Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Stavba experimentálního uspořádání pro časově-rozlišené zobrazování pomocí pulzních elektronových svazků
Thesis title in Czech: Stavba experimentálního uspořádání pro časově-rozlišené zobrazování pomocí pulzních elektronových svazků
Thesis title in English: Experimental setup for time-resolved imaging using pulsed electron beams
Key words: Ultrarychlá elektronová difrakce a mikroskopie, femtosekundové laserové pulzy, interakce světla s látkou
English key words: Ultrafast electron diffraction and microscopy, femtosecond laser pulses, light-matter interaction
Academic year of topic announcement: 2022/2023
Thesis type: diploma thesis
Thesis language:
Department: Department of Chemical Physics and Optics (32-KCHFO)
Supervisor: doc. RNDr. Martin Kozák, Ph.D.
Author:
Guidelines
Časově-rozlišená elektronová mikroskopie a difrakce dovoluje studovat a zobrazovat dynamiku atomů v krystalické mříži krátce po excitaci ultrakrátkým laserovým pulzem. Pomocí těchto metod lze na mikroskopické úrovni studovat fázové přechody, dynamiku chemických změn či magnetických polí v nanostrukturách s prostorovým rozlišením umožňujícím měřit vzájemné změny polohy atomů v krystalu v závislosti na čase po excitaci. Časové rozlišení je v současné době omezeno dobou trvání elektronových pulzů na přibližně 100 fs. V nedávné době bylo demonstrováno několik experimentálních technik umožňujících kontrolovat volné elektrony urychlené na energie 10-300 keV na časových škálách stovek attosekund pomocí jejich koherentní interakce s laserovými poli.

Cílem této diplomové práce bude postavit a charakterizovat nové experimentální uspořádání, které bude v budoucnu sloužit k časově-rozlišeným experimentům s pulzními elektronovými svazky. Femtosekundové elektronové pulzy budou generovány pomocí fotoemise z katody elektronového zdroje, tvořené autoemisním hrotem. Elektrony budou dále urychleny na energie 1-30 keV pomocí přiloženého statického pole. Délka elektronových pulzů bude charakterizována pomocí interakce elektronů s ponderomotorickým potenciálem vytvořeným dvěma laserovými pulzy ve vakuu pro různé experimentální parametry (energie elektronů, počet elektronů v jednom pulzu, nastavení elektrostatických čoček zdroje, atd.). Experimenty budou provedeny v nově sestavené vakuové komoře. K prostorově-rozlišené detekci elektronů bude použit detektor typu micro-channel plate. Součástí práce bude i návrh spektrometru umožňujícího měřit spektrum elektronů s vysokým rozlišením.
References
A. H. Zewail, 4D electron microscopy: Imaging in space and time (Imperial College Press, 2010).
Vybraná časopisecká literatura.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html