Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
On Tuesday, July 2, 2024, between 8:00 p.m. and 10:00 p.m., the Study Information System will be shut down due to database server maintenance.
Pitný režim a pohybová aktivita vysokoškolských studentů různých fakult ve vybrané lokalitě
Thesis title in Czech: Pitný režim a pohybová aktivita vysokoškolských studentů různých fakult ve vybrané lokalitě
Thesis title in English: Fluid intake and physical activity of university students of various faculties in a selected locality
Key words: pitný režim, pohyb, vysokoškolský student, zdraví, životní styl
English key words: drinking regime, movement, university student, health, lifestyle
Academic year of topic announcement: 2018/2019
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Katedra pedagogiky (41-KPG)
Supervisor: Ing. Bc. Alena Váchová, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 18.02.2019
Date of assignment: 23.04.2019
Date and time of defence: 21.05.2021 00:00
Venue of defence: M. Rettigové 4, Praha 1, R217, 217, 2. patro, vlevo, zadní trakt
Date of electronic submission:14.04.2021
Date of proceeded defence: 21.05.2021
Course: Diploma Thesis (OSZD005)
Opponents: Mgr. Eva Nechlebová, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
1. Zdůvodnění výběru tématu
Životní styl je velmi široké téma, které se nedá uchopit v celé jeho šíři. Téma mě osobně zajímá, sama se snažím dodržovat nějaké zásady zdravého životního stylu (žít „zdravě“) a v neposlední řadě jsem začala studovat obor zabývající se výchovou ke zdraví. Životní styl působí na naše zdraví a dodržování zdravého životního stylu napomáhá k prevenci různých onemocnění v pozdějším věku, ovlivňuje životní prostředí, které se zpětně podílí na zdraví celkové populace.

2. Formulace problému, který bude v práci řešen:
Práce bude zaměřena na režim dne (stravování, pitný režim, odpočinek), pohybovou aktivitu a rizikové faktory (návykové látky, stres).
3. Cíl práce:
Cílem práce bude zhodnotit úroveň životního stylu na vzorku vysokoškolských studentů, poukázat na povědomí a důležitost zdravého životního stylu, upozornit na negativní dopady při lehkovážném způsobu života a zjistit případné genderové rozdíly či rozdíly mezi jednotlivými fakultami.

4. Charakteristika metod:
Dotazníkové šetření, studium odborné literatury a zdrojů, zpracování a analýza sebraných dat, interpretace a vyhodnocení výsledků.
K dosažení stanovených cílů bude použita metoda kvantitativního výzkumu. Při sběru dat bude použita výzkumná technika pomocí nestandardizovaného dotazníku. V dotazníku budou otázky jak uzavřené tak otevřené, bude mít papírovou formu. Písemné dotazování papírovou formou umožňuje kontaktovat osoby jinak nedosažitelné, a díky respondentům, které osobně znám, se může zvýšit upřímnost odpovědí při vyplňování dotazníku. Soukromí respondentů bude zachováno, neboť dotazníky nebudou obsahovat osobní údaje či konkrétní adresy.
Nasbíraná data budou zpracována do grafů či tabulek. Budou se porovnávat data mezi jednotlivými fakultami a data dle genderových aspektů.

5. Struktura práce:
I. Úvod do problematiky
II. Teoretická část se bude zabývat vymezením základních pojmů a charakteristikou jednotlivých oblastí životního stylu. Bude popisovat negativní faktory ovlivňující zdraví, popřípadě jimi způsobená onemocnění.
III. V praktické části budou analyzovány výsledky výzkumného šetření, které porovnají jednotlivé přístupy vysokoškolských studentů k životnímu stylu dle genderových aspektů a poukáží na případné rozdíly životního stylu těchto studentů různých fakult.
IV. Závěr
References
ČELEDOVÁ, L., ČEVELA R. Výchova ke zdraví. Praha: Grada, 2010. ISBN 978-80-247-3213-8
KREJČÍ, M., ŠULOVÁ, L., ROZUM, F., HAVLÍKOVÁ, D. Výchova ke zdravému životnímu stylu. Plzeň: Fraus, 2017. ISBN 978-80-7489-358-2
KŘIVOHLAVÝ, J. Psychologie zdraví. Praha: Portál, 2009. ISBN 978-80-7367-568-4
MACHOVÁ, J., KUBÁTOVÁ, D. Výchova ke zdraví. Praha: Grada, 2016. ISBN 978-80-247-5351-5
PUNCH, K., F. Základy kvantitativního šetření: Praktická příručka pro studenty. Praha: Portál, 2008. ISBN 978-80-7367-381-9
SEKOT, A. Pohybové aktivity pohledem sociologie. Brno: Masarykova univerzita, 2015. ISBN 978-80-210-7918-2

Preliminary scope of work
Diplomová práce se bude zabývat pitným režimem a pohybovou aktivitou vysokoškolských studentů ve vybrané lokalitě. Bude tvořena teoretickou částí a praktickou částí. Teoretická část bude obsahovat základní pojmy a definice charakteristické pro pitný režim a pohybovou aktivitu. Vypracování práce bude vycházet z prostudované odborné literatury a dalších zdrojů. Praktická část bude obsahovat zpracování a analýzu sebraných dat a následné vyhodnocení výsledků. Při sběru dat bude použita metoda nestandardizovaného dotazníku. V dotazníku budou otázky uzavřené i otevřené. Nasbíraná data budou zpracovaná do grafů nebo tabulek. Data se budou porovnávat mezi určitými fakultami, stupněm vzdělání a na základě genderových aspektů. Cílem práce bude zmapovat dodržování pitného režimu, prozkoumat pohybovou aktivu na vzorku vysokoškolské mládeže a odhalit případné genderové rozdíly či rozdíly mezi určitými fakultami.
Preliminary scope of work in English
The master´s thesis will deal with the drinking regime and physical activity of university students in a selected locality. It will consist of a theoretical and a practical part. The theoretical part will contain basic terms and definitions characteristic of drinking regime and physical activity. The elaboration of the work will be based on the studied specialised literature and other sources. The practical part will include processing and analysis of collected data and subsequent evaluation of results. The non-standardized questionnaire method will be used for data collection. Questions will be closed and open in the questionnaire. The collected data will be processed into graphs or tables. The data will be compared between certain faculties, level of education and based on gender aspects. The aim of the work will be to map the observance of the drinking regime, to examine physical activity on a sample of university youth and to reveal possible gender differences or differences between certain faculties.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html