Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 390)
Thesis details
   Login via CAS
Ústavně právní souvislosti se zákonem č. 143/1947 Sb. Zákon o převodu vlastnictví majetku hlubocké větve Schwarzenbergů na zemi Českou
Thesis title in Czech: Ústavně právní souvislosti se zákonem č. 143/1947 Sb. Zákon o převodu vlastnictví majetku hlubocké větve Schwarzenbergů na zemi Českou
Thesis title in English: Constitutional and Legal Context of Act No. 143/1947 Coll.: The Act on the Transfer of Ownership of the Property of the Hluboká Branch of the Schwarzenberg Family to the Czech Lands
Key words: Lex Schwarzenberg, Ústavní soud, Základní práva a svobody
English key words: Lex Schwarzenberg, Constitutional Court, Fundamental Rights and Freedoms
Academic year of topic announcement: 2023/2024
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Constitutional Law (22-KUP)
Supervisor: JUDr. Jindřiška Syllová, CSc.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 28.11.2023
Date of assignment: 28.11.2023
Date and time of defence: 21.01.2025 17:00
Venue of defence: Právnická fakulta UK, nám. Curieových 7, Praha 1, 129, 129
Date of electronic submission:12.11.2024
Date of proceeded defence: 21.01.2025
Opponents: JUDr. Jiří Hřebejk, Ph.D.
 
 
 
Award:Thesis was put forward for an award
Preliminary scope of work
Mezi nejvýznamnější restituční případy v České republice patří řízení týkající se zákona č. 143/1947 Sb., o převodu majetku hlubocké větve rodu Schwarzenbergů na zemi Českou, známého též jako „Lex Schwarzenberg“. Diplomová práce se detailně zabývá tímto zákonem a navazujícími soudními spory, a to především se zaměřením na ústavně právní souvislosti.
Cílem diplomové práce je provedení podrobné analýzy zákona č. 143/1947 Sb. a na něj navázaných řízení vedených před Ústavním soudem. Vzhledem k časté kritice, které tento zákon čelí ze strany odborné veřejnosti, i vzhledem k přístupu českých soudů k jeho aplikaci, si tato práce klade za cíl komplexně porozumět z jakých důvodů je zákon č. 143/1947 Sb. označován odborníky za protiústavní, když je Ústavním soudem dlouhodobě dovozována jeho ústavní konformita. A současně tento rozkol mezi názory Ústavního soudu a názory části odborné veřejnosti popsat a kriticky zhodnotit.
Metodologicky se práce opírá o deskriptivní analýzu a historicko-právní přístup. Deskriptivní analýza umožňuje systematicky popsat relevantní aspekty právní úpravy a soudní praxe, zatímco historicko-právní přístup poskytuje kontext vzniku a vývoje zákona č. 143/1947 Sb. Díky propojení těchto přístupů je možné získat přehled o právních dopadech zákona, ale také porozumět tomu, zda existence zákona č. 143/1947 Sb. stále ovlivňuje českou právní kulturu. Jako prameny byly užity zejména právní předpisy, a to aktuální i historické, archivní materiály, rozhodnutí soudů a rozhodnutí mezinárodních orgánů, některé dosud nezveřejněné.
Hlavním výsledkem této práce je komplexní shrnutí argumentace Ústavního soudu v řízeních týkajících se zákona č. 143/1947 Sb., které bylo konfrontováno s názory odborné veřejnosti a následně vyhodnoceno, zda a případně v čem jsou tyto názory souladné s ústavně právní teorií. Bylo zjištěno, že i když je argumentace Ústavního soudu řádně odůvodněná, lze jí vytknout, že postrádá zohlednění aspektu spravedlnosti. Ačkoli je existence zákona v českém právním řádu nestandardní, nepředstavuje v dnešní době pro český právní řád zásadní hrozbu, která by vytvářela nebezpečný precedens, nebo narušovala důvěru občanů v demokratický právní stát. Zákon č. 143/1947 Sb. není reliktem minulosti, ačkoli fakticky byl uplatněn pouze v okamžiku nabytí platnosti, založené majetkové poměry přetrvávají dodnes. Jeho existence je v tuzemsku i v mezinárodním prostředí vnímána velice negativně. Aby bylo dosaženo principiálního hodnotového systému, které na sebe český právní řád klade, je nutné provést revizi současné legislativy.
Preliminary scope of work in English
Among the most important restitution cases in the Czech Republic are the proceedings concerning Act No. 143/1947 Coll., on the transfer of the property of the Hluboka branch of the Schwarzenberg family to the Czech lands, also known as the "Lex Schwarzenberg". The thesis deals in detail with this law and the ensuing litigation, mainly focusing on the constitutional and legal context.
The purpose of the thesis is to conduct a detailed analysis of Act No. 143/1947 Coll. and the related proceedings before the Constitutional Court. Given the frequent criticism that this law faces from the professional public, as well as the approach of the Czech courts to its application, this thesis aims to comprehensively understand the reasons for which Law No. 143/1947 Coll. is described by experts as unconstitutional, when its constitutional conformity has long been assumed by the Constitutional Court. At the same time, this split between the views of the Constitutional Court and the views of a section of the professional public should be described and critically evaluated.
Methodologically, the work is based on descriptive analysis and historical-legal approach. The descriptive analysis enables a systematic description of relevant aspects of legislation and judicial practice, while the historical-legal approach provides a context for the emergence and development of Act No. 143/1947 Coll. The sources used were mainly legal regulations, both current and historical, archival materials, court decisions and decisions of international bodies, some of which have not yet been published.
The main result of this thesis is a comprehensive summary of the Constitutional Court's argumentation in proceedings concerning Act No. 143/1947, which was confronted with the opinions of the professional public and then evaluated whether and, if necessary, in what respect these opinions are consistent with constitutional legal theory. It was found that, although the reasoning of the Constitutional Court was well-founded, it could be criticised for lacking consideration of the aspect of justice. Although the existence of the Act is unusual in the Czech legal order, it does not pose a fundamental threat to the Czech legal order today, which would create a dangerous precedent or undermine citizens' confidence in the democratic rule of law. The Act No. 143/1947 is not a relic of the past, although in fact it was applied only at the moment of its entry into force, the established property relations persist to this day. Its existence is perceived very negatively both domestically and internationally. In order to achieve the principled value system that the Czech legal system imposes on itself, it is necessary to revise the current legislation.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html