Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
CTA project
Thesis title in Czech: CTA projekt
Thesis title in English: CTA project
Key words: gama astronomie
English key words: gamma-astronomy
Academic year of topic announcement: 2024/2025
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: angličtina
Department: Institute of Particle and Nuclear Physics (32-UCJF)
Supervisor: doc. RNDr. Dalibor Nosek, Dr.
Author:
Advisors: RNDr. Vladimír Novotný, Ph.D.
Guidelines
Cílem práce je získat základní informace o fyzice kosmického gama záření o vysokých energiích. Student se seznámí se současným stavem poznání jeho zdrojů ve vesmíru a s jeho detekcí pozemními detektory. Podrobně se bude věnovat připravovanému experimentu CTA (Cherenkov Telescope Array). Porovná jeho uspořádání s jinými pracujícími detektory kosmického gama záření a kriticky zhodnotí jeho možnosti. Na základě vybraných dat naměřených experimentem H.E.S.S. vyhodnotí další možná pozorování zajímavých zdrojů gama záření.
References
The CTA Consortium, Introducing the CTA concept, Astroparticle Physics 43, 3-18, 2013.
T.Stanev, High Energy Cosmic Rays, Praxis Publishing Ltd, Chichester (2010).
Preliminary scope of work
Cherenkov Telescope Array (CTA) je nově připravovaný pozemní detektor kosmického gama záření o vysokých energiích, který využívá známou detekční techniku registrace sekundárních spršek částic v atmosféře Země, viz http://www.cta-observatory.org. Tento exeperiment je plánován tak, aby výrazně rozšířil naše znalosti o astrofyzice vysokých energií a představoval základní zařízením při pozorování vysokoenergetických netermálních částic ve vesmíru. Jedním z témat, kterým se bude CTA moci v budoucnosti zabývat, jsou vlastnosti urychlování částic v oblastech kolem různých astrofyzikálních objektů.
Preliminary scope of work in English
The proposed CTA detector (Cherenkov Telescope Array) is a large array of Cherenkov telescopes based on a proven technology to detect high-energy cosmic gamma rays due to secondary particles in showers developed in the Earth atmosphere, see http://www.cta-observatory.org. It is designed to allow significant extension of our current knowledge aiming in high-energy astrophysics to become a cornerstone in a multimessenger exploration of the high-energy non-thermal universe. The nature and properties of particle acceleration near different astrophysical objects is one of the theme the CTA is able to study in the near future.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html