Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Motivace volby studentů, kteří přecházejí z veřejných vysokých škol na soukromé
Thesis title in Czech: Motivace volby studentů, kteří přecházejí z veřejných vysokých škol na soukromé
Thesis title in English: Motivation of choice of students who transfer from public universities to private ones
Key words: soukromé a státní univerzity, motivace, volba
English key words: private and state universities, motivation, choice
Academic year of topic announcement: 2022/2023
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sociology (23-KS)
Supervisor: PhDr. Mgr. Jan Balon, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 28.07.2023
Date of assignment: 28.07.2023
Date and time of defence: 18.06.2024 09:00
Venue of defence: Areál Jinonice, B228, 228, seminární místnost ISS
Date of electronic submission:30.04.2024
Opponents: Mgr. Tereza Svobodová
 
 
 
References
1. KADEČKA, Stanislav. Veřejná správa vysokého školství v České republice. Právny obzor: časopis Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied. Bratislava: Slovenská akadémia vied, 2000, Roč. 83, č. 5, s. 420-431. ISSN 0032-6984.
2. JARKOVSKÁ, Lucie, et al. Ohrožují soukromé školy rovný přístup ke vzdělávání v České republice?. Sociální pedagogika| Social Education, 2018, 6.1: 47-57.
3. NĚMEČKOVÁ, Eva. Soukromé vysoké školství v České republice. 2011.
4. VNOUČKOVÁ, Lucie; URBANCOVÁ, Hana; SMOLOVÁ, Helena. Business and management higher education quality: A case study of a Czech private university. Periodica Polytechnica Social and Management Sciences, 2019, 27.1: 87-97.
5. BENEŠ, Josef; HUISMAN, Jeroen; ŠEBKOVÁ, Helena. Czech Republic. Real-time Systems. Reflections on Higher Education in the Czech Republic, Hungary, Poland and Slovakia, 2003, 41-59.
6. SLABÁ, Marie. Stakeholder groups of public and private universities in the Czech Republic–Identification, categorization and prioritization. Review of Economic Perspectives, 2015, 15.3: 305-326.
7. DRONKERS, Jaap; ROBERT, Péter. The effectiveness of public and private schools from a comparative perspective. 2003.
8. ŠVECOVÁ, Jana. Privatization of education in the Czech Republic. International Journal of Educational Development, 2000, 20.2: 127-133.
Preliminary scope of work
Často se setkávám s přesvědčením, že soukromé vysoké školy jsou v České republice méně kvalitní než ty státní, přitom obecně se absolventi všech vysokých škol uplatňují dobře, bez ohledu na to, z jaké univerzity jejich diplom pochází. I když ohledně soukromých univerzit panují jisté předsudky, jsou studenti, kteří jim dávají přednost před těmi státními. Jaké jsou důvody? Co je k tomu motivuje? Měli sami studenti dříve předsudky vůči soukromým univerzitám? Co jejich názor změnilo?
Cílem teoretické části bude popsat obecné rozdíly mezi státními a soukromými univerzitami, jejich přístup k výuce, co je cílem výuky a celého studia, jak se liší podmínky přijetí a přijímací řízení. Dále pak porovnám procenta studentů, kteří studium úspěšně dokončí a oblasti trhu práce, kde se absolventi nejčastěji uplatňují.
To jsou otázky, na které budu hledat odpovědi, a společně s tím i zkoumat faktory, které pomáhají dojmu nižší kvality soukromých univerzit. Mohou to být například ty, že na soukromých vysokých školách neprobíhá výzkum, jsou menší, a student je zde spíše v pozici klienta, který platí za službu. To mu dává poněkud silnější pozici ve vyjednávání o tom, jak by mělo studium vypadat a o případných změnách, je-li nespokojen.
Cílem praktické části bude zjistit, zda se motivy studentů, kteří dali přednost soukromé instituci, shodují nebo naopak dramaticky liší, a přes to, že se jedná o oblast, která je na první pohled zanedbatelná (z celkových zhruba 300 tisíc studentů studuje na veřejných univerzitách necelých 10 %), je dle mého názoru zajímavá a relevantní. Už jen samotné poměry jsou zajímavé - 32 soukromých univerzit na 26 veřejných, s tím že více než 90 % studentů studuje ve veřejných institucích.
Preliminary scope of work in English
I often come across the belief that private universities in the Czech Republic are of lower quality than state ones, while in general graduates of all universities apply well, regardless of which university their diploma comes from. Although there are certain prejudices about private universities, there are students who prefer them to state ones. What are the reasons? What motivates them? Were students themselves previously prejudiced against private universities? What changed their minds?
The aim of the theoretical part will be to describe the general differences between state and private universities, their approach to teaching, what is the aim of teaching and the entire study, how the admission conditions and the admission procedure differ. Next, I will compare the percentage of students who successfully complete their studies and the areas of the labor market where graduates are most often employed.
These are the questions I will seek to answer, and along with that, examine the factors that contribute to the perception of lower quality private universities. It can be, for example, that research is not carried out at private universities, they are smaller, and the student here is more in the position of a client who pays for a service. This gives him a somewhat stronger position in negotiating what the study should look like and possible changes if he is dissatisfied.
The aim of the practical part will be to find out whether the motives of students who preferred a private institution are the same or, on the contrary, dramatically different, and despite the fact that this is an area that is at first glance negligible (out of a total of approximately 300,000 students study at public universities less than 10%), is interesting and relevant in my opinion. The ratios alone are interesting - 32 private universities to 26 public ones, with more than 90% of students studying in public institutions.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html