Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Změna důchodové politiky v rámci severského státu blahobytu
Thesis title in Czech: Změna důchodové politiky v rámci severského státu blahobytu
Thesis title in English: Change in retirement policy within the Nordic welfare state
Key words: stát, blahobytu, severský, Skandinávie, důchodová, politika
English key words: welfare, state, Nordic, Scandinavia, retirement, politics
Academic year of topic announcement: 2013/2014
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Public and Social Policy (23-KVSP)
Supervisor: Mgr. Ing. Olga Angelovská, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 29.05.2014
Date of assignment: 29.05.2014
Date and time of defence: 24.06.2015 00:00
Venue of defence: Jinonice
Date of electronic submission:15.05.2015
Date of proceeded defence: 24.06.2015
Opponents: Ing. Michaela Šojdrová
 
 
 
URKUND check:
Preliminary scope of work
Předmětem zkoumání mé diplomové práce je proměna důchodové politiky v severských zemích Finsku, Norsku, Švédsku a Dánsku, se zaměřením zejména na období po roce 1990. Téma jsem si zvolila z důvodu zájmu o tuto problematiku, a také proto, že je během posledních let důchodová politika výrazně ovlivňována mnoha faktory, jako například demografickým stárnutím populace, ekonomickými krizemi, úbytkem ekonomicky produktivní populace a dalšími. Během tohoto období tak dochází k častějším reformám. Cílem mé diplomové práce je odpovědět na otázku, jakým způsobem se změnila důchodová politika v rámci Finska, Norska, Švédska a Dánska po roce 1990. Zároveň chci provést komparaci změny důchodové politiky a přijatých opatření v rámci těchto zemí a nalézt podobnosti nebo zásadní rozdíly mezi jednotlivými zeměmi.

1. Výzkumné otázky a hypotézy
Je možné sledovat výrazně odlišnou reakci a přijetí rozdílných změn a opatření ve sledovaném období 1990 – 2014 v rámci důchodové politiky těchto zemí, nebo země zareagovaly obdobně? (sekundární analýza dat, analýza událostí)
Jaké jsou rozdíly v rámci jednotlivých zemí z hlediska finanční udržitelnosti důchodových systémů (budoucí očekávané výdaje na penze v % HDP), přiměřenosti penzí (dle náhradového poměru) a možnostmi čerpání důchodů a jejich odkladu? (sekundární analýza dat, komparativní analýza)

2. Teoretická východiska
Sociálně – demokratický model welfare state. Dle typologie Esping – Andersen „The Three Worlds of Welfare Capitalism“, kde je welfare state rozdělen podle míry dekomodifikace, je pro sociálně – demokratický model typický univerzální systém s odstupňovanými dávkami podle výše výdělků jednotlivých osob. Sociálně – demokratický model zároveň přebírá odpovědnost za péči o své vlastní občany, zejména o ohrožené skupiny (např. staré osoby), a také svým občanům poskytuje plnohodnotné sociální služby, které jsou financovány zejména prostřednictvím vysokých daní. Pro tento model je také typická snaha o plnou zaměstnanost, podporovaná aktivní politikou zaměstnanosti.

3. Metody a zdroje dat
Sekundární analýza dat (dokumenty, statistiky); komparativní metoda; analýza událostí
Pro sekundární analýzu statistických dat budu využívat zejména statistiky OECD a Eurostat. Dále budu využívat například dokumenty vydané Správou sociálního zabezpečení v jednotlivých zemích.

4. Předpokládaná struktura diplomové práce
Teoretické poznatky
Problémy důchodové politiky ve Skandinávii
- stárnutí populace a změna věkové struktury obyvatelstva, imigrace a stárnutí populace, nárůst naděje na dožití,
narůst závislosti starých osob, pokles zaměstnanosti starších osob
Vývoj v jednotlivých zemích v oblasti důchodové politiky v období let 1990 - 2014
- přijaté změny a opatření, financování důchodových dávek, výdaje na důchodovou politiku
Komparativní analýza důchodové politiky v jednotlivých zemích dle zvolených kritérií
Preliminary scope of work in English
My thesis will talk about the transformation of retirement policy in the Nordic countries – Finland, Norway, Sweden and Denmark after the 1990. This theme I chose because of the interest in this issue, and also because of fact that retirement policy during the last years has been strongly influenced by many factors, such as aging population, economic crisis, loss of economically productive population and others. The main aim of my thesis is to find out if it is possible to observe a markedly different response and acceptance of different changes in the period 1990 – 2014 in the context of pension policy in these countries, or whether the countries responded similarly. The second objective of my work is to undertake a comparison of pension policy within the Nordic countries.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html