Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Zimní olympijské hry v Soči jako politické PR Ruska
Název práce v češtině: Zimní olympijské hry v Soči jako politické PR Ruska
Název v anglickém jazyce: Sochi winter olympic games as Russian political PR
Klíčová slova: Zimní olympijské hry, Soči, politické PR, koncept "soft power"
Klíčová slova anglicky: Winter Olympic Games, Sochi, political PR, "soft power" concept
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Michael Romancov, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 07.06.2015
Datum zadání: 07.06.2015
Datum a čas obhajoby: 13.06.2016 08:30
Místo konání obhajoby: Jinonice - U Kříže 8, J3014, Jinonice - místn. č. 3014
Datum odevzdání elektronické podoby:17.04.2016
Datum proběhlé obhajoby: 13.06.2016
Oponenti: doc. PhDr. Vít Střítecký, M.Phil., Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Předběžná náplň práce
Cílem práce je na základě jednopřípadové studie zkoumat diskurz, kterým se Rusko snažilo "rebrandovat" sebe samotné. V práci se zaměřím na komparaci třech období. Prvním obdobím je ohlášení kandidatury Ruska jako pořadatelské země, kdy samotný prezident Vladimir Putin osobně vystoupil v rámci kandidatury na zasedání Mezinárodní olympijské komise v roce 2005, což je považováno za významnou demonstraci politické moci. Dalším obdobím je období přípravné fáze olympijských her, které vymezuji získáním statutu pořadatelské země na zasedání Mezinárodní olympijské komise v roce 2007 až do samotné realizace Zimních olympijských her. Jako poslední období je samotná realizace Zimních olympijských her.
Práce vychází z teorie amerického politologa Josepha Nye a jeho konceptu tzv. Soft power, který do politiky zavedl počátkem 90. let 20.století. Koncept "měkké moci" lze definovat jako takový, při kterém aktér nevyužívá fyzické síly či násilí k získání vlivu. De facto koncept výstižný pro definici charakteru Studené války. Ve vztahu k Rusku se již uplatnil samotný termín "Russia´s soft power", který se stal oficiální ideologií ruské diplomacie. V praxi dochází k tomu, že většina finančních dotací v rámci diplomacie je v Rusku investována do různých nástrojů veřejné diplomacie. Jedním z konkrétních příkladů je i zájem Ruska na pořádání zimních olympijských her s cílem prezentovat Rusko jako vyspělý a ekonomicky prosperující stát, ve kterém nedochází k porušování lidských práv ani jiným nedemokratickým formám vlády.
V rámci komparace vymezených období se tedy zaměřím na následující aspekty: finanční stav Ruska a financování Zimních olympijských her v Soči, lidská práva a jejich respektování/porušování a míru propagandy (samotné PR spojené s realizací olympijských her).
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis aims to study the discourse by which Russia wanted to "rebrand" itself. I will keen on comparison of three periods. First period captures the historical moment when Vladimir Putin as a president of candidate country attended IOF conference in 2005 to support Sochi, because this act is presented as an important demonstration of political power. Second period marks the years between 2007-2014.In 2007 Sochi was announced as a host city for Winter Olympic Games 2014, so that this period captures the years of preparation. The third period is the realization of Winter Olympic Games.
The tesis itself is based on the concept of "Soft power" which was defined by Joseph Nye in 90´s. The "soft power" concept can be also used to characterise Cold war as far as it should be defined as an opposite to "hard power" concept. The "soft poer" has become the main discourse of russian diplomacy and foreign affairs strategy. Hosting Winter Olympic Games in 2014 with the aim of presenting Russia in a "bright light" is one of the best examples.
I will keen on following aspects within the comparison: financing Winter Olympic Games and financial condition of Russia, Human rights and extent of political PR used within the campaign.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK