Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Struktura, biologická aktivita a význam kryokonitu v supraglaciálním ekosystému
Thesis title in Czech: Struktura, biologická aktivita a význam kryokonitu v supraglaciálním ekosystému
Thesis title in English: The structure, biological activity and importance of cryoconite in supraglacial ecosystem
Key words: kryokonit, kryokonitové jamky, ledovec, supraglaciální ekosystém, mikrobiální aktivita, chladová adaptace
English key words: cryoconite, cryoconite holes, glacier, supraglacial ecosystem, microbial activity, cold adapted mechanisms
Academic year of topic announcement: 2012/2013
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Ecology (31-162)
Supervisor: doc. RNDr. Linda Nedbalová, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 27.11.2012
Date of assignment: 27.11.2012
Date of electronic submission:17.05.2013
Date of proceeded defence: 06.06.2013
Opponents: Mgr. Jakub Žárský, Ph.D.
 
 
 
Preliminary scope of work
Kryokonit je organický a anorganický materiál na povrchu ledovce. V porovnání s oligotrofním prostředím ledovce má vyšší obsah živin a umožňuje život řadě organismů včetně některých bezobratlých. Oproti okolnímu ledu a sněhu pohlcuje více slunečního záření, protává do ledovce a vzniká kryokonitová jamka zaplněná vodou. Na konci letního období zamrzá a mikrobiální aktivita se snižuje. V létě, kdy je mikrobiální aktivita v kryokonitu nejvyšší, je důležitou součástí koloběhu živin v glaciálním ekosystému. Svou přítomností přispívá k tání ledovce a ovlivňuje vodní ekosystémy, které jsou zásobované vodou z ledovce. Organismy kryokonitu jsou spolu s půdními mikroorganismy prvními kolonizátory čerstvě odledněného území. Kryokonit a kryokonitové jamky sice pokrývají povrch ledovců v průměru přibližně z 10 %, ale vzhledem k celkové rozloze trvale zaledněných oblastí na Zemi mohou mít spolu s ostatními složkami supraglaciálního ekosystému vliv na biochemické procesy v globálním měřítku.
Preliminary scope of work in English
Cryoconite is supraglacial debris composed of organic and inorganic particles. In comparison with oligotrophic glacier ice, cryoconite is nutrient rich and provides a suitable habitat for many organisms including some species of invertebrates. Cryoconite absorbs more solar energy than surrounding snow and ice, melts into the glacier and water‑filled cryoconite hole is formed. In late summer, contents of the holes freezes and microbial activity is reduced. The peak of microbial activity is reached in summer, when cryoconite has asignificant influence on nutrient cycling in glacier ecosystems. Cryoconite contributes to glacier melting and affects water ecosystems supplied with glacier melt-water. Organisms present in cryoconite and soils are the first colonizers of newly exposed habitats after glacier's retreat. Although they cover on average 10 % of the surface area of glaciers, cryoconite and cryoconite holes together with other supraglacial habitats can play an important role in global biogeochemical processes beacuse of the large area of permanently glaciated regions on Earth.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html