Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 384)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Elektronové relaxační procesy ve vodných roztocích
Název práce v češtině: Elektronové relaxační procesy ve vodných roztocích
Název v anglickém jazyce: Electronic relaxation processes in aquaeous solutions
Klíčová slova: metastabilní stavy|rezonance|Augerův efekt|meziatomární Coulombický rozpad|ETMD
Klíčová slova anglicky: metastable states|resonances|Auger effect|interatomic Coulombic decay|electron transfer-mediated decay
Akademický rok vypsání: 2024/2025
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce:
Ústav: Ústav teoretické fyziky (32-UTF)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Přemysl Kolorenč, Ph.D.
Řešitel:
Zásady pro vypracování
Student se seznámí s procesy jako je meziatomární Coulombický rozpad (ICD) a rozpad zprostředkovaný přenosem elektronů (ETMD - electron transfer-mediated decay) a jejich teoretickým popisem. ETMD bylo identifikováno jako poslední krok rozpadových kaskád spuštěných rentgenovským ozářením [2]. Cílem práce je studium ETMD ve vodných roztocích iontů kovů alkalických zemin a identifikace dominantního mechanismu, především zda se elektronového rozpadu účastní dominantně dvě [ETMD(2)] - nebo tři molekuly [ETMD(3)].
Seznam odborné literatury
[1] P. Kolorenč. Electronic relaxation of low-energy metastable states of atomic and molecular systems. Habilitační práce, UK MFF (2021).
[2] G. Gopakumar et al. Radiation damage by extensive local water ionization from two-step electron-transfer-mediated decay of solvated ions. Nature Chemistry 15, 1408 (2023).
[3] Till Jahnke et al. Interatomic and intermolecular Coulombic decay. Chem. Rev. 120, 11295 (2020).
Předběžná náplň práce
Podle nejnovějších studií hrají meziatomární rozpadové procesy, jako je meziatomární Coulombický rozpad (ICD) nebo rozpad prostřednictvím přenosu elektronu (ETMD), významnou roli v radiačním poškození živé tkáně. Například hluboká ionizace atomu ve vodném roztoku může vést k celé kaskádě těchto rozpadových procesů a jejich prostřednictvím k vygenerování významného počtu pomalých elektronů a volných radikálů, které následně vedou k dalším reaktivním procesům [2]. Cílem práce je studovat proces ETMD v těchto podmínkách a odpovědět na otázku, který z možných mechanismů - ETMD(2) nebo ETMD(3) - je dominantní.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK