Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 390)
Thesis details
   Login via CAS
Fyzioterapie v období pandemie Covid - 19 u pacientů s roztroušenou sklerózou
Thesis title in Czech: Fyzioterapie v období pandemie Covid - 19 u pacientů s roztroušenou sklerózou
Thesis title in English: Physiotherapy during Covid - 19 pandemic within patients with sclerosis multiplex
Key words: respirační fyzioterapie, pohybová léčba, post-covid syndrom, roztroušená skleróza 
English key words: respiratory physiotherapy, physical therapy, post-COVID syndrome, sclerosis multiplex
Academic year of topic announcement: 2021/2022
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Rehabilitation Medicine First Faculty of Medicine Charles University and General University Hospital in Prague (11-00640)
Supervisor: Mgr. et Mgr. et Mgr. Klára Novotná, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 25.02.2022
Date of assignment: 26.07.2023
Date and time of defence: 08.09.2023 08:00
Date of electronic submission:31.07.2023
Date of proceeded defence: 08.09.2023
Course: Thesis (B01226)
Opponents: Mgr. Martina Havlová
 
 
 
Preliminary scope of work
Tato práce se zaměřuje na možnosti fyzioterapeutické intervence u pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří trpí přetrvávajícími symptomy po překonání infekce covid-19. K hlavním aspektům terapeutické intervence patří pohybová léčba a respirační fyzioterapie. V teoretické části práce je představena problematika post-covid syndromu – detailněji se zabývá jeho terminologií, patogenezí, diagnostikou, klinickými symptomy a možností jejich terapie z obecného i fyzioterapeutického hlediska. Další část se věnuje samotné charakteristice roztroušené sklerózy a poskytuje podrobný popis základních charakteristik tohoto onemocnění. V závěru teoretické části jsou podrobně rozebrána témata plicní rehabilitace, respirační fyzioterapie a pohybové léčby. Hlavním cílem této práce je poskytnout přehled o přínosech respirační fyzioterapie a pohybové léčby pro pacienty s roztroušenou sklerózou, kteří trpí symptomy post-covid syndromu. Součástí tohoto cíle je také vytvoření brožury obsahující cvičení vhodná pro autoterapii, která má sloužit jako edukační materiál pro tyto pacienty. V praktické části jsou prezentovány tři kazuistiky pacientů v různých stadiích onemocnění roztroušené sklerózy, kteří projevují symptomy související s post-covid syndromem. Každý z těchto pacientů absolvoval sérii ambulantních terapií, které byly doplněny o autoterapii s pomocí metodické podpory obsažené v připravené edukační brožuře. Výsledky terapií byly vyhodnoceny na základě porovnání počátečního a konečného vyšetření, měření dechové amplitudy a použití Multidimensional Assessment of Fatigue Scale – dotazníku k hodnocení míry únavy. Výsledkem této práce je edukační brožura, která je určena pacientům pro autoterapii, a přehled fyzioterapeutických jednotek složených primárně z respirační fyzioterapie a pohybové léčby, které byly u těchto pacientů aplikovány. Na základě získaných výsledků lze usoudit, že zdravotní stav pacientů se aplikací individuálně sestavené fyzioterapeutické jednotky zlepšil.
Preliminary scope of work in English
Abstract:
This work focuses on the possibilities of physiotherapeutic intervention in patients with multiple sclerosis who experience persistent symptoms after recovering from COVID-19 infection. The main aspects of therapeutic intervention include physical therapy and respiratory physiotherapy. The theoretical part of the work introduces the issue of post-COVID syndrome and delves into its terminology, pathogenesis, diagnosis, prevalence of clinical symptoms, and therapeutic possibilities from both general and physiotherapeutic perspectives. Another part is dedicated to the characterization of multiple sclerosis itself, providing a detailed description of the basic characteristics of this disease. In the concluding section of the theoretical part, topics such as pulmonary rehabilitation, respiratory physiotherapy, and physical therapy are thoroughly discussed. The main objective of this work is to provide an overview of the benefits of respiratory physiotherapy and physical therapy for patients with multiple sclerosis who experience post-COVID syndrome symptoms. As part of this objective, a brochure containing exercises suitable for self-therapy has been created to serve as an educational resource for these patients. The practical part presents three case studies of patients with multiple sclerosis at different stages, who manifest symptoms related to post-COVID syndrome. Each of these patients underwent a series of outpatient therapies supplemented with self-therapy, with support provided through the educational brochure. The results of the therapies were evaluated based on a comparison of initial and final examinations, measurement of respiratory amplitude, and the use of the MAF (Multidimensional Assessment of Fatigue Scale) questionnaire to assess the level of fatigue. As a result of this work, an educational brochure was created for patients for
self-therapy, providing an overview of physiotherapy units primarily composed of respiratory physiotherapy and physical therapy that were applied to these patients. Based on the obtained results, it can be concluded that the health condition of patients improved with the application of individually tailored physiotherapeutic units.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html