Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Meta-Analysis in International Economics
Thesis title in Czech: Meta-analýza v mezinárodní ekonomii
Thesis title in English: Meta-Analysis in International Economics
Key words: Meta-analýza, mezinárodní ekonomie, publikační selektivita, euro, obchod, přímé zahraniční investice, přelivy v produktivitě
English key words: Meta-Analysis, International Economics, Publication Bias, Euro, Trade, Foreign Direct Investment, Productivity Spillovers
Academic year of topic announcement: 2012/2013
Thesis type: dissertation
Thesis language: angličtina
Department: Institute of Economic Studies (23-IES)
Supervisor: prof. Roman Horváth, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 31.05.2013
Date of assignment: 31.05.2013
Date and time of defence: 27.11.2013 00:00
Date of electronic submission:03.06.2013
Date of proceeded defence: 27.11.2013
Opponents: Prof. Tom Stanley, Ph.D
  Doc Julia Wörz
  PhDr. Pavel Vacek, Ph.D.
 
Preliminary scope of work
Dizertace se skládá ze tří aplikací meta-analýzy na poli mezinárodní ekonomie. První aplikace zkoumá vliv společné měny na mezinárodní obchod, zatímco zbývající dvě se zaměřují na vztah mezi přímými zahraničními investicemi a produktivitou domácích firem. Úvodní kapitola vysvětluje vztahy mezi těmito aplikacemi.

V první aplikaci provádím meta-analýzu efektu zavedení společné měny na mezinárodní obchod, přičemž se zaměřuji na dopady zavedení eura. Pro ostatní měnové unie je tento efekt ekonomicky významný (dosahuje více než 60 %), ale pro euro není statisticky signifikantní, jakmile jsou z literatury odfiltrovány vlivy publikační selektivity. Empirická literatura na toto téma vykazuje tzv. ekonomický výzkumný cyklus: publikované t-statistiky regresních odhadů nejprve rostly, aby v pozdějších publikacích začaly klesat.

Během poslední dekády více než 100 výzkumníků odhadovalo rozsah přelivů produktivity od zahraničních forem k domácím firmám v rozdílných sektorech. Jejich výsledky se ovšem značně liší v závislosti na použitých datech a metodách. Abychom mohli tyto přelivy v produktivitě systematicky analyzovat, nasbírali jsme 3 626 odhadů z literatury a aplikovali na ně metody kvantitativního souhrnu literatury. Výsledky meta-analýzy naznačují, že chyby ve specifikaci regresních modelů snižují reportované odhady. Po opravení o tyto chyby nám vychází, že průměrné přelivy do dodavatelských sektorů jsou ekonomicky významné, zatímco přelivy do odběratelských sektorů jsou zanedbatelné.

V poslední kapitole dizertace sbírám 1 205 odhadů horizontálních přelivů v produktivitě a zkoumám, které faktory vysvětlují rozdíly v těchto odhadech. K identifikaci nejdůležitějších proměnných používám metodu Bayesovského průměrování modelů. Moje výsledky naznačují, že nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími velikost přelivů jsou technologická mezera mezi zahraničními a domácími firmami a také struktura vlastnictví v investičních projektech. Zahraniční investoři, kteří zakládají společné projekty s domácími firmami a kteří přicházejí ze zemí, které nejsou výrazně vyspělejší, vytvářejí nejvíce přínosů pro domácí ekonomiku.
Preliminary scope of work in English
The dissertation consists of three papers presenting applications of meta-analysis in international economics. The first paper examines the effect of common currency on international trade, while the remaining two papers address the relationship between foreign investment and the productivity of domestic firms. An introductory chapter puts these applications into perspective.

In the first application I present a meta-analysis of the effect of currency unions on trade, focusing on the euro area. I find strong publication bias in the literature. The estimated trade-promoting effect of currency unions other than the euro reaches more than 60%. In contrast, the euro's trade-promoting effect is insignificant when I correct for publication bias. The empirical literature on this topic shows signs of the so-called economics research cycle: the relation between the reported t-statistics and publication years has an inverse U-shaped form.

During the last decade more than 100 researchers have examined productivity spillovers from foreign affiliates to local firms in upstream or downstream sectors. Yet results vary broadly across methods and countries. To examine these vertical spillovers in a systematic way, in the second application I collect 3,626 estimates of spillovers and review the literature quantitatively. The meta-analysis indicates that model misspecifications reduce the reported estimates. Taking these biases into consideration, the average spillover to suppliers is economically significant, whereas the spillover to buyers is statistically significant but small.

In the third application I collect 1,205 estimates of horizontal spillovers from the literature and examine which factors influence spillover magnitude. To identify the most important determinants of spillovers among 43 collected variables, I employ Bayesian model averaging. The results suggest that the most important determinants are the technology gap between domestic and foreign firms and the ownership structure in investment projects. Foreign investors who form joint ventures with domestic firms and who come from countries with a modest technology edge create the largest benefits for the domestic economy.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html