Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 391)
Thesis details
   Login via CAS
Šíření vln v ionosféře Země
Thesis title in Czech:
Thesis title in English: Propagation of waves in the Earth's ionosphere
Academic year of topic announcement: 2013/2014
Thesis type: dissertation
Thesis language: angličtina
Department: Department of Surface and Plasma Science (32-KFPP)
Supervisor: RNDr. Jaroslav Chum, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 27.09.2013
Date of assignment: 27.09.2013
Confirmed by Study dept. on: 09.12.2013
Advisors: prof. RNDr. Ondřej Santolík, Dr.
Guidelines
Obsahem disertační práce je studium dynamiky ionizované složky horní atmosféry Země, zejména šíření vln. Stav ionizované složky závisí na mnoha procesech: sluneční a geomagnetické aktivitě, rychlosti a směru neutrálních větrů v termosféře, procesech v troposféře atd. V ionosféře lze pozorovat různé druhy vln, např.: magnetohydrodymanické vlny (geomagnetické pulsace) , fluktuace ionosféry způsobené gravitačními vlnami, různé vlny hvizdového módu a radiové vlny přírodního i antropogenního původu.

Předpokládaným úkolem doktoranda je výzkum základních vlastností těchto vln, jejich generace a šíření. Ve vlastní práci se předpokládá , že se doktorand zaměří na podrobnou analýzu jednoho až dvou druhů vln, které spojují ionosféru s ději v neutrální atmosféře či magnetosféře. Užšími okruhy problémů jsou např. vliv geomagnetických pulsací na ionosféru, vliv ionosférických struktur na hvizdové vlny, průchod a útlum hvizdových vln v ionosféře, elektromagnetické emise bleskových či vysokoatmosférických výbojů a vliv gravitačních vln na ionosféru.

Jako experimentálních dat bude využito dostupných družicových dat (družice DEMETER, CLUSTER, aj.) a pozemních měření, např. měření dynamiky ionosféry pomocí Dopplerova jevu prováděných ÚFA AVČR. Doktorand se bude věnovat základnímu zpracování těchto dat, jejich analýze a interpretaci a to jak pomocí případových studií, tak na základě statistické analýzy dostupných velkých souborů experimentálních dat.
References
Časopisecká literatura bude upřesněna po dohodě se školitelem.
Preliminary scope of work
http://physics.mff.cuni.cz/kfpp/php/dis-abs.php?id=262
Preliminary scope of work in English
http://physics.mff.cuni.cz/kfpp/php/dis-abs.php?id=262
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html