Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Na genderu (ne)záleží: biatlonistky a biatlonisté v českých médiích
Thesis title in Czech: Na genderu (ne)záleží: biatlonistky a biatlonisté v českých médiích
Thesis title in English: The gender (does not) matter(s): female and male biathletes in the Czech media
Key words: biatlon, sport, olympijské hry, mistrovství světa, světový pohár, gender, mediální obraz, stereotypy, feminita, maskulinita
English key words: biathlon, sport, The Olympic Games, World Championships, World Cup, gender, media presentation, stereotypes, femininity, masculinity
Academic year of topic announcement: 2014/2015
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Media Studies (23-KMS)
Supervisor: doc. PhDr. Alice Němcová Tejkalová, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 29.04.2015
Date of assignment: 29.04.2015
Date and time of defence: 28.06.2016 00:00
Date of electronic submission:10.05.2016
Date of proceeded defence: 28.06.2016
Opponents: PhDr. Marta Chladová, Ph.D.
 
 
 
URKUND check:
References
BOYLE, Raymond, HAYNES, Richard. Power play: sport, the media and popular culture. 2. vyd. Edinburgh: Edinburgh University Press, 2009. ISBN 978-07-4863-592-4.
Autoři této knihy se snaží popsat vzrůstající roli a propojení sportu a médií jako fenoménu populární kultury 21. století. Své teze představují na široké škále sportů i mediálních platforem, které propojují s problematikou nacionalismu, rasy, genderu, politické ekonomie a věnují se i měnícím se vzorům konzumace sportu v médiích.

BRUCE, Toni. (2013). Reflections on Communication and Sport: On women and feminities. Communication & Sport, Vol. 1, no. 1/2, s. 125-137.
Toni Bruce ve své eseji zkoumá klíčové kulturní a sociální otázky vztahu mezi sportem v médiích a ženami. Reflektuje posledních třicet let výzkumu na toto téma a zajímají ho nejen tendence a změny ve způsobu, jakým média pokrývají ženské sportovní akce a jejich úspěchy, ale také, jak ženy vnímají své místo ve světě sportu. Dotýká se zásadních genderových témat.

DE VREESE, Claes. (2005). Framing Europe: Television news and European integration. Amsterdam: Het Spinhuis, 2005. 224 s. ISBN 9-0-5260-080-5.
Kniha na příkladu televizního zpravodajství a problematiky přistěhovalců demonstruje schopnost médií ovlivnit názory příjemce sdělení. Zpravodajství je pro přistěhovalce klíčovou platformou, jejímž prostřednictvím se dozvídají o evropské politice.

DĚKANOVSKÝ, Jan. Sport, média a mýty: zlatí hoši, královna bílé stopy a další moderní hrdinové. Praha: Dokořán, 2008. ISBN 978-80-7363-131-4.
Sport a jeho role ve společnosti je hlavním tématem knihy kulturologa Jana Děkanovského. Ve svém úvodu definuje sport a jeho pozici v lidské kultuře, poté se věnuje sportovním událostem distribuovaným skrze masová média. Zabývá se fenoménem zimních sportů z diváckého hlediska, kdy se sportovní akce stávají specifickým druhem zábavy. Díky příkladům ukazuje některé podoby medializovaného sportu, kdy se sportovci stávají spíše hrdiny a celebritami.

ENTMAN, Robert M. (1993). Framing: Toward Clarification of a Fractured Paradigm. Journal of Communication. Vol. 43, no. 4, s. 51-58. ISSN 0021-9916.
Robert Entam ve své práci představuje teorii rámcování, která podle něj závisí především na výběru a významu dané problematiky. Cílem rámcování je výběr některých aspektů reality a z nich pak udělat nejvýraznější část textu, která bude prosazovat konkrétní definici problému, morální zhodnocení a doporučení pro „léčbu“.

HALL, Stuart (ed.). Representation: Cultural Representations and Signifying Practices. 1. vyd. London, Thousand Oaks, New Delhi: Sage, 2001. 400 s. ISBN 0-7619-5432-5.
Stuart Hall ve své práci popisuje reprezentaci jako produkci významů napříč jazykem, diskurzem a obrazem. Zabývá se tím, jak například fotografie konstruují národní identitu a kulturu nebo maskulinitu v konzumní společnosti. Kniha představuje unikátní zdroj pro kritické práce zkoumající mediální texty a obrazy.

HENDL, Jan. Kvalitativní výzkum: základní metody a aplikace. Praha: Portál, 2005. ISBN 978-80-7367-485-4.
Kniha Jana Hendla se zabývá metodami kvalitativního výzkumu a ukazuje, z jakých zdrojů tyto metody vycházejí a jaké jsou výzkumné plány užívané v této oblasti.

IYENGAR, Shanto. (1990). Framing Responsibility for Political Issues: The Case of Poverty. Political Behavior. Vol. 12, no 1., s. 19-40.
Autor ve své práci na příkladu chudoby ukazuje, jak moc záleží na tom, jak je problematika rámcována. Při mediálním pokrytí vždy záleží na tom, jakým způsobem a úhlem pohledu je na události nahlíženo a od toho se pak odvíjí její celkové vyznění.

MESSNER, Michael. (2013). Reflections on Communication and Sport: On Men and Masculinities. Communication & Sport, Vol. 1, no. ½, s. 113-124.
Esej se zabývá spojením genderu a sportu, přičemž charakterizuje mediální zobrazení mužů a jejich maskulinity v této oblasti. Popisuje, jak je mužský sport chápán mediální optikou, ale nezapomíná také na skandály a padlé hrdiny nebo ženské sportovkyně jako ikony kultury.

TROJAN, Josef. Biatlon. 1923-2014. Od vojenských hlídek k biatlonu. Praha: Helena Rezková, 2014. ISBN 978-80-905700-0-9.
Tato práce mapuje více než devadesátiletou historii biatlonu v Československé i České republice. Začíná už v roce 1923 u závodů prvních vojenských hlídek a končí až nejnovější olympijskou pohádkou biatlonu v Soči 2014.
Preliminary scope of work
Cílem práce je podat ucelený obraz o prezentaci biatlonistů a biatlonistek ve dvou tištěných médiích a jejich internetových platformách. Výzkum se bude soustředit na tři významné biatlonové události (olympijské hry, jeden díl světového poháru na území ČR a mistrovství světa), které se odehrály v rozmezí let 2014 a 2015. Analytická část představí konkrétní rámce, které se objeví ve vybraných článcích. Důraz bude kladen i na vizuální složku mediálního zpracování, tedy fotografie. Na konci autorka diplomové práce zhodnotí nejen závěry plynoucí z celé analýzy, ale rovněž nastíní obecnou situace kolem mediálního zpracování biatlonu.
Preliminary scope of work in English
The thesis will analyze the media presentation of male and female biathletes in the Czech media, specifically in two newspapers and their online versions. The research will focuse on three major biathlon events (Olympic Games, World Cup in Nové Město na Moravě and World Championships), which took place between the years 2014 and 2015. In the analytic part of the thesis will be described particular frames, which will appear in analysed articles. This work will be also based on the analysis of visual part of media - photographs. The author will also evaluate the conclusions from the research and will add information about the media presentation of biathlon in general.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html