Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Varianty K-funkce pro stacionární bodové procesy
Thesis title in Czech: Varianty K-funkce pro stacionární bodové procesy
Thesis title in English: Alternative K-functions for stationary point processes
Key words: stacionární bodové procesy, K-funkce, směrová K-funkce, válcová K-funkce
English key words: stationary point processes, K-function, directional K-function, orientation analysis
Academic year of topic announcement: 2015/2016
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Probability and Mathematical Statistics (32-KPMS)
Supervisor: RNDr. Jiří Dvořák, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 02.10.2015
Date of assignment: 05.10.2015
Confirmed by Study dept. on: 24.11.2015
Date and time of defence: 27.06.2016 00:00
Date of electronic submission:17.05.2016
Date of submission of printed version:17.05.2016
Date of proceeded defence: 27.06.2016
Opponents: RNDr. Michaela Prokešová, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Student/ka se seznámí se základy teorie stacionárních bodových procesů se zaměřením na momentové charakteristiky druhého řádu, zejména tzv. K-funkci a její varianty (směrová K-funkce, dále případně válcová K-funkce či další). Simulačně prozkoumá a porovná chování empirických odhadů těchto charakteristik na vhodné sadě shlukových i regulárních modelů.
References
[1] A. Baddeley, I. Barany, R. Schneider, W. Weil (2006) Stochastic Geometry: Lectures given at the C.I.M.E. Summer School held in Martina Franca, Italy, September 13-18, 2004 (Lecture Notes in Mathematics / C.I.M.E. Foundation Subseries), Springer.

[2] J. Møller, R.P. Waagepetersen (2004) Statistical Inference and Simulation for Spatial Point Processes. Chapman & Hall/CRC.

[3] J. Møller, F. Safavimanesh, J.G. Rasmussen (2015) The cylindrical K-function and Poisson line cluster point processes. ArXiv:1503.07423
Preliminary scope of work
Bodový proces je model pro náhodnou konfiguraci bodů v rovině či prostoru vyšší dimenze (konkrétně jde o náhodnou lokálně konečnou množinu). Body procesu mohou vykazovat tendence ke shlukování (přitažlivé interakce) nebo regularitě (odpudivé interakce). Jednou z možností, jak typ, sílu a dosah interakcí posuzovat, je využít takzvané K-funkce. Ta v případě stacionárních bodových procesů v rovině určuje, až na známou multiplikativní konstantu, střední počet bodů v kruhu o poloměru r kolem typického bodu procesu. Vysoké hodnoty tedy značí shlukování - blízko typického bodu procesu je hodně dalších bodů - a nízké hodnoty naopak regularitu.

Takto zavedená K-funkce se však hodí pouze pro izotropní procesy. V případě anizotropních procesů může její použití vést k nesprávným závěrům. Dá se však dívat například na střední počet bodů v určité kruhové výseči kolem typického bodu procesu - pak záleží také na orientaci této kruhové výseče.

V případě trojrozměrného prostoru je pak možností více - kromě kulových výsečí můžeme uvažovat různě orientované válce apod.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html