Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Metody hodnocení kvality spánku: Pittsburský index kvality spánku a Manningův index
Thesis title in Czech: Metody hodnocení kvality spánku: Pittsburský index kvality spánku a Manningův index
Thesis title in English: Methods of evaluating sleep quality: Pittsburgh Sleep Quality Index and Manning ratio
Key words: Pittsburský index kvality spánku, Epwortská škála spavosti, chronotyp, spánek, poruchy spánku, Manningův index, poměr druhého a čtvrtého prstu
English key words: Pittsburgh Sleep Quality Index, Epworth Sleepiness Scale, chronotype, sleep, sleep disorders, Manning ratio, second to fourth digit ratio
Academic year of topic announcement: 2014/2015
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Anthropology and Human Genetics (31-110)
Supervisor: prof. RNDr. Jaroslav Brůžek, CSc., Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 13.11.2014
Date of assignment: 02.12.2014
Date of electronic submission:15.08.2016
Date of proceeded defence: 15.09.2016
Opponents: RNDr. Vladimír Blažek, CSc.
 
 
 
Advisors: prof. MUDr. Karel Šonka, DrSc.
Preliminary scope of work
Poruchy spánku a bdění jsou širokou diagnostickou jednotkou, pro svoji vysokou prevalenci zasahují ohromné množství lidí. Obecně lze prohlásit, že poruchy spánku představují narušení kvality a potažmo kvantity spánku. Diagnostice a léčbě poruch spánku se věnuje obor spánková medicína. Pro potřeby spánkové medicíny se vyvíjí diagnostické metody, tyto metody je však nutné neustále evaluovat a validovat.
Následující práce se pokouší nahlížet na poruchy spánku antropologickým úhlem pohledu. První část práce definuje, co je spánek a ve stručnosti se dotýká problematiky poruch spánku. Kvantitativní část práce se pak zaměřuje na aplikaci české verze Pittsburského indexu kvality spánku a dále se věnuje vztahu Manningova indexu (poměru druhého a čtvrtého prstu ruku) a spánku.
Výzkumný soubor tvořilo 132 probandů, přičemž polovinu z nich (n = 66) představovali pacienti léčící se s poruchou spánku, druhou polovinu (n = 66) kontrolní soubor.
Bylo zjištěno, že česká verze Pittsburského indexu kvality spánku představuje validní a reliabilní nástroj pro hodnocení kvality spánku. Česká verze však vykazovala některé nestandardní vlastnosti dělícího skóre. Dále byl pozorován slabý vztah Manningova indexu a tendence k ranním chronotypů.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html