Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Studium interakcí nanočástic s polymery
Název práce v češtině: Studium interakcí nanočástic s polymery
Název v anglickém jazyce: Investigation of interactions of nanoparticles with polymers
Klíčová slova: nanočástice, plynový agregační zdroj, tenká vrstva, polymer
Klíčová slova anglicky: nanoparticle, gas aggregation source, thin film, polymer
Akademický rok vypsání: 2021/2022
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce:
Ústav: Katedra makromolekulární fyziky (32-KMF)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Jan Hanuš, Ph.D.
Řešitel:
Konzultanti: doc. RNDr. Ondřej Kylián, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Bude upřesněno, podrobnější informace (jan.hanus@gmail.com, 22191 2335)
Seznam odborné literatury
Bude upřesněno, podrobnější informace (jan.hanus@gmail.com, 22191 2335)
Předběžná náplň práce
Kovové a vícesložkové heterogenní kov-obsahující nanočástice nabývají v posledních letech na stále větší důležitosti. To je dáno zejména jejich velkým aplikačním potenciálem, který je spojen jak s jejich unikátními fyzikálními vlastnostmi, tak i s jejich velkou měrnou plochou. Tyto vlastnosti se v současné době využívají například pro výrobu ultracitlivých bio-detektorů založených na pokročilých spektroskopických metodách (SERS, SEF, SEIRAS), pro produkci senzorů reagujících na změnu vnějších podmínek (např. botnání, osvit), katalýzu, biolékařské aplikace (antibakteriální povlaky, nosiče léčiv, zobrazování), či v kombinaci s vodivými polymery ke zvýšení účinnosti organických fotovoltaických článků. V neposlední řadě se tyto nanočástice nanášené ve formě tenkých vrstev ukazují jako velmi vhodné pro konstrukci kontaktů pro flexibilní elektroniku, popřípadě pro vývoj hybridních materiálů pro biorobotiku. Ve většině výše zmíněných příkladů jsou kovové a kov-obsahující vícesložkové nanočástice kombinovány s polymery či hydrogely, které slouží buď jako nosný materiál nebo jako matrice, do které jsou nanočástice zapouzdřeny. Z tohoto důvodu se do popředí zájmu dostává studium interakce nanočástic s polymerními materiály.
V rámci této práce budou studovány různé typy jednosložkových a vícesložkových kov-obsahujících nanočástic, které budou připravovány pomocí plynového agregačního zdroje. Následně bude detailně zkoumána interakce připravovaných nanočástic s polymery, hydrogely či vrstvami plazmových polymerů. Hlavní pozornost bude věnována adhezi a pronikání nanočástic do objemu polymeru či vrstvy v závislosti na různých vnějších podmínkách.
Předpokládané znalosti uchazeče jsou na úrovni ukončeného magisterského studia oboru Fyzika kondenzovaných soustav a materiálů případně biofyzika a chemická fyzika.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK