Evidence programů CŽVEvidence programů CŽV(verze: 153)
 
   Přihlásit přes CAS
Pavouci v pražské přírodě v terénní školní výuce (5829)
Základní informace
Pavouci v pražské přírodě v terénní školní výuce
Kód varianty (CID): 5829
přijímací řízení ukončeno, kurz archivován
Zaměření: Program CŽV - na výkon povolání
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Centrum dalšího vzdělávání [31-643]
prezenční
čeština
Navržený vzdělávací program je věnovaný možnostem praktické výuky pavouků v terénu za využití čtyř klíčů pro determinaci našich nejběžnějších pavouků v různých biotopech (v lese, pobřežních biotopech, na louce a uvnitř budov). Uvedená terénní exkurze může být využita ve výuce na středních, případně základních školách i v zájmovém mimoškolním vzdělávání (přírodovědné kroužky, odborná soustředění apod.).
Pavouci ve výuce biologie na školách představují modelový příklad zástupce bezobratlých živočichů ze skupiny členovců, pavoukovců. Zájem o pavouky neustále stoupá, a to nejen u odborníků, ale i u studentů a široké veřejnosti. Současně roste zájem i o determinaci pavouků. Přesto se většina studentů, ale i pedagogů setkává pouze s omezeným počtem druhů pavouků. Středoškolské učebnice uvádějí jen několik málo zástupců, které obvykle nejsou reprezentativním výběrem. Je to velká škoda, protože pavouci představují velice druhově bohatou skupinu, hrající významnou roli při uchovávání přirozené rovnováhy v přírodě. Současně tyto predátory nalezneme, kromě vodního prostředí, které trvale obývá pouze vodouch stříbřitý, naprosto všude.
Obsahem programu je terénní exkurze do vybraných parků a lesů v rámci Prahy spojená s demonstrací cílových organizmů, jejich životních projevů a různou metodikou jejich sběru. Pedagogové se seznámí s klíči k určování nejběžnějších druhů pavouků v terénu v různých biotopech. Navíc exkurze bude doplněna i o krátké mikroskopování jednotlivých druhů pavouků získaných v terénu. Celý program bude zahrnovat i metodiku takové exkurze, aby pedagogové mohli kdykoliv realizovat terénní exkurzi zaměřenou na pavouky, využít tak obrovský potenciál pražské přírody, bezprostředního okolí školy nebo školních zahrad.
: vzdělávací program byl akreditován MŠMT v rámci systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků pod č.j.: MŠMT-822/2019-1-178
MŠMT
6968/2019-1
Pavouci v pražské přírodě v terénní školní výuce
Jednodenní exkurze pod vedením dvou lektorů.
Cílovou skupinou jsou především aprobovaní i neaprobovaní učitelé přírodopisu na druhém stupni základních škol, biologie na gymnáziích a obdobných přírodovědných předmětů na středních odborných školách a osoby, které se na učitelské povolání připravují. Dále do cílové skupiny spadají další pedagogičtí pracovníci škol a školských zařízení, především vedoucí a lektoři přírodovědných kroužků.

Podrobnosti v rozvrhu
Statistika pro MŠMT
Příprava učitelů s předmětovou specializací (0114)
magisterské
S přispěním jiného subjektu
jiný účel
Podmínky absolvování a kvalifikace
jiná
Certifikace: Osvědčení o absolvování programu
§ 10 vyhlášky č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, akreditační komisi a ka
Garant a místo
Mgr. Lenka Kubcová, Ph.D.
Katedra učitelství a didaktiky biologie
Katedra učitelství a didaktiky biologie
Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK a okolí
Termín a délka
2019/2020
zimní semestr
19.10.2019
Krátkodobé
6 (v hodinách celkem)
19.10.2019
Poplatky a financování
650 Kč / kurz
hrazeno z projektu hl.m. Prahy
Přihláška
KUDBI
RNDr. Jan Mourek, Ph.D.
jan.mourek@natur.cuni.cz
221951866
01.10.2019
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK