Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Sociální identita identických dvojčat
Thesis title in Czech: Sociální identita identických dvojčat
Thesis title in English: Social identity of monozygotic twins
Key words: Sociální identita, dvojčata, sociální interakce, sociální skupiny, hloubkový rozhovor
Academic year of topic announcement: 2012/2013
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sociology (23-KS)
Supervisor: PhDr. Ing. Petr Soukup, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 17.06.2013
Date of assignment: 17.06.2013
Guidelines
Cílová skupina mé práce – identická dvojčata – bude jen velmi těžko dosažitelná. Podle údajů českého statistického úřadu připadá na sto tisíc porodů přibližně 2000 porodů dvojčat. Z toho pouze třetina jsou dvojčata jednovaječná, která vypadají stejně a jsou tedy mou cílovou skupinou. Dá se tedy odhadnout, že se jedná o přibližně 0,7 % populace. Obsáhnout takovou tu populaci kvantitativním způsobem je úkol svou náročností rozhodně překračující možnosti diplomové práce. A vzhledem ke složitosti problematiky sociální identity by kvantitativní metoda nejspíš ani nebyla vhodná.
Použiji tedy metodu hloubkových rozhovorů. Předpokládám, že část rozhovoru provedu s oběma dvojčaty najednou, bude se tedy jednat o takový menší skupinový rozhovor a druhou část poté s každým zvlášť. Tímto způsobem budu schopen zjistit, jak se dvojčata vyrovnávají s problematikou sociální identity společně, ale také každé samostatně, jestli jsou mezi nimi v tomto nějaké rozdíly a podobně.
Ideální by bylo sehnat dvojčata různých pohlaví a také různého věku, i když si myslím, že nejzajímavější data bude možné získat od dvojčat spíše mladších – do doby než se odstěhují od rodičů každé jinam a tak v podstatě už nemusí řešit ten problém, že v jejich bezprostřední blízkosti žije někdo, kdo vypadá stejně. Nicméně je skoro jisté, že bude velmi složité pro tento výzkum sehnat vhodné respondenty – je totiž třeba, aby se jednalo skutečně o stejně vypadající dvojčata, pokud se budou nějak postřehnutelně vizuálně lišit, tak už nebudou pro výzkum vhodná - a tak nepředpokládám, že by výsledné složení informátorů bylo ideální.
Co se týče počtu respondentů, tak odhaduji, že by bylo vhodné provést rozhovory s alespoň čtyřmi dvojicemi. Poté udělám první analýzu a případně se rozhodnu provést ještě nějaké další rozhovory podle toho, jestli získám dostatek dat nebo ne.
Rozhovory budu nahrávat a buď je přepisovat celé, nebo alespoň jejich části pro potřeby analýzy.

References
Česky statistický úřad – Demografická ročenka ČR 2011 http://www.czso.cz/csu/2012edicniplan.nsf/p/4019-12
Diamond, M. (1965). Sexual Identity, Monozygotic Twins Reared in Discordant Sex Roles and a BBC Follow-Up . Archives of Sexual Behavior, 11(2), 181-185
Conlon, J.L. (2009). One-whole or one-half: A case study of an identical twin's exploration of personal identity through family perceptions.
Penninkilampi-kerola, V. (2006). implications of co-twin dependence for twins’ social interactions, mental health and alcohol use.
Turner, J. C. & Reynolds, K. J. (2010). The story of social identity. In T. Postmes & N. Branscombe (Eds). Rediscovering Social Identity: Core Sources. Psychology Press.
Tajfel, H. (1974). "Social identity and intergroup behavior". Social Science Information 13 (2): 65–93.
Postmes, T. & Branscombe, N. (2010). "Sources of social identity". In T. Postmes & N. Branscombe (Eds). Rediscovering Social Identity: Core Sources. Psychology Press.
Giannakakis, Andrew Erik; Fritsche, Immo (1 January 2011). "Social Identities, Group Norms, and Threat: On the Malleability of Ingroup Bias". Personality and Social Psychology Bulletin 37 (1): 82–93.
Brown, R. J. (1984). "The role of similarity in intergroup relations". In Tajfel, H. The social dimension (Cambridge: University Press) 2: 603–623.
Tajfel, H. (Ed.). (1978). Differentiation between social groups: Studies in the social psychology of intergroup relations. London: Academic Press.
Tajfel, H. (1974). Social Identity and Intergroup Behavior.
Tajfel, H., & Turner, J. C. (1986). The social identity theory of intergroup behaviour. In S. Worchel & W. G. Austin (Eds.), Psychology of Intergroup Relations (pp. 7–24). Chicago, IL: Nelson-Hall.
Preliminary scope of work
Sociální identita je pro každého důležitou součástí jeho osobnosti, patři k sebepojetí jedince a významnou měrou se podílí na tom, jací jsme. Sociální identita vychází z přináležitosti k určitým sociálním skupinám, formuje se vlivem kultury, společnosti, rodiny už od raného dětství. Vychází také ze sociálních interakcí a už ze slova „identita“ vyplývá, že je pro každého jedince individuální.
Až potud je všechno v pořádku, ovšem problém může nastat ve chvíli, kdy existují dvě osoby, které vypadají úplně stejně – jednovaječná dvojčata. S rozeznáváním jednovaječných dvojčat má občas problém i nejbližší rodina, nemluvě o jiných sociálních skupinách, kde vztah k danému jedinci není zdaleka tak úzký. Jak se potom daří dvojčatům udržovat si svou vlastní jedinečnou osobnost, svojí sociální identitu? Snaží se o to nebo se spokojí s tím, že jsou okolím považování za ekvivalentní, zaměnitelné, stejné? Jakým způsobem se s tím vyrovnávají? Hledají si různé sociální skupiny? Snaží se navzájem odlišit, ať už vizuálně nebo jinak a získat tak svou unikátní sociální identitu? Vnímají vůbec tu potřebu být odlišní nebo ne?
Něco tak banálního, jako je pocit vlastní unikátnosti, toho, že jsme jiní, než ostatní nám přijde naprosto samozřejmé a přesto je tu skupina lidí, pro které to tak samozřejménení, a právě jejich pocity a myšlenky bych chtěl analyzovat v této diplomové práci.
Cíl
Teoreticky rozebrat koncept sociální identity s důrazem na to, jakou roli v něm hraje unikátní vzhled, který u dvojčat chybí. Na základě těchto dat vytvořit výzkumný nástroj – scénář pro hloubkový rozhovor, který se bude snažit pokrýt všechny objevené problematické oblasti s cílem zjistit, jakým způsobem se s nimi dvojčata vyrovnávají. Ze získaných dat se budu snažit vytvořit ucelený pohled na to, s jakými problémy a jakým způsobem se dvojčata musí vyrovnávat a jaké jsou hlavní odlišnosti od ostatních „unikátních“ lidí.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html