Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 384)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Relationship between Performance and Capital Structure: Empirical Study of Czech Manufacturing Companies
Název práce v češtině: Vztah mezi výkonností a kapitálovou strukturou:
Empirická studie českých zpracovatelských firem
Název v anglickém jazyce: Relationship between Performance and Capital Structure:
Empirical Study of Czech Manufacturing Companies
Klíčová slova: firma, výkonnost, hodnota, kapitálová struktura, struktura financování, dluh, Modigliani–Miller theorem
Klíčová slova anglicky: company, performance, value, capital structural, financial structure, debt, Modigliani–Miller teorém
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Institut ekonomických studií (23-IES)
Vedoucí / školitel: Mgr. Barbara Pertold-Gebicka, M.A., Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 15.06.2015
Datum zadání: 15.06.2015
Datum a čas obhajoby: 22.06.2016 11:30
Místo konání obhajoby: IES
Datum odevzdání elektronické podoby:13.05.2016
Datum proběhlé obhajoby: 22.06.2016
Oponenti: doc. Bc. Jiří Novák, M.Sc., Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
Chen, K., The Influence of Capital Structure on Company Value with Different Growth Opportunities. EFMA 2002 London Meetings.

Joshua Abor, (2005) "The effect of capital structure on profitability: an empirical analysis of listed firms in Ghana", The Journal of Risk Finance, Vol. 6 Iss: 5, pp.438 – 445

MASULIS, R. W. (1983), The Impact of Capital Structure Change on Firm Value: Some Estimates. The Journal of Finance, 38: 107–126.
Modigliani, F.; Miller, M. (1963), Corporate income taxes and the cost of capital: a correction. American Economic Review 53 (3): 433–443.

Scott, J. (1976), Theory of Optimal Capital Structure. The Bell Journal of Economics, Vol. 7, No. 1 (Spring, 1976), pp. 33-54
Předběžná náplň práce
Volba zdrojů financování pro aktivity firmy patří mezi zásadní rozhodnutí managementu dané firmy. Vyskytuje se názor, že existuje vztah mezi kapitálovou strukturou firmy a její hodnotou. Různí ekonomičtí aktéři mají různé představy o fungování a řízení dané firmy. Investoři touží po růstu výkonnosti, která zvyšuje hodnotu firmy, věřitelé chtějí co největší úroky při co možná nejnižším riziku bankrotu dlužníka, vláda se stará o výši daně, kterou od firmy získá na financování vládních aktivit a manažeři chtějí dostat co největší výplatní bonusy. Z toho vyplývá, že mohou často existovat protichůdné zájmy různých skupin ekonomických aktérů. Ve své práci se pokusím zjistit vztah mezi kapitálovou strukturou společnosti a její výkonností.

Hodnota firmy jde ruku v ruce s minulou i očekávanou budoucí výkonností firmy. Existuje množství způsobů jak měřit výkonnost firmy. Pro příklad uvádím Earnings per share, Return on Assets, Return on Equity nebo Tobinovo Q. Tobinovo Q je založeno na očekávání ekonomických aktérů o budoucím vývoji firmy, kdežto ostatní uvedené způsoby měření výkonnosti firmy jsou založeny na účetních metodách a standardech (Demsetz,Villalonga 2001, p. 213). K odhadnutí vztahu hledaného vztahu se pokusím se využít obou přístupů měření výkonnosti firmy.

Zjednodušeně řečeno, Modigliani–Miller teorém říká, že v prostředí dokonalého trhu a zdaněných zisků je výhodné financování skrze dluh, neboť náklady na půjčku, tedy úroky, lze odečíst z daňového základu. Někdy se této výhodě říká Tax Shield. Z toho plyne, že čím vyšší zadlužení, tím větší Tax Shield a tím větší hodnota firmy oproti financování vlastním kapitálem. Na druhou stranu, čím větší zadlužení firmy, tím větší finanční nestabilita a neschopnost věrohodné předpovědi, což tlačí hodnotu firmy směrem dolů. Z panelových dat českých firem se tedy pokusím odhadnout optimální kapitálovou strukturu firmy na českém trhu. Použití dat z posledních několika let nám může poskytnout odhad dynamických efektů změn v nezávislé proměnné na závislou proměnnou a naopak. Panelová data mohou také pomoci k odstranění výchylky odhadu, způsobenou opomenutím důležité proměnné, která je specifická pro jednotlivé firmy a v čase neměnná.

Pro výzkum použiji dostupná data (jako účetní závěrky, výkaz zisků a ztrát, mír zdanění atd...) z databáze Magnus. Pro zpracování nasbíraných dat využiji ekonometrických postupů a pokusím se nalézt možné vztahy mezi vybranými proměnnými. Vhodnými kandidáty pro dosažení těchto cílů se zdají být Simultanious equations model či VAR model. Po předběžném prozkoumání dostupných dat se zdá, že některé hodnoty v datasetu chybí. Tento problém bude patrně potřeba vyřešit použitím některé z robustních metod jako například Least Trimmed Squares. Nicméně pro určení nejvhodnějších metod odhadu, bude nejprve třeba provést řadu testů.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Choosing the source of financing for company´s activities is one of the crucial decisions made by company´s management. There is an opinion, that the capital structure could influence company´s value and vice versa. There are multiple types of economical agents seeking different goals in company´s management and activities. Shareholders seek growth of company´s performance to increase its value, debtholders want to gain the biggest possible interest payments with as low risk as possible and government authorities usually want to collect taxes to finance their election campaign promises, whereas managers want to get big pay-cheque bonuses. Therefore, there might exist conflicting interests among economical agents. I will try to determine relationships between capital structure and company´s performance.

Value of the company growths hand in hand with its both past and expected performance. There are various ways how to measure company´s performance. Earnings per share, Return on Assets, Return on Equity, Tobin´s Q to name just a few. The Tobin´s Q is basically market-based approach influenced by market agents´ expectations about company´s future performance, whereas the other listed measures are accounting-based methods prepared by accountants according to accounting standards (Demsetz,Villalonga 2001, p. 213). I will use both of these approaches of performance measurement to estimate the relations with differently measured company performance.

In a very simplified way, according to Modigliani–Miller theorem, in taxed, but otherwise perfect, market, there is an advantage of debt financing because of the tax deductible interest payments, also called tax shield. Therefore the bigger indebtedness, the bigger tax advantage, the bigger value of the firm. On the other hand, as firm gets more leveraged it also gets more risky and unpredictable, which in result lowers company´s value. I will try to use the estimated relationship from Czech panel data over recent years to determine the optimal capital structure in Czech environment. Using the time period of several years could also provide estimation of dynamic effects of changes in independent variables on dependent variable and vice versa. Moreover, using proper methods for panel data, we can get rid of bias caused by firm-specific omitted variables that are stable over time.

I will gather relevant available data (e.g. financial statements, Income statements, taxation and so on) from Magnus database. Then I will use means of econometrics to process these data and to find possible relations between chosen variables. Simultaneous equations model or Vector autoregression model seems like good candidates to use to find desired relationships. From the preliminary examination of the available data, there could be a problem of unbalanced panel data. I will probably have to address this issue by using robust methods (i.e. least trimmed squares…). There will be necessary to execute some tests and trials, to choose proper data treatment and most suitable method of estimation.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK