Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Fenologie mangrovů
Thesis title in Czech: Fenologie mangrovů
Thesis title in English: Phenology of mangroves
Key words: Mangrovy, fenologie, latitudinální gradient, opad, propagule, teplota, srážky, salinita
English key words: Mangroves, phenology, latitudinal gradient, litterfall, propagule, temperature, precipitation, salinity
Academic year of topic announcement: 2018/2019
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Botany (31-120)
Supervisor: Mgr. Tomáš Koubek, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 15.11.2018
Date of assignment: 15.11.2018
Date of electronic submission:10.05.2019
Date of proceeded defence: 03.06.2019
Opponents: doc. RNDr. Petr Sklenář, Ph.D.
 
 
 
Preliminary scope of work
Mangrovy jsou fascinujícím a cenným biomem tropických pobřeží a jako takovému se mu již v minulosti dostalo dostatečné vědecké pozornosti. Ačkoliv se u rostlin vyskytuje mnoho paralelně vzniklých adaptací pro pobyt v litorálu, jejich druhová diverzita je poměrně nízká. Diverzita živočichů na ně navazující je však velmi vysoká. Mangrovy se vyskytují z velké části v poměrně nesezónním klimatu, avšak první studie ukazují, že i přesto mají svou fenologii – například v tvorbě listů, květů a plodů, méně pak dřeva. Vzhledem k poměrně špatné přístupnosti je v současnosti velmi oblíbené studovat mangrovy dálkovým průzkumem a zdá se, že lze pomocí družicových snímků například pozorovat změny zelené barvy (intenzity fotosyntézy) apod. Globální změny klimatu zřejmě mangrovy příliš neohrožují, ale mají vliv na klimatické parametry jednotlivých let (například změny ENSO) a společně s poměrně velkým tlakem lidí na pobřeží mohou být v budoucnu spouštěčem degradace mangrovů.
Cílem práce by měla být rešerše jak základních informací o fungování mangrovů a jejich ekologické roli v globálním měřítku, tak především fenologie mangrovů. Práce dále může obsahovat studie a spekulace o možném vlivu těchto fluktuací na další organismy, případně fungování celých potravních sítí. Možné je i srovnání se studiemi fenologie blízkých dipterokarpových deštných lesů.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html