InquiryInquiry(version: 716)
Data collection is currently not allowed (PřF)
   Login via CAS
  • Data jsou dostupná pouze pro Both semesters.
Suggestions to education (Both semesters)
  
Course: Department:
Type:
When the course guarantor is selected, comments will be displayed regarding his/her teaching performance as well as that of all the other teachers teaching the course. If a teacher who is not the course guarantor is selected, only comments related to his/her teaching will be displayed.
Mgr. Martin Kuthan, Ph.D. [31-140], Molecular biology [MB140P41, přednáška]
Student has disallowed display of personal data, 17.02.2009, 2. Year, Biologie, Bachelor's
část přednášky Mgr. Kuthana byla srozumitelná a zábavná, a to hlavně díky jeho podání.
Student has disallowed display of personal data, 28.01.2010, 2. Year, Speciální chemicko-biologické obory, Bachelor's
Přednáška byla celkem hezká a docela dobře srozumitelná, oceňuji zejména názorná modelová videa, která určitě pomohla k pochopení látky.
Student has disallowed display of personal data, 05.03.2010, 2. Year, Speciální chemicko-biologické obory, Bachelor's
skvělá a zajímavá přednáška, ale bohužel hrozný test, nejednoznčné otázky a stašně málo času, že si člověk po sobě ani nemůže odpověď přečíst a zkontrolovat, protože by pak nestihl zbytek, je to rozhodně škoda
Student has disallowed display of personal data, 29.03.2010, 1. Year, Chemie, Master's (post-Bachelor)
Přednášky Doc. RNDr. Zdeny Palkové, CSc. a Mgr. Martina Kuthana, Ph.D. byly vskutku velmi zajímavé a určitě obohacující. Předmět jsem si zapsala z vlastního zájmu, a jelikož jednu zkoušku z molekulární biologie už mám za sebou, chtěla jsem si své znalosti více prohloubit.
Zkouškový test ovšem přinesl obrovské zklamání. Test sestává ze tří částí: 5 otázek testových (a,b,c,d), přičemž může být správná jedna až čtyři odpovědi. Dále část, ve které se popisují různé mechanismy, procesy v buňkách, signální dráhy, výjmenovávají se různé proteiny... atd. Těchto otázek je, tuším, 20 (nebo 25, už nevím přesně). Dále pak následuje část, ve které mají být definovány pojmy. Na celý test je pouhá hodina.
Ze zkoušek bylo z nepochopitelných důvodů vyhozeno obrovské množství studentů. Někteří se šli na opravený test podívat osobně, ovšem odcházeli velmi znepokojeni. Výsledkem těchto návštěv Mgr. Martina Kuthana, Ph.D. je, že otázky v testu jsou formulovány nepřesně, tudíž pokud se student netrefí přesně do odpovědi, kterou chce vyučující číst, má nula bodů ze čtyř. Na spoustu otázek (obecně položených - např. "skládání nukleosomů") se dá odpovědět různě. Věřím, že mnozí studenti by o daném tématu napsali všechno, co ví, ovšem na to není čas, ani místo. Mám dojem, že test není o tom, aby student ukázal své znalosti o daném tématu, ale o tom, jak student rychle píše a jakou má velikost písma :-(
Ze začátku mi přišlo sympatické, že za 80 % správně zodpovězených otázek je ještě "1", ovšem tohoto výsledku je velmi obtížné dosáhnout, jak je patrné z množství studentů, kteří zkoušku neudělali. Mnozí studentni odcházeli od zkoušky s dobrým pocitem, ale za týden zjistili, že v SISu mají známku "4".
Znám spoustu studentů, kteří molekulární biologií přímo žijí, ale za "1" nedostali.
Test jsem dvakrát nenapsala a nemyslím si, že bych z něj měla dostat v obou případech za "4". A jelikož tento předmět nemám povinný, na poslední termín už nepříjdu, jelikož to, dle mého názoru, ani nemá cenu. Myslím, že přednášky mě velmi obohatily, ovšem výsledky testů mi zkazily průměr.

Pro další generace tedy doporučuji:
1. Prodloužit čas pro vyplnění testu.
2. Upřesnit otázky v testu.
3. V otázkách, ve kterých se má student rozepsat, nechat větší prostor na odpověď.
4. Při opravování si uvědomit, zda daná odpověď na položenou otázku náhodou nemá smysl, i pokud se neshoduje s odpovědí, kterou by vyučující očekával (nemám samozřejmě na mysli situaci, kdy student na otázku např. "co je to G-protein" odpoví "protein" apod.)
5. Umožnit konzultace i s Doc. Pálkovou, jelikož některým studentům nebyly některé procesy jasné, ovšem Mgr. Kuthan na ně nebyl schopný odpovědět. (V dostupné literatuře občas nedohledatelné).
6. Spravedlivější bodování odpovědí (např. pokud se mají výjmenovat nějaké procesy, proteiny... a student odpoví 6 ze 7 správně a poslední odpoví nejasně, mohl by student dostat 3 body ze 4 a ne 1 bod ze 4).
7. Mít pochopení pro heslovité zápisy na koncích odpovědí, které by se už v celých větách do prostoru vyhrazeného pro odpověď nevešly. (Narážím tak na případ nejmenovaného studenta, který napsal správně, ale heslovitě odpověď, která mu ovšem nebyla uznána, neboť byla opravujícím nepochopena).
8. Upřesnit, co se vlastně po studentech chce, když mají definovat pojem. Např. definice pojmu "nukleosom" je dle mého názoru a době, za jakou máme test napsat: "Proteinová struktura sestávající s histonů a dále je obtočena necelými dvěma otáčkami dsDNA..." Rozhodně bych v definici nečekala odpovědi týkající se elektrostatických interakcí mezi DNA a proteiny, funkci N-konců histonů apod. Takováto odpověď by se hodila spíše do druhé části testu. Pokud by měl ovšem student více času a místa, mohl by se rozepsat. (Opět narážím na skutečný případ nejmenovaného studenta).
9. Je mi jasné, že vyučující ví, že existuje "Biofórum" a studenti si do něj píšou informace a dojmy z testů. Ovšem potrestat studenta za to, že do testu napíše odpověď z Biofóra, je trochu zavádějící. Vždyť některé pojmy se nedají napsat tisíci způsoby. Navíc to, že student použije odpověď z Biofóra, neznamená jistě, že se pouze z něj učil. Proto tedy žádám o automatické nestrhávání bodů za správnou odpověď, ač z Biofóra. Uznávám, že je pro vyučující těžké si toto uhlídat, ovšem i z diskuzí na téma zkouškových otázek se studenti mohou přiučit :-)

Na závěr se omlouvám za takto dlouhou připomínku, ovšem dle mého názoru měl zkouškový test i jeho hodnocení spoustu nedostatků, na které je třeba upozornit.
Student has disallowed display of personal data, 29.03.2010, 1. Year, Biochemie, Master's (post-Bachelor)
Přednáška byla velmi zajímavá, ovšem mě zklamal test, který byl časově náročný, nepřesně formulovaný a velmi přísně hodnocen
Student has disallowed display of personal data, 27.07.2010, 2. Year, Speciální chemicko-biologické obory, Bachelor's
Přednášky od pana Kuthana byly zajímavé, dopňoval je i o velmi pěkná a názorná videa a opravdu se snažil, abychom pochopili principy. Doporučuji jít k němu na ústní, je moc milý a snaží se navádět.
Student has disallowed display of personal data, 17.08.2010, 2. Year, Speciální chemicko-biologické obory, Bachelor's
Jako bílý biolog se s vědomostmi z této přednášky setkávám téměř všude. Bohužel kvůli tomu jsem celou přednášku měla pocit, že to znám a nedokázala moc udržet pozornost.
Student has disallowed display of personal data, 19.06.2015, 2. Year, Biochemie, Master's (post-Bachelor)
Prednaska kvalitni, a asi i zkouska. K te mam ovsem dve pripominky. Bylo by dobre u kazdeho testu uvest nejakou ukazkovou odpoved na otazky, at studenti vi do jake hloubky je ocekavana odpoved - prece jenom pokud by se psalo vse co se o tematu reklo v prednasce, tak by se to tam neveslo a ani nestihlo. S tim take souvisi casovy limit 60 minut - me osobne tech 60 minut stacilo akorat na to, abych se podival na otazku a zmatene napsal uplne vse, co vim k dotazovane casti. Chybel mi cas na rozmysleni si jak presne poskladam vety, co presne reknu a v neposledni rade na kontrolu vlastnich odpovedi. Verim ze s prodlouzenim limitu na 1,5 az 2h by se vystup podstatne zkvalitnil, coz by pomohlo jak studentum tak i vyucujicim, kteri ten uspechany zmatek musi na konci opravovat.
Mgr. Martin Kuthan, Ph.D. [31-140], Essentials in molecular biology [MB140P71, cvičení]
Student has disallowed display of personal data, 18.09.2006, 1. Year, Speciální chemicko-biologické obory, Bachelor's
Nepovinná část:Pěkné cvičení,seznámení se se základními technikami v praxi...vřele doporučuji!Sice trochu delší z časového hlediska,ale zase si aspoň trochu osvojíte nějaké techniky a porozumíte lépe probírané látce(technikám)...
Povinná část:Prostě bla bla,ne moc záživné(asi proto,že je to povinné;-) )
Student has disallowed display of personal data, 14.09.2007, 1. Year, Speciální chemicko-biologické obory, Bachelor's
Toto cvičení dobře doplňuje přednášku ze Základů molekulární biologie. Poskytnuté informace jsou zajímavé a cenné. Praktická část skutečně přispívá k osvojení příslušných dovedností a poskytuje užitečné seznámení se se základními metodami molekulární biologie.
prof. RNDr. Zdena Palková, CSc. [31-140], Molecular biology [MB140P41, přednáška]
Student has disallowed display of personal data, 15.02.2007, 2. Year, Biologie, Bachelor's
Přednáška je velice dobře vedená. Poskytnuté prezentace jsou vynikajícím studijním podkladem (asi nejlepší, co jsem viděl). Zkouška je postavena netradičně: otázky jsou velice obecné - jako "uveď typy oprav DNA", pokud je opravdu pouze vyjmenujete, bude vám stržena část bodů. Je požadováno, aby byla odpověď rozvedena do všech zdánlivě nepodstatných detailů (ovšem při počtu 30 otázek na 60 minut... naučte se psát rychle) To všechno by se ještě dalo zvládnout, kdyby se před zkouškou neříkalo: "pište stručně, jednou dvěmi větami" ...
Student has disallowed display of personal data, 18.03.2008, 3. Year, Biologie, Bachelor's
Přednáška na úrovni. Jen je škoda, že pokud je přednášející nemocná, nikdo nepošle e-mail, že přednáška odpadá.
Student has disallowed display of personal data, 25.06.2008, 2. Year, Speciální chemicko-biologické obory, Bachelor's
Přednáška se z velké části kryje s obsahem přednášky Fyziologie buňky ve stejném semestru. Přijde mi škoda, že se přednáška z molekulární biologie nezabývá více centrálním dogmatem, které je shrnuto do asi 4 přednášek, kdy dr. Kuthan musel přednášet poněkud rychleji, aby všechno stihl. Problematiku buněčně-fyziologickou bych ponechala příslušným přednáškám, aby na téma centrálního dogmatu molekulární biologie a regulaci genové exprese zbylo více času.
Dále jsem slyšela mezi studenty (mě osobně se to netýká), že těm, kteří neudělali zkoušku během zimního zkouškového období, byl poskytnut termín až v letním zkouškovém období. Pro většině studentů by asi bylo lépe dělat zkoušku v během semestru, aby se na ni mohli lépe soustředit.
RNDr. Martin Pospíšek, Ph.D. [31-140], Essentials in molecular biology [MB140P71, přednáška]
Student has disallowed display of personal data, 16.06.2007, 1. Year, Biologie, Bachelor's
Jako základní přednáška zcela k ničemu. Pospíšek nic nevysvětlí, přednášky jsou nepochopitelné, psát smysluplné poznámky nelze - je zbytečné tam chodit. Potenciální zájemce o mol. bio většinou odradí, ostatní znechutí. Přednáška vám prostě nic nedá. Pokud ovšem chcete 5 kreditů dá se naučit se z prezentací (+otázky)a test jde napsat.
Student has disallowed display of personal data, 14.09.2007, 1. Year, Speciální chemicko-biologické obory, Bachelor's
Prezentace k výuce jsou místy lehce nepřehledné. Látka je však celkem bez obtíží zvládnutelná. Oproti testu na počítači bych dala přednost běžnému testu na papír, i za cenu náročnějšího opravování.
Student has disallowed display of personal data, 09.11.2007, 2. Year, Speciální chemicko-biologické obory, Bachelor's
Příjemná přednáška, jako úvod do molekulární biologie poslouží v míře více než dostatečné. Přednes vyučujícího snadno poslouchatelný a poměrně porozumitelný, dostatek studijních materiálů, zařazování aktuálních informací... Náročnost zkoušky je přiměřená probírané látce i kreditovému ohodnocení přednášky.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html