Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Daktyloskopie - historie, současnost a budoucnost
Thesis title in Czech: Daktyloskopie - historie, současnost a budoucnost
Thesis title in English: Fingerprinting - Past, Present and Future
Key words: daktyloskopie, otisky prstů, papilární linie
English key words: fingerprinting, finger prints, friction ridges
Academic year of topic announcement: 2013/2014
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Criminal Law (22-KTP)
Supervisor: JUDr. Jiří Krupička, Ph.D.
Author: Mgr. Lukáš Semera - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 01.11.2013
Date of assignment: 01.11.2013
Confirmed by Study dept. on: 27.05.2015
Date and time of defence: 26.05.2015 15:00
Venue of defence: místnost č. 313
Date of electronic submission:27.04.2015
Date of proceeded defence: 26.05.2015
Opponents: doc. JUDr. Zdeněk Konrád, CSc.
 
 
 
Preliminary scope of work
Cílem této práce je představit forenzní daktyloskopii jako vědeckou metodu, která i přesto, že v porovnání s ostatními kriminalistickými metodami a forenzními vědami představuje jednu z nejstarších, není metodou zastaralou či překonanou, právě naopak – jde o neustále se vyvíjející a měnící vědní obor. Za tímto cílem je práce rozčleněna do tří vzájemně odlišných, ale přesto provázaných kapitol, které korespondují s názvem práce – historie, současnost a budoucnost daktyloskopie. Toto rozdělení do kapitol a jejich vzájemné provázání pak slouží do určité míry i k zachycení tohoto neustálého pohybu kupředu.
Proto si první kapitola klade za cíl stručně popsat vědecké kořeny daktyloskopie a to, jakým způsobem ve svých počátcích čerpala z nespočtu vědeckých objevů, přiživována vzestupem darwinismu. Zvláštní důraz je následně kladen na popis formulace a empirického ověření tří fyziologických zákonů daktyloskopie, které tvoří dodnes její základ.
Druhá kapitola se zabývá asnaží se postihnout současný stav poznání ametod používaných při vyhledávání, zviditelňování a zajišťování daktyloskopických stop, zvláště pak latentních. Za tímto účelem bylo nezbytné rovněž ve stručnosti popsat anatomii a fyziologii lidské kůže, což umožnilo lépe pochopit proces vzniku daktyloskopických stop. V další části kapitoly byly popsány některé vědecké či z vědy odvozené metody používané při daktyloskopické identifikaci. Ve snaze poskytnout ucelený výklad osoučasnosti daktyloskopie tak byly popsány jednotlivé fáze daktyloskopické identifikace.
Třetí a poslední kapitola vychází z názoru, že ačkoliv není možné budoucnost předpovědět, lze ji alespoň dostatečně přesně odhadnout při znalosti současných nedostatků. Tyto nedostatky, anikoliv nevýznamné, jsou následně popsány spolu sjejich pravděpodobnými příčinami, které, jak je uvedeno, zřejmě leží vprocesu, jakým se daktyloskopie jako vědní disciplína etablovala.
Preliminary scope of work in English
The objective of this thesis is to present the forensic fingerprinting as a scientific method which, although in comparison with other forensic sciences being one of the oldest, is not out-dated at all, quite to the contrary – it presents an ever-changing and continuously developing field of science. The objective is approached through three distinctive and yet intertwined chapters corresponding with the title of the thesis – past, present and future of the fingerprinting. They are also designed, at least in part, to capture this constant forward motion.
Accordingly, the first chapter aims to describe briefly scientific roots of the method, the way it drew in its beginnings from various scientific discoveries, inspired by the rise of Darwinism. Particular emphasis is put on the description of the formulation and empirical confirmation of three physiological laws of fingerprinting that even today serve as its grounds.
The second chapter deals with and tries to describe the current state of knowledge and particular methods used in detection, development and preservation of fingerprints, especially latent ones. To do this it seems to be necessary to describe briefly the anatomy and physiology of friction ridge skin, as it enables to fully comprehend the way in which fingerprints are created. Again, later in the chapter, an emphasis is put on the description of scientific or scientifically developed methods used in fingerprint identification. In an effort to provide with a comprehensive description of the current state of fingerprinting, various stages of forensic fingerprint identification are mentioned.
In the third and last chapter, it is argued that while we cannot predict future, at least it is possible to make an educated guess based on our knowledge of current flaws and shortcomings. Such shortcomings, and in no way minor ones, are described along with their probable cause which, as it is argued, lays in the process by which the fingerprinting was established as a forensic science.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html