Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Obraz "Krvavé neděle" v dobovém tisku
Thesis title in Czech: Obraz "Krvavé neděle" v dobovém tisku
Thesis title in English: Depiction of "Bloody Sunday" in the periodical press
Key words: IRA, Krvavá neděle, Londonderry, Mladá fronta, Rudé právo, Severní Irsko, Svobodné slovo, Ulster
English key words: Bloody Sunday, IRA, Londonderry, Mladá fronta, Northern Ireland, Rudé právo, Svobodné slovo, Ulster
Academic year of topic announcement: 2011/2012
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Media Studies (23-KMS)
Supervisor: PhDr. Petr Bednařík, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 20.06.2012
Date of assignment: 20.06.2012
Date and time of defence: 16.06.2014 00:00
Venue of defence: FSV Praha 1.
Date of electronic submission:19.05.2014
Date of proceeded defence: 16.06.2014
Opponents: Mgr. Pavla Francová
 
 
 
URKUND check:
Preliminary scope of work
Práce se zabývá rozborem novinových článků, jejichž tématem je konflikt mezi katolickým a protestantským obyvatelstvem Severního Irska a událost z 30. ledna roku 1972, pro kterou se vžilo označení „Krvavá neděle“. Předmětem rozboru jsou články vydané v tehdejším československém periodickém tisku jeden měsíc před Krvavou
nedělí a jeden měsíc po ní, tedy články vydané v lednu a v únoru roku 1972. Pro analýzu byly vybrány články, které byly otisknuty ve třech tehdejších celostátních denících: v Rudém právu, Mladé frontě a ve Svobodném slovu. Práce se zabývá způsobem, jakým tehdejší komunistický tisk o událostech v Severním Irsku informoval a dává jej do kontextu s tehdejší politickou situací na poli domácím i mezinárodním. Součástí práce je úvod do problematiky severoirského regionu z hlediska jeho historie a následný popis událostí z 30. ledna 1972. Dále práce obsahuje exkurz do podoby československého tisku 70. let 20. století, který byl poznamenán společenskými a politickými změnami souhrnně nazývanými jako normalizace. Cílem analýzy dobového tisku je představit pozici, jakou prostřednictvím mediální produkce k severoirskému konfliktu zaujal československý komunistický režim, jak se na informování o něm v tištěných médiích projevily techniky propagandy a jak se způsob informování o Severním Irsku lišil v jednotlivých zkoumaných periodikách.
Preliminary scope of work in English
This work analyses newspaper articles concerning the conflict between the catholic and the protestant communities of Northern Ireland and the event of January 30th 1972, which is commonly referred to as the “Bloody Sunday”. The work is based on articles released by the Czechoslovak periodical press concerning the period between one month before the Bloody Sunday and one month after the event. This means articles released in January and February of 1972 were concerned. More precisely, articles printed in three national daily newspapers at that time were selected for the analysis: Rudé právo, Mladá fronta and Svobodné slovo. I will focus on how the Communist press reported about the events in Northern Ireland and place it into context with the political situation at that time on both the domestic and international level. An introduction to the regional history of Northern Ireland and a description of the events taking place on January 30th 1972 are a part of this thesis. Furthermore, I also depict how the Czechoslovak press conducted their activities in the 1970s, a period affected by both social and political changes referred to as the Normalisation. The aim of the analysis of the periodical press is manifold. First of all, I present the official stance adopted by the Czechoslovak Communist regime on the Northern Ireland conflict through media production. Second, the way propaganda techniques were manifested while informing about the conflict is described. Finally, I will give an overview showing how the way of informing about Northern Ireland differed between the three analysed newspapers.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html