Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Astronomické základy kalendářů různých historických dob a kultur
Thesis title in Czech: Astronomické základy kalendářů různých historických dob a kultur
Thesis title in English: Astronomical grounds of calendars in different historical periods and cultures
Key words: Kalendář, lunární, solární, lunisolární kalendář, slunovrat, rovnodennost, definice dne a roku, problém přestupných dnů, přesnost kalendáře, kalendářní reformy, juliánský kalendář, řehořský kalendář, židovský kalendář, islámský kalendář, čínský kalendář, mayský kalendář, kalendář Polynésanů
English key words: Calendar, lunar, solar, lunisolar calendar, solstice, equinox, definitions of day and year, problem of leap days, accuracy of calendar, calendar reforms, Julian calendar, Gregorian calendar, Jewish calendar, calendar of Islam, chinese calendar, Maya calendar, calendar of native people of Polynesia
Academic year of topic announcement: 2017/2018
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Astronomical Institute of Charles University (32-AUUK)
Supervisor: doc. RNDr. Martin Šolc, CSc.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 07.11.2017
Date of assignment: 07.11.2017
Confirmed by Study dept. on: 30.11.2017
Date and time of defence: 25.06.2018 09:00
Date of electronic submission:16.05.2018
Date of submission of printed version:16.05.2018
Date of proceeded defence: 25.06.2018
Opponents: doc. RNDr. Marek Wolf, CSc.
 
 
 
Guidelines
Astronomické základy kalendáře, tropický rok, siderický rok. Definice kalendářních jednotek týden-den-rok, kalendáře lunární, solární, lunisolární. Přesnost kalendáře. Vliv precese na vzhled oblohy v různých historických dobách. Antická literatura o viditelnosti souhvězdí v jednotlivých ročních dobách – Homér Odysea, Hesiodos Práce a dny, Aratos Phainomena (Nebeské jevy).

Starověký egyptský kalendář, Sosigenova reforma a juliánský kalendář, gregoriánský kalendář. Proces přechodu na gregoriánský kalendář v různých zemích. Juliánské datum. Kalendářní cykly, výpočet data Velikonoc.

Kalendáře revoluční - kalendář francouzské revoluce, pokusy o samostatný sovětský kalendář.

Židovský kalednář, islámský kalendář. Kalendáře zemí Středního východu, Indie, Indonésie. Čínský kalendář. Kalendář Čukčů, Inuitů, severoamerických indiánů. Polynésie a Tichomořské ostrovy, maorský kalendář, kalendáře původních obyvatel Austrálie. Kalendáře původních obyvatel Střední a Jižní Ameriky, zejména mayský kalendář a aztécký kalednář.



References
Jan Tomsa: Počítání času: základy teorie kalendáře. Scripta astronomica vol.7, AsÚ AV ČR, 1995
Semen Isakovič Selešnikov: Člověk a čas - Dějiny kalendáře a chronologie, Praha Práce 1974
Marie Bláhová: Historická chronologie, Libri Praha 2001
Eva Kotulová: Kalendář aneb kniha o věčnosti a času, Svoboda Praha 1978
Friedrich Karl Ginzel: Handbuch der mathematischen und technischen Chronologie (1906–14), 3 díly
Nikolai Grube: Der Dresdner Maya-Kalender (Der volständige Codex), Herder Freiburg 2012
Preliminary scope of work
Nejstarší kalendáře představují historické dědictví z dob formování prvních center kulturních společností resp. civilizací. V průběhu historie a na různých místech se uplatnily kalendáře, které většinou měly astronomické základy. V zásadě se dělí na lunární, solární, lunisolární a jiné. Snaha o korektní kalendář, v němž by se během roku vystřídaly všechny roční doby, vedla k řadě reforem, z nichž některé byly více a jiné méně povedené. Literatura o kalendářích je poměrně bohatá, bakalářská práce by se kromě přehledových partií mohla podrobněji věnovat i méně známým problémům, jako jsou např. kalendářní cykly, spory o datum Velikonoc a různé definice epakt.
Preliminary scope of work in English
The oldest calendars do represent a historical heritage from the period of the first centers of culture and civilization. The calendars from different times and regions were based, in many cases, on the astronomical grounds. They were lunar, solar, lunisolar or constructed on another principle. The effort to reach a correct calendar, with all seasons within one year, lead to many reforms from which some were successfull and others failed. The literature about calendars is particularly rich, the bachelor thesis could concentrate, besides the review chapters, on less known problems, e.g. calendar cycles, controverses around the date of Easter or different definitions of epacts.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html