Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Proces léčby alkoholismu v rámci společenství Anonymních alkoholiků
Thesis title in Czech: Proces léčby alkoholismu v rámci společenství Anonymních alkoholiků
Thesis title in English: The process of addiction treatment in the fellowship of Alcoholics Anonymous
Key words: alkoholismus; Anonymní alkoholici; narativní terapie; rekonstrukce identity; svépomocné skupiny
English key words: alcoholism; Alcoholics Anonymous; narrative therapy; reconstruction of identity; self-help groups
Academic year of topic announcement: 2011/2012
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sociology (23-KS)
Supervisor: doc. Mgr. Jakub Grygar, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 21.12.2011
Date of assignment: 21.12.2011
Date and time of defence: 01.02.2012 00:00
Venue of defence: Jinonice
Date of electronic submission:09.01.2012
Date of proceeded defence: 01.02.2012
Opponents: doc. Mgr. Martin Hájek, Ph.D.
 
 
 
References
Základní literatura:
• Alcoholics Anonymous World Services (1996). Anonymní alkoholici. New York : Alcoholics Anonymous World Services.
• BERGER, Peter, LUCKMANN, Thomas (1999). Sociální konstrukce reality : pojednání o sociologii vědění. Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury.
• BÚTORA, Martin (1990). Překročit svůj stín : kluby abstinujících a jiné svépomocné skupiny v péči o zdraví. Praha : Avicenum.
• DENZIN, Norman K., LINCOLN, Yvonna S. (Eds.) The SAGE Handbook of Qualitative Research. United States of America: Sage Publications.
• EMRICK, D. Chad (2004). Alcoholics Anonymous and other mutual aid groups. In Heather, N., Stockwell, T. eds. Essential Handbook of Treatment and Prevention of Alcohol Problems Chichester: Wiley. pp. 177–192.
• FREEDMAN, Jill., COMBS, Gene (2009). Narativní psychoterapie. Praha: Portál.
• GENNEP, Arnold van (1997). Přechodové rituály : systematické studium rituálů. Praha : Nakladatelství Lidové noviny.
• GJURIČOVÁ, Šárka, KUBIČKA, Jiří (2003). Rodinná terapie: systemické a narativní přístupy. Praha : Grada.
• GOFFMAN, Erving (2003). Stigma : poznámky k problému zvládání narušené identity. Praha : Sociologické nakladatelství.
• HAMMERSLEY, Martyn, ATKINSON, Paul (1995). Ethnography: Principles in Practice. London: Routledge.
• HENDL, Jan (2005). Kvalitativní výzkum : základní metody a aplikace. Praha : Portál.
• JANÍK, Alojz, DUŠEK, Karel (1990). Drogy a společnost. Praha : Avicenum.
• KALINA, Kamil et al. (2008). Základy klinické adiktologie. Praha : Grada.
• KATZ, Alfred H. (1981). Self-Help and Mutual Aid : An Emerging Social Movement? Annual Review of Sociology. 7: pp. 129–155.
• LOFLAND, John, STARK, Rodney (1965). Becoming a World-Saver: A Theory of Conversion to a Deviant Perspective. American Sociological Review 30(6): 862-875.
• LUŽNÝ, Dušan (2005). Řád a moc : vybrané texty ze sociologie náboženství. Brno : Masarykova univerzita.
• NEŠPOR, Karel (2003). Návykové chování a závislost : současné poznatky
a perspektivy léčby. Praha : Portál.
• TURNER, Victor (2004). Průběh rituálu. Brno : Computer Press.
Preliminary scope of work
Výzkumný problém

Alkohol užívá lidstvo mnoho staletí. Vedle přínosů, které jeho uvážlivé užívání může mít, se ale též stává u mnohých domnělým pomocníkem při řešení problémů moderní společnosti. Takové důvody jeho konzumace ale obvykle vedou ke vzniku závislosti a působí závažné sociální, fyzické i psychické konsekvence v životě mužů, žen i dětí. Významnou roli při vzniku závislostí hraje vedle individuálních predispozic i legalita užívání této psychotropní substance, její každodenní medializace a rituální používání v rámci různých společenských událostí.

Kumulující se negativní vlivy na život jedince i jeho sociálního okolí spojené s patologickými vzorci konzumace alkoholu postupně vedou alkoholika k utváření postoje akceptujícího bezvýchodnost situace a nezbytnost podrobit se léčebné intervenci. Mezi možnosti léčby patří nejčastěji zdravotnická pomoc v psychiatrických ambulancích, léčebnách, psychologických poradnách, dále pak sociálně-orientovaná pomoc nízkoprahových center a v neposlední řadě svépomocné organizace a skupiny. Právě svépomocným skupinám bych se ve své práci chtěla věnovat, neboť pro dosažení abstinence jednotlivých členů využívají zejména narativních přístupů vedoucích ke změně identity a jednání, což je sociologicky relevantní téma. O úspěších, které vykazují, svědčí i jejich dlouhodobá existence a neustálý nárůst participujících poboček. Cílem mé práce je tedy nahlédnout do procesu léčby závislosti na alkoholu ve svépomocné skupině a odhalit mechanismy, které jsou zde uplatňovány a odlišují povahu a výsledky léčby ve srovnání s výše uvedenými organizacemi. Zaměřit bych se chtěla především na specifické přístupy společenství Anonymních alkoholiků, tedy na dosahování konverzí k abstinenci prostřednictvím osobních narativů, skupinových rituálů a spirituálních faktorů.


Metodologické zpracování problému

Výzkumná část řešeného problému bude založena na etnografické studii několika setkání svépomocných skupin Anonymních alkoholiků (konkrétní počet závisí na rychlosti teoretické saturace vycházející z průběžných analýz). Sběr dat bude založen zejména na zúčastněném pozorování průběhu jednotlivých setkání Anonymních alkoholiků a doplňujících neformálních rozhovorech se členy společenství o jejich členském vědění. Výběr vzorku bude nepravděpodobnostní, záměrný a vzhledem k choulostivosti zkoumaného tématu bude zřejmě značně ovlivněn ochotou oslovených skupin spolupracovat. Předpokládám, že se vstupem do terénu mi pomohou kontaktní osoby konkrétní skupiny. Při výzkumu bych chtěla vystupovat jako zúčastněný pozorovatel se svou reálnou identitou, jelikož má imaginární identita alkoholika by byla asi brzy odhalena a mohla by způsobit uzavření přístupu do skupiny
a skryté pozorování by nekorespondovalo s etickými zásadami výzkumu. Data pro analýzu budou představovat zejména terénní poznámky ze zúčastněného pozorování aktivit skupiny. Neoddělitelnou součástí diplomové práce bude i nastudování relevantní odborné literatury, která bude podkladem pro teoretickou část práce a dále i pro přípravnou a realizační část výzkumu.


Předpokládaná struktura práce

V úvodu práce bych nejprve chtěla prostřednictvím aktuálních statistických dat
a dosavadních poznatků o alkoholismu poukázat na potřebu zabývat se tématem alkoholové závislosti. Další část práce by měla být zaměřena na seznámení čtenáře se základními informacemi o svépomocných skupinách Anonymních alkoholiků a teoretickými východisky významnými pro analýzu konverze alkoholika k abstinenci, tj. především narativní rekonstrukce identity prizmatem narativní terapie a paradigma sociálního konstruktivismu. Poslední oddíl práce bude zaměřen reflexi poznatků získaných při terénním výzkumu, zejména na témata přechodového rituálu, spirituální faktory léčby, internalizaci typického narativu Anonymních alkoholiků a průběh konverze.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html