Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Efektivita kontrolních mechanismů smluv o lidských právech
Thesis title in Czech: Efektivita kontrolních mechanismů smluv o lidských právech
Thesis title in English: Effectiveness of control mechanisms of human rights treaties
Key words: lidská práva, mezinárodní smlouva o lidských právech, kontrolní mechanismus
English key words: human rights, international human rights treaty, control mechanism
Academic year of topic announcement: 2010/2011
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Public International Law (22-KMP)
Supervisor: JUDr. Věra Honusková, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 07.01.2011
Date of assignment: 06.05.2014
Confirmed by Study dept. on: 15.05.2015
Date and time of defence: 14.05.2015 13:30
Venue of defence: PF UK, místnost č. 222
Date of electronic submission:01.04.2015
Date of proceeded defence: 14.05.2015
Opponents: doc. PhDr. Stanislava Hýbnerová, CSc.
 
 
 
Preliminary scope of work
Současné mezinárodní právo obsahuje několik desítek smluvních instrumentů zakotvujících a upravujících oblast lidských práv. Ta se rozvíjí jak na úrovni univerzální, tedy v rámci OSN, tak v rámci jednotlivých regionů. Aby byla mezinárodní smluvní úprava lidských práv efektivní, musí obsahovat účinné procesní prostředky, které by ochranu lidských práv zajišťovaly, a abstraktní text se tak dostal v konkrétní podobě k jednotlivci. Kvalita mezinárodní smlouvy o lidských právech je tak závislá na kvalitě kontrolního mechanismu a jeho existenci vůbec.
Cílem práce je podat charakteristiku a představit fungování jednotlivých mezinárodních smluvních úprav a jejich kontrolních mechanismů, a ty pak na základě předem stanovených kritérií zhodnotit.
Práce je rozdělena na několik částí, kdy v úvodní popisuji obecnou teorií stručný úvod do problematiky, stejně jako faktory mající na efektivní smluvní úpravu vliv. V následující části si stanovuji výchozí kritéria, na základě kterých jsou předložené mezinárodní smluvní úpravy hodnoceny.
Hlavní část diplomové práce představuje popis a analýzu smluvních systémů ochrany lidských práv prostřednictvím rozboru vybraných mezinárodních smluv o lidských právech. Mezinárodní smluvní ochrana lidských práv se uskutečňuje jednak na úrovni univerzální pod hlavičkou OSN, jednak v rámci jednotlivých regionů. Na evropském kontinentu v rámci Rady Evropy, na americkém na úrovni OAS, na africkém zaštítěná AU. V prostředí asijském o regionální smluvní ochraně lidských práv, která by fungovala, hovořit nelze.
Poslední část práce se pokouší na základě provedeného rozboru, zjištění silných a slabých stránek mezinárodních smluvních kontrolních mechanismů a s ohledem na stanovená kritéria alespoň stručně zodpovědět na otázku, zda jsou mezinárodní smlouvy o lidských právech efektivní či jimi mohou být. Práce je koncipována zejména jako deskriptivní právní analýza, která vychází především z primárních pramenů.
Preliminary scope of work in English
Current international law contains several treaty instruments anchoring and regulating the area of human rights. It develops at both universal level, within the United Nations, and regional level, within special regional institutions. To make international human rights treaty effective, we must ensure it includes effective control mechanism that provides an efficient protection and promotion of human rights, thus ensure that the system has a positive impact on the enjoyment of the human rights by individuals. The quality of international human rights treaty depends on the quality of its control mechanism and its existence at all.
The aim of this thesis is to present the international and regional human rights treaty system and how does it actually work. On the series of predetermined criteria I will try to evaluate the activity and practices of presented human rights treaties.
The main part of the thesis represents a description of human rights treaty protection through the analysis of selected international human rights treaties. International human rights treaty protection takes place at the universal level, within the United Nations human rights treaty bodies, and at the regional level. In Europe within the Council of Europe, in America within the OAS, in Africa within the AU. In relation to the Asian region it is hard to talk about regional human rights treaty system as such.
The last part of the thesis tries to identify positive and negative aspects of the international human rights treaties and their control mechanisms, and all this with regard to the criteria set out. That should answer the question whether the international human rights treaties are or if they can be effective. The thesis is designed primarily as a descriptive legal analysis, which is based mainly on primary sources.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html