Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Deregulace lékové politiky a její vliv na lékaře v Příbrami
Název práce v češtině: Deregulace lékové politiky a její vliv na lékaře v Příbrami
Název v anglickém jazyce: Deregulation of pharmaceutical policy and its effect on physicians in Příbram
Klíčová slova: deregulace, léková politika, farmaceutické společnosti, lékaři, regulace
Klíčová slova anglicky: deregulation, pharmaceutical policy, drug companies, physicians, regulation
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra veřejné a sociální politiky (23-KVSP)
Vedoucí / školitel: MUDr. Petr Háva, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 18.06.2015
Datum zadání: 18.06.2015
Zásady pro vypracování
Hlavní výzkumná otázka:
Jakými způsoby lze vymanit zdravotnictví z deregulace?
Vedlejší výzkumné otázky:
Co je příčinou deregulace ve zdravotnictví?
Jakým způsobem se deregulace ve zdravotnictví projevuje?
Co znamená deregulace v kontextu vykonávání zdravotnické péče?
Předpokládané zpracování:
V první řadě se zaměřím na teoretické zpracování tématu. Budu rozebírat současné teorie přistupující k lékové politice, vzniklou deregulaci, jež je výsledkem nefunkčnosti zdravotnického systému a farmaceutické společnosti, které z této situace těží. Budu vycházet z odborné literatury a dokumentů, časopisů, médií, statistik a oficiálních portálů farmaceutických společností.
Druhá část je tvořena kvalitativním výzkumem. Podstatou empirické části je případová studie a polostrukturované rozhovory s lékaři v Příbrami. Rozhovory budu srovnávat s vyjádřeními, které už byly provedeny médiemi. Samotná analýza bude probíhat pomocí transkripce, segmentace, kódování a poznámkování, kvůli možnosti lepšího popisů vztahů. Všechny rozhovory si nejdříve přepíšu, dále využitím programu Atlas.ti provedu kódování těchto rozhovorů. Použiji metodu vytváření trsů, která by mi měla ukázat podobnosti mezi tvrzeními uvnitř rozhovoru, mezi rozhovory v mé práci a vyjádřeními v médiích. Dále budu zjišťovat skryté souvislosti pomocí explorativní faktorové analýzy.
Předpokládaná struktura práce: 
1) Úvod – vymezení problému, cíle, výzkumné otázky, zvolená metodologie
2) Teoretická část
3) Empirická část – případová studie
4) Závěr – shrnutí poznatků, odpovědi na otázky a cíle

Seznam odborné literatury
ANGELL, Marcia. 2004. The truth about the drug companies. New York: Random House.
BURNS, Lawton, Elizabeth Bradley, Bryan Weiner. 2006. Shortell and Kaluzny's Healthcare Management: Organization Design and Behavior.
CULYER, Anthony J. 2014. Encyclopedia of Health Economics.
DURDA, Lukáš. 2003. Analýza procesu tvorby a realizace lékové politiky v České republice.
GOLDACRE, Ben. 2013. Zkorumpovaná farmacie. Brno: CPress.
HENDL, Jan. 2008. Kvalitativní výzkum. Praha: Portál.
PROKEŠ, Michal. Léková politika České republiky.
RADOILSKA. LUBOMIRA. Trust in pharmaceutical industry.
ŘEZNÍČKOVÁ, Lucie. 2015. Česká zdravotní politika po roce 2010 v kontextu Hegerovy reformy zdravotnictví.
WHO. 2004. Regulating pharmaceuticals in Europe: striving for efficiency, equity and quality. [online] [cit. 29. 05. 2015]. Dostupné z: odkaz: http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0008/98432/E83015.pdf?ua=1
WHO. 2008. Pharmaceutical policies in Finland. [online] [cit. 29. 05. 2015]. Dostupné z: odkaz: http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0020/80651/E91239.pdf?ua=1

Předběžná náplň práce
Ve své bakalářské práci se budu zabývat názory lékařů v Příbrami na lékovou politiku v České republice, jakožto přímých vykonavatelů zdravotnické péče. Hlavním cílem této práce bude přijít na způsoby, které by mohly vést k vymanění se z deregulace ve zdravotnictví se zaměřením na lékovou politiku.
Deregulace lékové politiky je často spojována s korupcí mezi lékaři. Ačkoliv se jedná o zúčastněnou skupinu, mým cílem bude právě prostřednictvím lékařů zjistit, jakým způsobem je možné deregulaci ze zdravotnictví potažmo lékové politiky odstranit. Největším problémem ve výzkumu bude samotný přístup k lékařům. Je nutné zaujmout takovou pozici, aby se lékaři necítili ohroženi. Jedině v takovém případě lze dojít k informacím, které budou odpovědí na výzkumnou otázku. V zájmu výzkumu musím vynechat otázky směřující například k uplácení lékařů a předepisování nepotřebných léků.
Cílem lékové politiky je zajistit účinná, kvalitní a bezpečná léčiva pro celou společnost, a to za přijatelnou cenu. Léková politika by měla být jednoduchá a předvídatelná, neboť musí reagovat na různé situace, které mohou nastat. Je samozřejmostí, že se pokrok lékové politiky projeví až s odstupem času, na světě ale tato politika prožívá stagnaci a značnou deregulaci, což popisuje Marica Angell ve své knize The truth about the drug companies. Největší podíl na deregulaci mají farmaceutické společnosti, které díky mezerám v legislativě značně zbohatly, a to prostřednictvím zdražování, ovlivňování lékařů a produkování léčiv, které už na trhu existují. Mezi další důsledky deregulace patří velký počet kontaktů s lékaři, problémová regulace vstupu léčiv na trh apod.
Jelikož je tato problematika často zmiňována v médiích a různých publikacích, není opomíjená, ale ke zmírnění nebo odstranění deregulace nedochází. Z tohoto důvodu nejsou předmětem mého zájmu vysoce postavení úředníci a akademičtí pracovníci, nýbrž lékaři, kteří v hierarchii stojí níže a jsou v přímém kontaktu s projevy deregulace.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK