Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 390)
Thesis details
   Login via CAS
The function of 2’-O-methylated RNA in the context of viral infection
Thesis title in Czech: Funkce 2’-O-methylované RNA v kontextu virové infekce
Thesis title in English: The function of 2’-O-methylated RNA in the context of viral infection
Key words: virová RNA, RNA modifikace, 2’-O-metylace, Mda5, IFIT, RIG-I-like receptors, epitranskriptomika, WNV, JEV
English key words: viral RNA, RNA modifications, 2’-O-methylation, Mda5, IFIT, RIG-I-like receptors, epitranscriptomics, WNV, JEV
Academic year of topic announcement: 2017/2018
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: angličtina
Department: Department of Cell Biology (31-151)
Supervisor: Ing. Hana Macíčková Cahová, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor, waiting for guarantor's approval
Date of registration: 20.11.2017
Date of assignment: 04.01.2018
Date of electronic submission:10.05.2018
Date of proceeded defence: 04.06.2018
Opponents: doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc.
 
 
 
Preliminary scope of work
Naše skupina se zabývá hledáním nových RNA modifikací, především ve virech. Domníváme se, že chemické modifikace RNA jsou zodpovědné za převážnou většinu různých funkcí RNA (především regulatorních RNA). Ale jen málo z nich bylo dosud objeveno a to především kvůli nedostatku citlivých metod. Nedávno byly díky metodě kombinující kapalnou chromatografii a hmotnostní spektrometrii (LC/MS) v prokaryotách objeveny dvě nové modifikace RNA, konkrétně Nikotinamidadenindinukleotid (NAD)1 a Koenzym A (CoA)2. Existence NAD-RNA byla díky nové metodě NAD captureSeq3 již prokázána také v Saccharomyces cerevisiae4 a v lidských buňkách5.
Viry jsou ideální modelové systémy pro hledávání nových modifikací RNA, protože mají jednoduchou vnitřní strukturu a jsou amplifikované v infikovaných buňkách. Doposud nebyla provedena žádná hmotnostně spektroskopická analýza virální RNA. V naší první LC/MS studii modelové HIV-1 genomové RNA jsme odhalili překvapivě velké množství RNA methylované na pozici 2’ ribosy Adenosinu, Guanosinu a Cytidinu. U retrovirů byla v literatuře popsána pouze methylace adenosinu na pozici 6 genomové HIV-1 RNA.6 Bohužel UPLC/MS analýza RNA nám neprozrazuje nic o pozici methylací. Proto budeme muset využít jednu z chemických metod kombinovaných s tzv. next-generation sequencingem (NGS),7 která nám umožní odhalit přesnou pozici 2’-O-methylací (RiboMethSeq). Methylace 2’ ribosy je dobře popsána u ribozomálních RNA a tRNA a předpokládá se, že vede k vyšší chemické a enzymatické stabilitě RNA. Vedle toho je také podstatná pro vrozený imunitní systém, který na základě její přítomnosti dokáže rozlišit vlastní a cizí RNA.8 Cílem této bakalářské práce je shrnutí poznatků o 2’-O-methylované RNA v eukaryotické buňce, virální RNA a obecné roli 2’-O- methylací RNA při rozpoznávání infekce imunitním systémem. Zároveň by student měl zhodnotit dosavadní metody používané k tzv. RiboMethSequ (stanovení polohy 2-O-methylace v RNA) a zvážit, která metoda bude nejvhodnější pro určení přesných poloh methylaci v genomové RNA HIV-1.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html