Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Od VEB ke GmbH – Případová studie transformace podniku Carl Zeiss v rámci znovusjednocení Německa.
Thesis title in Czech: Od VEB ke GmbH – Případová studie transformace podniku Carl Zeiss v rámci znovusjednocení Německa.
Thesis title in English: From publicly owned to private owned company – The case study of Carl Zeiss company transformation within the reunification of Germany.
Key words: Carl Zeiss, Jena, transformace, Jenoptik, Treuhandanstalt, Oberkochen, východní Německo
English key words: Carl Zeiss, Jena, transformation, Jenoptik, Treuhandanstalt, Oberkochen, eastern Germany
Academic year of topic announcement: 2012/2013
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of German and Austrian Studies (23-KNRS)
Supervisor: prof. PhDr. Jaroslav Kučera, CSc.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 10.10.2013
Date of assignment: 10.10.2013
Date and time of defence: 16.06.2015 00:00
Venue of defence: FSV UK Jinonice
Date of electronic submission:15.05.2015
Date of proceeded defence: 16.06.2015
Opponents: Ing. Pavla Kačmárová
 
 
 
URKUND check:
Preliminary scope of work
Práce se zabývá problematikou transformace podniku z centrálně plánovaného hospodářství do tržně-orientovaného hospodářství. Tento proces se snaží ilustrovat na příkladu německého podniku Carl Zeiss (Jena), který byl po druhé sv. válce rozdělen na dva nové podniky – východní VEB Carl Zeiss Jena a západní Carl Zeiss Oberkochen. Po pádu Berlínské zdi byly oba podniky znovusjednoceny. Vzhledem k velké odlišnosti ekonomických prostředí, ze kterých oba podniky pocházely, se však jednalo o velmi složitý proces, který prakticky trval až do začátku druhé poloviny devadesátých let. Tak jako většina tehdejší východoněmecké podnikové sféry, se jenský závod nacházel ve velkých potížích. Doufal však, že mu bude oporou západní bratr v Oberkochenu. Ten však kvůli vlastním potížím a příliš široké výrobní struktuře Jeny mohl převzít správu pouze nad malou částí podniku. V rámci privatizace, kterou měl na starost Treuhandanstalt, tedy paradoxně došlo k dalšímu dělení jenského podniku a z toho, co nepřevzalo Oberkochen, vznikla firma Jenoptik. Cílem práce je zjistit, jestli oba podniky transformaci přežily, do jaké míry lze jejich transformaci označit za úspěšnou a jakou roli v tomto procesu hrály faktory jako ekonomická úroveň firmy, THA a západní sesterská firma (Oberkochen). Na základě rekonstrukce transformačního období Carl Zeiss Jena a Jenoptik pak jasně vyplývá, že oba podniky i přes značné komplikace restrukturalizační proces přežily. Z hlediska ekonomické úrovně se Jenoptik podařilo dosáhnout bodu zvratu v roce 1995 a Carl Zeiss Jena až v roce 2000. Překvapivým zjištěním je, že v první polovině 90. let nebyl faktor sesterské firmy pro Carl Zeiss Jena příliš významný. Velmi důležitým faktorem byla naopak THA (zejména v případě Jenoptik), která na sanaci obou podniků vynaložila až dvakrát větší fin. prostředky, než původně plánovala. Přežití Carl Zeiss se tak do velké míry odehrálo na úkor jiných privatizovaných podniků a proto je problematické jej označovat jako úspěch či „success-story“.
Preliminary scope of work in English
The thesis is focused on a company transition from a centrally planned economy to a market-oriented economy. It attempts to illustrate the example of German company Carl Zeiss (Jena), which was after World War II divided into two new companies - eastern VEB Carl Zeiss Jena and western Carl Zeiss Oberkochen. After the fall of the Berlin Wall were both companies reunified. Due to the large differences in the economic environment from which both companies came, it was a very difficult process that lasted almost until the beginning of the second half of the 90s. Like most of the former East German corporate sector, the Jena factory found itself in a crisis. Jena hoped, however, that it will gain support from the western brother in Oberkochen. However, due to inherent problems of Oberkochen and excessive production structure of Jena could Western counterpart assume take over only a small part of the eastern company. Through the privatization, which was in charge of the Treuhandanstalt, paradoxically another partition of the factory in Jena occurred. From everything that was not assumed by Oberkochen, was founded the company Jenoptik. The aim of the study is to determine, if the two companies have survived the transformation, also to which extent can their transformation be described as a successful one and how big role in this process was played by factors such as the economic level of the company, THA and western sister company (Oberkochen). Based on the reconstruction of the transition period of Carl Zeiss Jena and Jenoptik, it is clear that both companies despite the considerable complications have survived the restructuring process. In terms of economic level had Jenoptik managed to break even in 1995 and Carl Zeiss Jena in 2000. A surprising finding is, that in the first half of the 90s was the factor of sister company for Carl Zeiss Jena not very significant. A very important factor was on the contrary the role of THA (especially in case of Jenoptik) which invested in the rehabilitation of the both companies more than twice as much, than it originally planned. The survival of Carl Zeiss has thus partially happened at the expense of other privatized companies, and therefore it is rather difficult to label it as success or a "success-story".
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html