Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Terahertzová vodivost nositelů náboje v polovodičích
Thesis title in Czech: Terahertzová vodivost nositelů náboje v polovodičích
Thesis title in English: Terahertz conductivity of charge carriers in semiconductors
Academic year of topic announcement: 2021/2022
Thesis type: diploma thesis
Thesis language:
Department: Department of Chemical Physics and Optics (32-KCHFO)
Supervisor: doc. RNDr. Petr Kužel, Ph.D.
Author:
Guidelines
Anotace:
Časově rozlišená terahertzová (THz) spektroskopie umožňuje studium odezvy volných nositelů náboje v polovodičích ve spektrální oblasti, kde se nachází frekvence rozptylu nositelů, a v případě málo či středně dotovaných nebo fotoexcitovaných polovodičů, i jejich plazmová frekvence. Lze tak přímo a bezkontaktně měřit Drudeho chování vodivosti; z případných odchylek od tohoto chování je možné upřesnit pohled na transport nábojů. Metoda využívá koherentně generovaných ultrakrátkých (pikosekundových) THz pulsů o frekvenčním rozsahu typicky 0.1–3 THz (0.4–12 meV). Její velkou výhodou je (1) možnost sledování ultrarychlé dynamiky po fotoexcitaci (pump-and-probe experimenty) a (2) fázově citlivá detekce, tzv. elektro-optické vzorkování, umožňující změřit přímo časový profil elektrického pole THz pulsu. V nedávné době byl tento princip přenesen do střední infračervené oblasti (délka pulsu kratší než 100 fs, frekvence až do 60 THz); zmíněná experimentální metoda se obvykle nazývá multi-THz spektroskopie. Oba tyto experimenty byly postaveny v laboratoři terahertzové spektroskopie Fyzikálního ústavu AVČR.
V rámci diplomové práce se student naučí samostatně pracovat s těmito aparaturami, a jejím cílem bude změřit vodivostní spektra n- a p-dotovaných polovodičů, a srovnat je s fotovodivostními spektry, v nichž se uplatňují oba typy nositelů. Vzhledem k tomu, že náš experiment multi-THz spektroskopie umožňuje dosáhnout vysokých špičkových polí (> 50 kV/cm), lze navíc v polovodičích s úzkým zakázaným pásem očekávat pozorování nelineárních jevů. Při studiu se zaměříme na GaAs, InP a InSb; některé experimenty se budou též provádět při nízkých teplotách. Pro experimentálně zručného studenta předpokládáme možnost pokračovat disertační prací např. v oblasti spektroskopie nanostrukturovaných polovodičů.
References
1. C. F. Klingshirn, Semiconductor Optics (Springer Verlag, Berlin, 1995).
2. S. L. Dexheimer, THz spectroscopy: Principles and applications, (CRC Press, 2008)
3. Reviews: R. Ulbricht, E. Hendry, J. Shan, T. F. Heinz, and M. Bonn, Rev. Mod. Phys. 83, 543 (2011); J. Lloyd-Hughes and T.-I. Jeon, J. Infrared Milli. THz Waves 33, 871 (2012).
4. Další časopisecká literatura dle doporučení
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html