Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Thorium jako environmentální stresový faktor pro růst rostlin v kontaminovaném prostředí
Thesis title in Czech: Thorium jako environmentální stresový faktor pro růst rostlin v kontaminovaném prostředí
Thesis title in English: Thorium as an environment stressor for plant growth.
Key words: thorium, oxidativní stres, fytoremediace, Nicotiana glutinosa L., polyaminy
English key words: thorium, oxidative stress, phytoremediation, Nicotiana glutinosa L., polyamines
Academic year of topic announcement: 2014/2015
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Experimental Plant Biology (31-130)
Supervisor: Mgr. Zuzana Lhotáková, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 30.10.2014
Date of assignment: 30.10.2014
Date of electronic submission:13.08.2016
Date of proceeded defence: 14.09.2016
Opponents: RNDr. Radka Podlipná, Ph.D.
 
 
 
Advisors: RNDr. Petr Soudek, Ph.D.
prof. RNDr. Jana Albrechtová, Ph.D.
Preliminary scope of work
Thorium jako environmentální stresový faktor pro růst rostlin v kontaminovaném prostředí
Kontaminace životního prostředí radioaktivními těžkými kovy (U, Po, Rn) je v současnosti závažným problémem. V blízké budoucnosti se předpokládá i častější využívání thoria v jaderné energetice a proto můžeme očekávat častější kontaminace i tímto kovem. Poznatků o příjmu thoria do rostlin a ovlivnění fyziologických procesů není dosud mnoho (např. Soudek et al. 2013). Předpokládáme, že rostliny budou na přítomnost thoria v prostředí reagovat podobně jako na jiné těžké kovy, především podobně jako uran, např. zvýšenou mírou oxidativního stresu, poklesem obsahu fotosyntetických pigmentů nebo změnou struktury kořenů.
Diplomová práce naváže na pilotní výzkum Dr. Soudka (Soudek et al. 2013), který již potvrdil příjem thoria do rostlin u několika kultivarů tabáku a popsal distribuci 232Th mezi kořeny, stonek a listy. Na tabáku Nicotiana glutinosa L. , který je považován za rostlinný druh kovy tolerující, budou provedeny akumulační experimenty za účelem potvrzení tolerance také k 232Th a porovnání akumulace a distribuce 232Th v rostlinách. Příjem kovů rostlinami z média je též ovlivněn jeho složením a konkrétně u 232Th byla pozorována zvýšená akumulace v podmínkách se sníženou dostupností P. Cílem práce bude vyhodnotit vliv thoria na fyziologické parametry tabáku současně s efektem různé modifikace média (deficience P, obsah aditiv zvyšujících příjem 232Th – např. kyselina vinná, nebo přídavek polyaminů). Zaměříme na detekci oxidativního stresu pomocí měření aktivity antioxidačních enzymů. Pro vyhodnocení fyziologického stavu rostlin pěstovaných v médiu s různými koncentracemi 232Th budou využity vybrané parametry charakterizující fotosyntetický aparát (obsah fotosyntetických pigmentů, parametry odvozené z rychlé fluorescenční kinetiky a indexy odvozené z odrazivosti listoví). Z předchozích výsledků vyplývá, že většina 232Th se hromadila v kořenech, míra oxidativního stresu bude tedy vyhodnocena v kořenech a dále se zaměříme na anatomické změny kořenů. V případě časové možnosti budou zkoumány odpovědi i jiných rostlinných druhů s předpokládaně odlišnou odpovědí vůči 232Th. Výsledky diplomové práce přinesou některé základní poznatky o reakci rostlin na přítomnost 232Th v prostředí a pro potenciální využití rostlin pro fytoremediaci substrátů kontaminovaných 232Th.

Soudek, P; Kufner, D; Petrova, S; Mihaljevic, M; Vanek, T (2013): Composition of hydroponic medium affects thorium uptake by tobacco plants. CHEMOSPHERE 92: 1090-1098.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html