Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Fotometrie hvězd typu FS CMa
Thesis title in Czech: Fotometrie hvězd typu FS CMa
Thesis title in English: Photometry of FS CMa stars
Key words: horké hvězdy, okolohvězdná látka, fotometrie
English key words: hot stars, circumstellar mater, photometry
Academic year of topic announcement: 2017/2018
Thesis type: project
Thesis language:
Department: Astronomical Institute of Charles University (32-AUUK)
Supervisor: doc. Mgr. Daniela Korčáková, Ph.D.
Author:
Guidelines
Cílem práce je vytvořit celosvětovou databázi fotometrických pozorování hvězd typu FS CMa. Projekt bude probíhat ve spoupráci s prof. Anatoly Miroshnichenkem z University of North Carolina v Greensboru,
USA.
References
Gray, D. F., 2008, "The Observation and Analysis of Stellar Photospheres", 3rd Edition, Cambridge University Press
Lamers, H.J.G.L.M., Zickgraf, F.J., de Winter, D., Houziaux, L., Zorec, J., 1998, A&A 340, 117
Stars with the B[e] Phenomenon. ASP Conference Series, Vol. 355, M. Kraus & A. Miroshnichenko eds., San Francisco: Astronomical Society of the Pacific, 2006
The B[e] Phenomenon: Forty Years of Studies. ASP Conference Series, Vol. 508, A. Miroshnichenko, S. Zharikov, D. Korčáková, & M. Wolf
Preliminary scope of work
Hvězdy typu FS CMa jsou malou podskupinou B[e] hvězd. Tyto hvězdy mají ve svém spektru přítomny emisní čáry neutrálních, nebo jednou ionizovaných kovů a to jak z povolených, tak také zakázaných přechodů.
V infračervené oblasti pozoroujeme více záření, než odpovídá standardním modelům hvězd. Tyto vlastnosti ukazují na přítomnost velmi rozsáhlé pracho-plynné obálky. Ta velmi komplikuje analýzu objektů.
Často nemáme přímou informaci o centrální hvězdě. Díky složité geometrii okolohvězdné látky nelze použít většinu numerických kódů. V této situaci nabývá na významu sledování proměnnosti objektů.

Systematicky jsou spektroskopicky sledovány jen některé nejjasnější objekty z této skupiny. Ve fotometrii je sice více pozorování, avšak jsou roztroušena po jednotlivých institucích a pozorovatelích. Cílem práce je vytvořit databázi, která by tato pozorování propojila a umožnila tak jejich lepší koordinaci a analýzu dat.

Projekt není "pouze" vytvoření databáze. Jeho hlavním smyslem je uvést zájemce do problematiky stelární astronomie - hvězdných atmosfér, jejich interakce s okolohvězdným materiálem, hvězdným větrem i vývoje hvězd.

Na projektu budeme úzce spolupracovat s prof. Anatoly Miroshnichenkem z University of North Carolina v Greensboru, USA, lídrem výzkumu v problematice FS CMa hvězd.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html