Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Basketbal ve výuce fyziky
Název práce v češtině: Basketbal ve výuce fyziky
Název v anglickém jazyce: Basketball in physics tuition
Akademický rok vypsání: 2018/2019
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce:
Ústav: Katedra didaktiky fyziky (32-KDF)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Zdeněk Drozd, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 09.05.2018
Datum zadání: 09.05.2018
Zásady pro vypracování
1. Seznámit se s metodou videoanalýzy fyzikálních dějů pomocí záznamu těchto dějů a jejich následného zpracování programem „Logger Pro", nebo podobným.
2. Vybrat soubor aktivit s basketbalovým míčem vhodný pro studium svislého, vodorovného a šikmého vrhu. Vybrat náměty pro studium dalších fyzikálně zajímavých prvků basketbalové hry (odraz míče, vliv odporových sil na pohyb míče, skládání pohybů míče a hráče, podmínky nutné pro zásah koše apod.).
3. Zpracovat vybraná témata do formy námětů pro experimentální činnosti při výuce fyziky. Natočit ukázkové videonahrávky, zpracovat je, a vytvořit k nim metodické materiály (návody, studijní texty a pracovní listy).
Zaměřit se přitom na použití různých metod pořízení záznamu (kamera, fotoaparát, mobil,…)
4. Najít záznamy fyzikálně zajímavých okamžiků basketbalových utkání – provést jejich videoanalýzu a navrhnout zařazení těchto záznamů a jejich zpracování do výuky fyziky.
Seznam odborné literatury
Brancazio P.J.: Physics and basketball. American Journal of Physics 49, 356 (1981).
Tan A., Miller G.: Kinematics of the free throw in basketball. American Journal of Physics 49, 542 (1981).
Brancazio P.J.: Comments on „Kinematics of the free throw in basketball“. American Journal of Physics 50, 944 (1982).
Chanpichai N., Wattanakasiwich P.: Teaching Physics with Basketball. AIP Conference Proceedings 1263, 212 (2010).
Další články v časopisech a sbornících podle upřesnění vedoucího práce.
Předběžná náplň práce
Výuku fyziky na gymnáziích je vhodné doplnit ukázkami různých zajímavých aplikací. Studenti se ve velké většině zajímají o různá sportovní odvětví, často o míčové hry. Mnoho zajímavých fyzikálních problémů je možné nalézt např. v basketbalu. Tato hra se přímo nabízí ke studiu vrhů a dalších témat jak z kinematiky, tak z dynamiky. Téměř každá škola má svou tělocvičnu, nebo má do nějaké tělocvičny přístup. Nabízí se tedy i možnost propojit výuku fyziky a tělesné výchovy. Toto propojení může být užitečným pro zvýšení popularity obou těchto vyučovacích předmětů.
Úkolem řešitele (řešitelky) této bakalářské práce bude zpracovat soubor námětů na studium některých témat z gymnaziální mechaniky na praktických příkladech z basketbalu. Vhodnými tématy budou vrhy, mechanická práce a energie apod. Hlavní použitou metodou bude přitom videoanalýza. Výstupem budou dvě oblasti. První z nich bude sada námětů na studium vrhů a dalších fyzikálních dějů při basketbalové hře, pro jejichž zpracování bude použita metoda videoanalýzy. Záznam těchto dějů bude zpracován vhodným počítačovým programem (např. Logger Pro firmy Vernier). Druhou částí práce bude výběr fyzikálně zajímavých okamžiků nalezených v záznamech basketbalových utkání a jejich rozbor obdobnou metodou. Vše bude zpracováno formou námětů pro výuku fyziky na gymnáziu, případně i na ZŠ.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK