Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Determinanty zájmu o životní prostředí
Thesis title in Czech: Determinanty zájmu o životní prostředí
Thesis title in English: Determinants of Environmental Concern
Key words: Životní prostředí, environmentalismus, environmentální zájem/obavy, nové ekologické paradigma, postmaterialismu, ISSP 2010, hypotéza prosperity a blahobytu, individualismus, kulturní oblasti světa
English key words: Environment, environmentalism, environmental concern, new ecological paradigm, post-materialism, ISSP 2010, individualism, prosperity or affluence hypothesis, world cultural regions.
Academic year of topic announcement: 2011/2012
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sociology (23-KS)
Supervisor: PhDr. Ing. Petr Soukup, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 30.10.2012
Date of assignment: 30.10.2012
Date and time of defence: 24.06.2013 00:00
Venue of defence: Jinonice, U Kříže 8, Praha 5
Date of electronic submission:16.05.2013
Date of proceeded defence: 24.06.2013
Opponents: prof. RNDr. Jan Hendl, CSc.
 
 
 
Guidelines
Předpokládané metody zpracování
Vzhledem k získání dat v elektronické podobě z projektu ISSP 2010 bude dominantní metodou zpracování statická analýza pomocí programu SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) a MS Excel.
Konkrétně budou používány metody jak explorační tak konfirmační analýzy k ověření získaných výsledků. Pro získání hlubšího vhledu do rozsáhlého datového souboru budou použity metody vícerozměrné statistiky.
References
Oficiální internetové stránky projektu International Social Survey:
http://www.issp.org/page.php?pageId=4

Datový archiv projektu ISSP
http://www.gesis.org/issp/issp-modules-profiles/environment/2010/
HENDL, J. 2004. Přehled statistických metod zpracování dat. Praha: Portál
HEBÁK, Petr, HUSTOPECKÝ, Jiří, JAROŠOVÁ, Eva, PECÁKOVÁ, Iva. Vícerozměrné statistické metody . 1. vyd. Praha : Informatorium, 2004.
HEBÁK, P, HUSTOPECKÁ, J., MALÁ, I., 2005: Vícerozměrné statistické metody , Informatorium.
DEMARISM Alfred, 1992: Logit Modeling: Practical Applications (Quantitative Applications in the Social Science, Sage (řada Quantitative Applications in the Social Sciences)
DUNLAP Riley E., VAN LIERE, Kent D, MERTIG A. G, JONES R. E. 2000. Measuring endorsement of the new ecological paradigm: A revised NEP scale. Journal of Social Issues. 425–442.
Naše společnost 2009: Hodnocení činnosti v oblasti ochrany životního prostředí (tisková zpráva zveřejněna v červenci 2009 ), Praha: Centrum pro výzkum veřejného mínění, Sociologický ústav AV ČR.
SOUKUP, Petr. 2001 ISSP – Životní prostředí, Sociologické texty SP 01:6. Praha: Sociologický ústav. 72 s. ISBN 80-7330-000-1.
SCOTT, David, WILLITS, Fern. 1994. Environmental Attitudes and Behavior: A Pennsylvania Survey. Environment and Behavior. 239-260s. ISSN:0013-9165.
RYDZEWSKI, Paweł, Methodology and Key Issues of ISSP Environment Research Project from Sustainable Development Perspective (June 2, 2010). Problems of Sustainable Development, Vol. 5, No. 2, pp. 51-60, 2010.
FRANZEN, Alex, 2003, Environmental Attitudes in International Comparison: An Analysis of the ISSP Surveys 1993 and 200
Preliminary scope of work
Stručná charakteristika tématu
Vztah k životnímu prostředí je aktuální na celém světě, v současné době je částečně opomíjené v důsledku ekonomické krize, což ale nic nemění na jeho důležitosti, vždyť je to prostředí, kde žijeme a které obklopuje všechny lidi na světě.
Práce bude zaměřena na hloubkovou analýzu dat sehraných v rámci dlouhodobého projektu International Social Survey Program 2010 – „Environment III“, do kterého je zapojeno 30 zemí z celého světa. K analýzám v diplomové práce bych měla mít dostupná kvantitativní data z toho projektu ze všech zúčastněných zemí. Dotazníky a následně i datové soubory jsou celosvětově harmonizovány, což umožňuje do analýzu zahrnout všechny zúčastněné země.
Diplomová práce bude zaměřena převážně empiricky (statická analýza), ale samozřejmou součástí bude teoretické části věnované rozboru teoretických konceptů použitých v ISSP 2010 pro tvorbu relevantních otázek v dotazníku a dále bude část výsledků analýzy interpretována podle teoretických sociologických a environmentálních přístupů a konceptů.
Projekt ISSP Environment je zaměřen převážně na postoje k životnímu prostředí, ochranu přírody, chování respondentů k životnímu prostředí a jejich názory na vládní opatření směřující k ochraně přírody.
Cíl práce
Sekundární analýza kvantitativních dat z celosvětového projektu ISSP 2010 Environment pomocí vícerozměrných statistických metod a dále pokus vytvořit typologii vztahu k přírodě podle světových regionů, náboženství či jiných třídících kritérií, které se během analýzu ukáží jako relevantní nejen staticky ale i z racionálně.
Data z jednotlivých zemí jsou samozřejmě již základně analyzována ve svých domovských zemích sběru dat, ale takto velký a kvalitní datový soubor mi umožní použití mnoho analytických metod a podrobněji odhalit strukturu a závislosti mezi jednotlivými zeměmi, světovými oblastmi nebo naopak globální podobnosti a odlišnosti ve vztahu a chování lidí k životní prostředí.



Úvod – Základní uvedení do problematiky zkoumání postojů a chování k životnímu prostřední, definice základním pojmů. Základní údaje o mezinárodním projektu ISSP Environment.
Stať- Podrobné výsledky analýzy dat z projektu ISSP 2010 ze zúčastněných zemí a jejich sociologická interpretace. Popis postupu tvorby typologií na základě analytických výsledků.
Závěr – Shrnutí základních nebo zajímavých výsledků z analytické části práce.
Přílohy
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html