Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Postoj českých vojáků k afghánskému obyvatelstvu během rekonstrukčních snah v Afghánistánu
Thesis title in Czech: Postoj českých vojáků k afghánskému obyvatelstvu během rekonstrukčních snah v Afghánistánu
Thesis title in English: The position of Czech soldiers to the Afghan population during the reconstruction efforts in Afghanistan
Key words: Střet civilizací, konec dějin, rekonstrukční snahy v Afghánistánu, vztah Západu a islámu, PRT Lógar
English key words: Clash of civilizations, the end of history, reconstruction efforts in Afghanistan, relation of West and Islam, PRT Lógar
Academic year of topic announcement: 2012/2013
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of International Relations (23-KMV)
Supervisor: Mgr. Tomáš Dopita, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 30.07.2012
Date of assignment: 30.07.2012
Date and time of defence: 11.09.2012 09:00
Venue of defence: IPS FSV UK, U Kříže 8, 158 00 Praha 5 - Jinonice
Date of electronic submission:31.07.2012
Date of proceeded defence: 11.09.2012
Opponents: Hana Kubátová, M.A., Ph.D.
 
 
 
URKUND check:
Guidelines
1. Vymezení tématu

Zkušenost českých vojáků na misích v Afghánistánu vhledem ke globálnímu diskurzu vztahu islámu a křesťanství.
Osobní zkušenost českých misí vzhledem k teoriím Samuela P. Hungtingtona a jeho odpůrců.

2. Zdůvodnění výběru právě tohoto tématu, v čem bude tato práce přínosná + specifikace tohoto problému

Tématem bakalářské práce jsou představy angažovaných jednotlivců ze státního a neziskového sektoru, kteří se účastnili stále probíhajících mezinárodních snah o rekonstrukci Afghánistánu po invazi v roce 2001, týkající se vztahu tzv. „západu“ a islámu. Předpokladem celého výzkumu je pracovat především s objemem informací získaných na základě vyhodnocení veřejně přístupných dokumentů a materiálů českých aktérů angažujících se v Afghánistánu, a dotazníků a rozhovorů s jednotlivci, kteří se účastnili misí v Afghánistánu.

Pro základní seznámení s celou problematikou, která se váže na vypracování mojí bakalářské práce, jsem se doposud seznámila především s teoretickým rámcem a podklady. Především se studií Samuela P. Hungtingtona: Střet civilizací (Huntington: 2001), ale i protikladných teorií, jako je např. kniha Francise Fukuyami: Konec dějin a poslední člověk (Fukuyama: 2002).

V celé práci bych chtěla pracovat s teoretickými koncepty Samuela Hungtingtona o střetu civilizací, kde Huntington vychází z přesvědčení, že současné a budoucí konflikty vznikají ne z podstaty souboje mezi státy, ale ze vzájemného nesouhlasu civilizačních celků, které jsou spojeny na základě náboženském, morálním či etnickém. Nejvýznamněji a nejaktuálněji z těchto konfliktů vystupuje právě střet islámské civilizační oblasti a křesťanského světa- někdy souhrnně označovaného jako „Západ“. V budoucím vývoji tak může dojít i k velké kolizi, pokud se navzájem hodnotově a kulturně odlišné civilizace nenaučí žít vedle sebe a navzájem si nevnucovat své vlastní způsoby života.

Vedle této teorie se budu zabývat i Huntingtonovým hlavním oponentem Francisem Fukuyamou. Jeho kniha Konec dějin a poslední člověk naopak hovoří nejen o vyčerpání ideologických střetů, ale především o vývoji moderní společnosti, která dospěla do stádia liberální demokracie, jež je podle Fukuyami jediným možným a nejspravedlivějším socio-ekonomickým systémem. I státy, které do této podoby ještě nedospěly, musí ve svém vývoji pokročit, aby ho dosáhly. Konec dějin se podle Fukuyami pak vyznačuje také tím, že se zastavil, či zastaví vývoj základních ideologických myšlenek a fundamentalistických přístupů, neboť v současné době už jsou všechny zásadní historické otázky zodpovězeny.

Závěr práce pak bude stát ale především na osobní výpovědi účastníků misí do Afghánistánu a přímých svědků tohoto hodnotového střetu.


3. Stanovení cíle/cílů práce

Cílem práce je porozumět chápání vztahu mezi islámskou civilizací a západním křesťanským světem, ve vztahu k teoriím Samuela P. Hungtingtona o střetu civilizací a F. Fukuyami o konci historie.

Data budou operacionalizována ve vztahu k Huntingtonově teorii střetu civilizací a Fukuyamově teorii konce historie. Bude zohledněno, které z teorií jsou představy jednotlivých aktérů bližší a nakolik se představy jednotlivých aktérů liší před a po absolvování mise.

4. Zamýšlené metody zpracování tématu

Práce bude komparativní analýzou představ o vztahu západní a islámské civilizace ze strany dvou druhů českých aktérů angažovaných při rekonstrukci Afghánistánu – specificky státních (PRT Lógar) a nestátních aktérů (Čvt, ČČK).
Pro analýzu dokumentů a materiálů aktérů bude využita metoda diskursivní analýzy. (Drulák, Beneš, 2008). Dále bude využita metoda zúčastněného pozorování prostřednictvím dotazníků a interview se zkoumanými osobami. (Disman, 2002)

5. Formulace výzkumných otázek/otázky, na které bude práce hledat odpověď

Výzkumným cílem je interpretovat představy členů misí českých neziskových organizací a PRT před a po jejich pobytu v Afghánistánu ve vztahu k Huntingtonově teorii o střetu civilizací a Fukuyamově teorii konce dějin. Které z teorií se představy českých aktérů více blíží? K jakému došlo posunu po absolvování pobytu v Afghánistánu.
Dosažení a zodpovězení výzkumné otázky bude realizováno především na základě relevantních dat, kterými budou dokumenty a materiály českých aktérů angažujících se v Afghánistánu, tedy PRT Lógar reprezentujícího český stát, a Českého červeného kříže a Člověka v tísni, o.p.s. (případně dalších), reprezentující neziskový sektor. Dále to budou informace získané z dotazníků a interview se zkoumanými osobami, kteří byli na misi do Afghánistánu vysláni.
Pro lepší orientaci a přehled v dané problematice, budu využívat také veřejně dostupných materiálů odkazující na činnost PR teamů a neziskových organizací v Afghánistánu. Tyto materiály jsou dostupné především na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničních věcí, kde jsou k dispozici nejen informace o PRT Lógar, ale také rozhovory a reportáže z misí. Dále pak na oficiálních stránkách Českého červeného kříže, kde se pravidelně zveřejňují výroční zprávy o aktivitách ČČK.
Dalším zdrojem informací bude i portfolio reportáží z databáze a archivu organizace Člověk v tísni, které mapují humanitární pomoc v Afghánistánu.
References
a) Monografie

CAMPBELL, D. (1992). Writing Security: United States Foreign Policy and the Politics of Identity. Manchester: Manchester University Press.

Der DERIAN, J. (1989). International/Intertextual Relations: Postmodern Readings of World Politics. Vyd. 1.Lexington: Lexington Books. ISBN 0669189561.

DISMAN, M. (2002). Jak se vyrábí sociologická znalost. Příručka pro uživatele.Praha: Karolinum. ISBN: 978-80-246-0139-7.

DRULÁK, P. a kol.(2008). Jak zkoumat politiku. Vyd. 1. Praha: Portál. ISBN 978-80-7367-385-7.

FUKUYAMA, F. (2002). Konec dějin a poslední člověk. Vyd. 1. Praha: Rybka Publishers. ISBN 80-86182-27-4.

HUNGTINGTON, S. P. (2001). Střet civilizací. Boj kultur a proměna světového řádu. S českou předmluvou Michaela Žantovského. Vyd. 1. Praha: Rybka. ISBN 80-86182-49-5.

MARGALIT, A.,BURUMUA, I.(2004). Okcidentalismus: Západ očima nepřátel. Vyd.1.Praha: Lidové noviny. ISBN 80-7106-762-8.

SAID, E. W. (2006).Orientalismus. Praha: Paseka. ISBN: 978-80-7185-921-5.

b) periodické zdroje

ARSHIN, A.-M.(2008 A (short) history of the clash of civilizations. Cambridge Review of International Affairs, Volume 21, Number 2, June 2008.

c) Internetové zdroje:

www.cervenykriz.eu

www.clovekvtisni.cz

www.mise.army.cz

www.mzv.cz/prtlogar
Preliminary scope of work
Úvod - Zaměření práce, výzkumné metody, směr výzkumu

1. Teoretické koncepty
1.1. Hungtingtonův střet civilizací
1.2. Fukuyamův konec historie
1.3. Další protichůdné teorie

2. Metodologie
2.1. Diskursivní analýza
2.2. Zúčastněné pozorování
2.3. Výzkumný rámec

3. Analýza
3.1. Analýza dokumentů a výsledky diskursivní analýzy
3.2. Výsledky rozhovorů
3.3. Výsledky dotazníků
3.4. Vyhodnocení

Závěr - závěrečné shrnutí výsledků, význam a přínos práce
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html