Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Fotometrie hvězd typu FS CMa
Název práce v češtině: Fotometrie hvězd typu FS CMa
Název v anglickém jazyce: Photometry of FS CMa stars
Klíčová slova: horké hvězdy, okolohvězdná látka, fotometrie
Klíčová slova anglicky: hot stars, circumstellar mater, photometry
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: projekt
Jazyk práce:
Ústav: Astronomický ústav UK (32-AUUK)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Daniela Korčáková, Ph.D.
Řešitel:
Zásady pro vypracování
Cílem práce je vytvořit celosvětovou databázi fotometrických pozorování hvězd typu FS CMa. Projekt bude probíhat ve spoupráci s prof. Anatoly Miroshnichenkem z University of North Carolina v Greensboru,
USA.
Seznam odborné literatury
Gray, D. F., 2008, "The Observation and Analysis of Stellar Photospheres", 3rd Edition, Cambridge University Press
Lamers, H.J.G.L.M., Zickgraf, F.J., de Winter, D., Houziaux, L., Zorec, J., 1998, A&A 340, 117
Stars with the B[e] Phenomenon. ASP Conference Series, Vol. 355, M. Kraus & A. Miroshnichenko eds., San Francisco: Astronomical Society of the Pacific, 2006
The B[e] Phenomenon: Forty Years of Studies. ASP Conference Series, Vol. 508, A. Miroshnichenko, S. Zharikov, D. Korčáková, & M. Wolf
Předběžná náplň práce
Hvězdy typu FS CMa jsou malou podskupinou B[e] hvězd. Tyto hvězdy mají ve svém spektru přítomny emisní čáry neutrálních, nebo jednou ionizovaných kovů a to jak z povolených, tak také zakázaných přechodů.
V infračervené oblasti pozoroujeme více záření, než odpovídá standardním modelům hvězd. Tyto vlastnosti ukazují na přítomnost velmi rozsáhlé pracho-plynné obálky. Ta velmi komplikuje analýzu objektů.
Často nemáme přímou informaci o centrální hvězdě. Díky složité geometrii okolohvězdné látky nelze použít většinu numerických kódů. V této situaci nabývá na významu sledování proměnnosti objektů.

Systematicky jsou spektroskopicky sledovány jen některé nejjasnější objekty z této skupiny. Ve fotometrii je sice více pozorování, avšak jsou roztroušena po jednotlivých institucích a pozorovatelích. Cílem práce je vytvořit databázi, která by tato pozorování propojila a umožnila tak jejich lepší koordinaci a analýzu dat.

Projekt není "pouze" vytvoření databáze. Jeho hlavním smyslem je uvést zájemce do problematiky stelární astronomie - hvězdných atmosfér, jejich interakce s okolohvězdným materiálem, hvězdným větrem i vývoje hvězd.

Na projektu budeme úzce spolupracovat s prof. Anatoly Miroshnichenkem z University of North Carolina v Greensboru, USA, lídrem výzkumu v problematice FS CMa hvězd.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK