Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Koncepty "value-action gap" a "knowing-doing gap" na příkladu zpráv o stavu životního prostředí
Thesis title in Czech: Koncepty "value-action gap" a "knowing-doing gap" na příkladu zpráv o stavu životního prostředí
Thesis title in English: Concepts of "value-action gap" and "knowing-doing gap" on the example of reports on the state of natural environment
Key words: Ekologie, životní prostředí, hodnoty, vědění, jednání, moc, value-action gap, knowing-doing gap
English key words: Ecology, natural environment, values, knowledge, action, power, value-action gap, khowing-doing gap
Academic year of topic announcement: 2010/2011
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Sociology (23-KS)
Supervisor: PhDr. Mgr. Jan Balon, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 09.06.2011
Date of assignment: 09.06.2011
Date and time of defence: 30.01.2014 00:00
Venue of defence: Jinonice, U Kříže 8, Praha 5
Date of electronic submission:06.01.2014
Date of proceeded defence: 30.01.2014
Opponents: doc. Mgr. Martin Hájek, Ph.D.
 
 
 
URKUND check:
Guidelines
V diplomové práci se budu zabývat společenskou odpovědností a to především vzhledem k sobě a svému okolí (tedy v ekologickém smyslu). K tématu bylo napsáno už mnoho, ale přímo odpovědností se myslím tolik lidí nezabývalo -- jistě, autoři se tématu alespoň dotkli, ale ze studia materiálů jsem nabyl dojmu, že odpovědnost prostě je. Nemá žádnou dynamiku, původ, směr; je něčím, co potřebujeme, abychom se mohli úspěšně vyrovnat s “hrozící ekologickou krizí”... Bežně se s apely na ní můžeme setkat, bereme ji jako samozřejmou věc. Odkud se však bere? Jakým způsobem se promítá do našich životů? Co smysl pro ni posiluje a co ho naopak tlumí?
Nejdříve provedu audit stavu životního prostředí. Připomenu jak se naše činnost podepisuje na Zemi; jak jsme na ni působili v minulosti, jak působíme teď. Na základě těchto informací se budu v další části postupně probírat různou ekologickou literaturou. Shrnu k jakým závěrům autoři docházejí; jaké máme možnosti pro další “rozvoj”. Pokusím se do textu zahrnout názory příslušníků obou táborů – na jedné straně lidí varujících před možnou krizí a na druhé jejich odpůrců. Z první části by mělo být zřejmé, že všechny strany ekologického „konfliktu“ mají nějaký svůj názor na současný stav věcí. Zdroje propagandy na člověka působí a předávají mu nějakou informaci. Druhá část se zabývá obecnými otázkami: Jaké jsou možnosti člověka? Jak se k věci postavit? Co od sebe můžeme čekat? Už to tady někdy bylo? A záleží na tom?
References
Baudrillard, Jean. 1994. Simulacra and simulation. Michigan: University of Michigan Press.

Beck, Ulrich. 2004. Risk society: towards a new modernity. London: Sage publications.

Beck, Ulrich. 2007. Co je to globalizace? : omyly a odpovědi. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury

Bauman, Zygmunt. 2000. Liquid Modernity. Cambridge: Polity Press.

Bauman, Zygmunt. 2001. The individualized society. Cambridge: Polity Press.

Bauman, Zygmunt. 2000. Globalization: the human consequences. Cambridge: Polity Press.

Fuller, Steve. 1994. “Making Agency count: A brief foray into the foundations of social theory”. American Behavioral Scientist 37 (6) str. 741-.

Gore, Al. 2000. Země na misce vah: ekologie a lidský duch. Praha: Argo.

Havel, Václav. 1990. Moc bezmocných. Praha: Lidové noviny.

Haisová, Eva, Marie Hauserová, E. 1998. Peníze nebo život?. Praha: GAIA.


Husserl, Edmund. 1996. Krize evropských věd a transcendentální fenomenologie: úvod do fenomenologické filozofie. Praha : Academia.

Keller, Jan. 1993. Až na dno blahobytu. Praha: EarthSave CZ.

Keller, Jan. 1997. Abeceda prosperity. Praha: Doplněk.

Keller, Jan. 1997. Sociologie a ekologie. Praha: SLON.

Kohák, Erazim. 1998. Zelená svatozář: kapitoly z ekologické etiky. Praha: Sociologické nakladatelství.

Kohák, Erazim. 2004. Svoboda, svědomí, soužití: kapitoly z mezilidské etiky. Praha: Sociologické nakladatelství.

Lacombe, Dany. 1996. “Reforming Foucault: A critiqe of the social control thesis”. The British Journal of Sociology 47 (2): 332-352. [cit. 27. 12. 2010] [online], Dostupné z: http://www.jstor.org/stable/591730.

Leopold, Aldo. 1995. Obrázky z chatrče a rozmanité poznámky. Praha: Abies.

Librová, Hana. 1994. Pestří a zelení (kapitoly o dobrovolné skromnosti). Praha: Ministerstvo životního prostředí České republiky.

Librová, Hana. 2003. Vlažní a váhaví (kapitoly o ekologickém luxusu). Brno: Doplněk.

Nietzsche, Friedrich. 2003. Mimo dobro a zlo: předehra k filosofii budoucnosti. Praha: Aurora.

Nietzsche, Friedrich. 2005. Nečasové úvahy. Praha: Oikumené.

Nietzsche, Friedrich. 2007. O pravdě a lži ve smyslu nikoli morálním. Praha: Oikumené.

Stehr, Nico, Meja Volker (ed.). 1999. The sociology of knowledge. Cheltenham: Edward Elgar.
Preliminary scope of work
Text by měl mít dvě organicky propojené části. V první, empirické, chci pomocí analýzy dostupných materiálů ukázat protichůdné názory, se kterými se v diskurzu životního prostředí můžeme setkat. Pokryji (alespoň částečně) spektrum odborné literatury, internetových publikací (různá hnutí, neziskové organizace atd.) a „běžných“ médií (noviny, televize, …). Pokud všechno půjde podle plánu, tak bych měl mít možnost strávit několik měsíců v Asii. Rád bych využil této cesty mimo svou domovskou kulturu k porovnání Euro-Americké a Asijské mentality (ve věci životního prostředí). Druhá část bude teoretická, zaměřím se na odpovědnost v rámci filosoficko-sociologického diskurzu. Tam kde je první část věcí propagandy a moci (a je nutně plná rozporů) je druhá hledáním lidského řešení.
Preliminary scope of work in English
Environmental responsibility seems to be something that simply is. Many authors tackled the difficulties associated with this topic but to my knowledge almost nobody concentrated directly on the topic – responsibility is usaully taken for granted. The point of this thesis is in demonstrating the complex underlying structures that frame human responsibility and our relationship with environment. Text should have two organically connected parts. In the first (empirical) part I want to analyse available material and show the reader how ambivalent environmental discourse really is. I shall cover (at least partially) the spectrum of non-fiction literature on the topic, internet publications (movements, non-governmental organizations etc.) and also „regular“ media (papers, television, …). I have planned a several months long journey to Asia. This should provide me with opportunity to study cultural differences in treatment of environmental issues between Euro-American and Asian culture. The second part will be theoretical. I shall focus on responsibility as framed by philosophy and sociology (I would like to concentrate mainly on the connection between Nietzsche (and the like) and modern existencionalists of the 20th century). The first part is mainly a matter of propaganda and power (as such necessarilly ambiguous) whereas the second part focuses on the humane solution.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html