Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Konkurs jako způsob řešení úpadku dlužníka
Thesis title in Czech: Konkurs jako způsob řešení úpadku dlužníka
Thesis title in English: Bankruptcy as a mode of resolving debtor´s insolvency
Key words: insolvenční řízení, konkurs, zpeněžení majetkové podstaty
English key words: insolvency proceeding, bankruptcy, realization of assets
Academic year of topic announcement: 2016/2017
Thesis type: rigorosum thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Civil Law (22-KOP)
Supervisor: JUDr. Tomáš Pohl
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 29.05.2017
Date of assignment: 29.05.2017
Confirmed by Study dept. on: 29.05.2017
Date and time of defence: 19.12.2019 11:30
Venue of defence: PF UK m. 229
Date of electronic submission:29.09.2019
Date of proceeded defence: 19.12.2019
Opponents: doc. JUDr. Dita Frintová, Ph.D.
 
 
 
Preliminary scope of work
Předmětem této práce je konkurs jakožto způsob řešení úpadku dlužníka. Konkurs je zjednodušeně řečeno způsob řešení úpadku, který sleduje zejména zpeněžení majetku dlužníka a je také univerzálním způsobem řešení úpadku dostupný pro všechny dlužníky. I přesto mu poslední dobou není věnována velká pozornost, která je soustředěna mnohem více na sanační způsoby řešení úpadku, jako jsou reorganizace a oddlužení.
Rigorózní práce tak postupně seznamuje čtenáře s právní úpravou nejdůležitějších právních institutů vázajících se ke konkursu a vybraných navazujících souvislostí, které zpravidla mívají na průběh řešení úpadku konkursem zásadní dopad nebo mohou působit problematicky. První kapitola je věnována podrobnějšímu uvedení do světa úpadkového a konkursního práva z hlediska jeho historického vývoje. Druhá kapitola popisuje insolvenční návrh a cestu dlužníka k prohlášení úpadku, tedy předcházející fáze řízení. Její zařazení bylo nutné vzhledem k mnohým provázanostem insolvenčního řízení.
Patrně stěžejní část je koncentrována do kapitoly třetí, kde jsou představeny zejména problematické části účinků, které ve sféře dlužníka prohlášení konkursu vyvolává a vzájemné fungování jednotlivých zapojených subjektů. Dále je pojednáno o některých specifických podobách konkursu a pro názornou ilustraci jsou prezentovány i vybrané parametry průměrného konkursu podnikatelských subjektů v České republice. Jelikož nezbytnou součástí problematiky konkursu je institut majetkové podstaty, je součástí také analýza úpravy jejího zjišťování, správy a následného zpeněžení. V poslední kapitole jsou přiblížena další vybraná nejvíce problematická místa konkursu a insolvenčního řízení obecně, se kterými se lze dnes a denně setkat v insolvenční praxi. Nejsou opomenuty ani mezinárodní souvislosti konkursní problematiky a porovnání s některými právními úpravami zahraničními.
Obsahem této práce ovšem není zcela vyčerpávající popis a rozbor kompletní právní úpravy konkursu. Důraz je kladen především na nejasné či problematické pasáže, které se v souvislosti s právní úpravou objevovaly a objevují a které je zapotřebí řešit především za pomocí judikatury. Právě judikatuře byla věnována zvláštní pozornost, jelikož mnohá nejasná zákonná ustanovení osvětluje. V některých případech však ani judikatura není dostatečná pro to, aby překonala vzniklé problémy, a tak práce nastiňuje, nejen v rámci porovnání se zahraniční právní úpravou, možné kroky de lege ferenda, které by mohly zefektivnit a zrychlit průběh insolvenčního řízení.
Současná úprava insolvenčního práva je pojata poměrně moderně a jako celek se osvědčila. I přes moderní trendy v této právní oblasti zůstane konkurs zcela jistě i nadále hojně využívaným způsobem řešení úpadku a je žádoucí se mu i nadále náležitě věnovat a stále jej zdokonalovat.
Preliminary scope of work in English
The subject of this thesis is bankruptcy as a mode of resolving debtor’s insolvency. Bankruptcy (sometimes also referred to as liquidation) is simply a mode of solving insolvency, which mainly deals with the realization of debtor's assets and is also a universal way of solving bankruptcy available to all debtors. Despite this, it is not paid a lot of attention lately, which is much more focused on remediation methods, such as reorganization and debt relief.
This thesis gradually acquaints the reader with the legal regulation of the most important legal institutions related to bankruptcy and selected connected context, which usually have a major impact on bankruptcy process or can cause problems. The first chapter is devoted to a more detailed introduction into the world of bankruptcy and bankruptcy law in terms of its historical development. The second chapter describes the insolvency petition and the debtor's path to bankruptcy, a prior stage of the proceeding. Its inclusion was necessary due to the many interconnections of insolvency proceedings.
Probably the most important part is concentrated in the third chapter, where the problematic parts of the effects that the declaration of bankruptcy causes in the sphere of the debtor and the mutual functioning of individual involved actors are presented. Furthermore, some specific forms of bankruptcy are discussed and, for illustration, selected parameters of average bankruptcy of business entities in the Czech Republic are presented. As an essential part of the bankruptcy issue is the institute of assets, it also includes an analysis of the regulation of its identification, administration and subsequent realization. In the last chapter there are described other selected most problematic areas of bankruptcy and insolvency proceeding in general, which can be encountered every day in insolvency practice. The international context of bankruptcy issues and comparison with some foreign legal regulations are also not omitted.
However, the content of this work is not an exhaustive description and analysis of the complete bankruptcy legislation. Emphasis is placed mainly on unclear or problematic passages that have appeared and appear in connection with the legislation and which need to be solved primarily through the court decisions. It is the case law that has been given particular attention, as it explains many unclear legal provisions. In some cases, however, even the case law is not sufficient to overcome the problems encountered, so the thesis outlines, not only in comparison with foreign legislation, possible de lege ferenda amendments, which could streamline and speed up insolvency proceedings.
The current regulation of insolvency law is quite modern and as a whole has proved its worth. Despite modern trends in this area of law, bankruptcy will certainly continue to be a widely used method of resolving debtor’s insolvency, and it is desirable to continue to pay due attention to and continue to improve it.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html