Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Vliv endometriózy na funkci pánevního dna
Thesis title in Czech: Vliv endometriózy na funkci pánevního dna
Thesis title in English: The effect of endometriosis on pelvic floor function
Key words: endometrióza, pánevní dno, PFIQ-7, MEDI-Q
English key words: endometriosis, pelvic floor, PFIQ-7, MEDI-Q
Academic year of topic announcement: 2020/2021
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Rehabilitation and Sports Medicine (13-432)
Supervisor: PhDr. Marcela Šafářová, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 03.11.2020
Date of assignment: 27.04.2023
Confirmed by Study dept. on: 09.05.2023
Date and time of defence: 13.06.2023 08:00
Date of electronic submission:14.05.2023
Date of submission of printed version:14.05.2023
Deadline for student's submission:14.05.2023
Date of proceeded defence: 13.06.2023
Opponents: Mgr. Michaela Havlíčková
 
 
 
Preliminary scope of work
Diplomová práce se zaměřuje na porovnání výsledků dotazníků MEDI-Q, PFIQ-7 a dotazníku sestrojeného autorkou práce mezi skupinou s diagnostikovanou endometriózou, které nebyly operované, a kontrolní skupinou, které netrpí dysmenoreou. Teoretická část je věnována etiologii a klinickým příznakům onemocnění, zmiňuje rizikové faktory, klasifikaci, používané diagnostické metody a možnosti léčby. Práce dále po rešeršním šetření uvádí typický posturální nález u pacientky s endometriózou.
Metodika: Do výzkumu bylo zařazeno celkem 110 žen, z toho 49 s endometriózou a 61 žen v kontrolní skupině. Ženy vyplňovaly výše zmíněné dotazníky elektronicky v 1. den menstruačního krvácení. Nábor probandů byl uskutečněn převážně skrz sociální síť.
Výsledky: U dotazníků MEDI-Q a PFIQ se podařilo prokázat signifikantní rozdíl (p <0,001) mezi těmito dvěma skupinami, kdy skupina s endometriózou dosahuje vyššího skóre. Jednotlivé typy endometriózy mají rozdílnou distribuci symptomů v rámci problematiky pánevního dna. Téměř 9/10 žen trpících endometriózou musejí bolesti vázané na menstruační cyklus tlumit více než 1 den analgetiky a často trpí na chronické pánevní bolesti.
Diskuze: Pacientky s endometriózou mají významně vyšší subjektivní obtíže spojené s menstruací i ve spojitosti s pánevním dnem. U adenomyózy, ovariální endometriózy a hluboké infiltrující endometriózy převažuje subjektivní diskomfort v oblastech pochvy a pánve. U peritoneální endometriózy jsou tyto obtíže vnímány při močení a v oblasti močového měchýře. Nejčastějším symptomem je bolest, kterou je nutno tlumit více než jeden den analgetiky. Cíleně směřované otázky ohledně symptomů jsou vhodným vodítkem k tomuto onemocnění. Léčba žen s endometriózou vyžaduje komplexnost a mezioborovou spolupráci.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html