Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Pátrání po kontinentech na Venuši
Thesis title in Czech: Pátrání po kontinentech na Venuši
Thesis title in English: Search for continents on Venus
Academic year of topic announcement: 2021/2022
Thesis type: diploma thesis
Thesis language:
Department: Department of Geophysics (32-KG)
Supervisor: prof. RNDr. Ondřej Čadek, CSc.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 01.03.2022
Date of assignment: 01.03.2022
Confirmed by Study dept. on: 09.03.2022
Guidelines
Venuše má podobnou velikost jako Země a nalézá se jen o 20% blíž Slunci než naše planeta. Přesto toho o Venuši víme překvapivě málo. Povrch Venuše je relativně mladý a je svědectvím gigantického kataklysmatu, při němž došlo k rychlému zalití povrchu magmatem a vzniku husté a horké atmosféry. Někteří vědci se domnívají, že před touto událostí se Venuše v mnoha ohledech podobala Zemi – byly na ní kontinenty oddělené mělkým oceánem, který mohl poskytovat příznivé podmínky pro vznik života. Dnes je tato nehostinná planeta studována pouze metodami dálkového výzkumu. Třebaže se její povrch ani zdaleka nepodobá povrchu Země, analýza topografie a gravitačních anomálií naznačuje, že některé oblasti, například Ishtar Terra v blízkosti severního pólu, vykazují výraznou podobnost s kontinenty na Zemi. V rámci projektu bude interpretován gravitační signál Venuše s cílem zodpovědět otázku, zda na Venuši existovaly kontinenty, a případně odhadnout jejich polohu s pomocí gravitačních a topografických dat. Student použije tato data ve formě rozvojů do sférických harmonických funkcí a provede jejich detailní analýzu, tj. výpočet korelace, admitance a zobrazení nekorelovaných částí polí na různých vlnových délkách. Výsledky této analýzy srovná s daty ze Země a to zejména s ohledem na gravitační a topografický signál kontinentů. Pokusí se pak vytipovat oblasti na Venuši, které by mohly odpovídat kontinentálním charakteristikám. Při interpretaci dat vezme v úvahu, že se topografie i gravitační pole mohlo měnit při zalití nižších poloh magmatem. Pokud se to pro řešení projektu ukáže jako účelné, pokusí tento jev simulovat pomocí programu na výpočet viskoelastické deformace.
References
W.S. Kiefer et al., 1986. A dynamic model of Venus' gravity field, Geophys. Res. Lett., 13, 14-17.
M. Pauer et al., 2006. Modeling the dynamic component of the geoid and topography of Venus, J. Geophys. Res.-Planets, 111, E11012.
Další časopisecká literatura dle doporučení školitele.
Preliminary scope of work
Venuše má podobnou velikost jako Země a nalézá se jen o 20% blíž Slunci než naše planeta. Přesto toho o Venuši víme překvapivě málo. Povrch Venuše je relativně mladý a je svědectvím gigantického kataklysmatu, při němž došlo k rychlému zalití povrchu magmatem a vzniku husté a horké atmosféry. Někteří vědci se domnívají, že před touto událostí se Venuše v mnoha ohledech podobala Zemi – byly na ní kontinenty oddělené mělkým oceánem, který mohl poskytovat příznivé podmínky pro vznik života. Dnes je tato nehostinná planeta studována pouze metodami dálkového výzkumu. Třebaže se její povrch ani zdaleka nepodobá povrchu Země, analýza topografie a gravitačních anomálií naznačuje, že některé oblasti, například Ishtar Terra v blízkosti severního pólu, vykazují výraznou podobnost s kontinenty na Zemi. V rámci projektu budou interpretována nejnovější gravitační data z Venuše s cílem zodpovědět otázku, zda na Venuši existovaly kontinenty, a případně odhadnout jejich polohu s pomocí gravitačních a topografických dat.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html