Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Směry příchodu kosmického záření
Thesis title in Czech: Směry příchodu kosmického záření
Thesis title in English: Arrival directions of cosmic rays
Academic year of topic announcement: 2024/2025
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language:
Department: Institute of Particle and Nuclear Physics (32-UCJF)
Supervisor: doc. RNDr. Dalibor Nosek, Dr.
Author:
Advisors: RNDr. Vladimír Novotný, Ph.D.
Guidelines
Cílem práce je zkoumání rozdělení směrů, odkud příchází kosmického záření o velmi vysokých energiích, které je registrováno hybridním detektorem Auger, a jeho vztah k rozdělení hmoty v okolí Země. Uchazeč nebo uchazečka se seznámí s různými přístupy, které lze využít při testování anizotropie souboru událostí zadaných na sféře. Provede vlastní analýzu nejnovějších událostí o nejvyšších energiích zaregistrovaných na Observatoři Pierra Augera. Bude zkoumat vlastnosti těchto událostí a možné hypotézy anisotropního rozdělení směrů příchodu nejenergičtějších kosmických částic.
References
The Pierre Auger Collaboration, The Pierre Auger Cosmic Ray Observatory, Nuclear Instruments and Methods in Physics Research A 798, 172-213, 2015.
The Pierre Auger Collaboration, Observation of a Large-scale Anisotropy in the Arrival Directions of Cosmic Rays above $8 \times 10^{18}$ eV , Science 357 (September 22, 2017) No.6537, 1266-1270.
The Pierre Auger Collaboration, Large-scale cosmic-ray anisotropies above 4 EeV measured by the Pierre Auger Observatory, The Astrophysical Journal, 868:4(12pp.), 2018.
Preliminary scope of work
Do atmosféry Země dopadají velmi energetické částice a vyvolávají v ní široké spršky sekundárních částic. Tyto případy lze registrovat díky fluorescenčnímu světlu, které je emitováno podél trajektorie sprchy v atmosféře, nebo díky Čerenkovovu světlu, které vyvolávají velmi energetické částice ze sprchy ve vodním detektoru na povrchu Země. Detektor AUGER umístěný v Argentině je dosud největším detektorem kosmických částic. Registruje primární kosmické částice o energiích větších než 1 EeV. Pracuje v hybridním režimu a využívá tak oba typy detekce kosmických částic. Detektor zaznamenal několik milionů takových událostí. Zdroje těchto částic nejsou známé, dosud byl potvrzen jejich extragalaktický původ. Směry příchodů kosmických částic o nejvyšších energiích nejsou rozmístěny na obloze izotropně, ale vytváří dipólový obraz.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html