Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Koncepce libertariánského paternalismu v rekodifikaci českého soukromého práva.
Název práce v češtině: Koncepce libertariánského paternalismu v rekodifikaci českého soukromého práva.
Název v anglickém jazyce: The concept of libertarian paternalism in the recodification of Czech private law.
Klíčová slova: Libertariánský paternalismus, právo, behaviorální ekonomie, postrčení, architektura výběru, omezená racionalita
Klíčová slova anglicky: Libertarian paternalism, law, behavioral economy, nudge, choice architecture, bounded rationality
Akademický rok vypsání: 2013/2014
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie a sociologie (22-KPS)
Vedoucí / školitel: JUDr. Mgr. Michal Urban, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 18.03.2014
Datum zadání: 18.03.2014
Datum potvrzení stud. oddělením: 28.01.2015
Datum a čas obhajoby: 22.01.2015 10:45
Místo konání obhajoby: 215
Datum odevzdání elektronické podoby:08.12.2014
Datum proběhlé obhajoby: 22.01.2015
Oponenti: doc. JUDr. Jana Ondřejková, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce Koncepce libertariánského paternalismu v rekodifikaci českého soukromého práva má za cíl představit koncepci libertariánského paternalismu, kterou uvedli ekonom Richard H. Thaler and právník Cass R. Sunstein, se zaměřením na její aplikaci v rekodifikaci českého soukromého práva, zejména zastoupenou novým občanským zákoníkem č. 89/2012 Sb.. Zatímco liberalismus preferuje širokou možnost výběru, paternalismus naopak označuje ochranářský hierarchizovaný přístup uplatňovaný v legislativní rovině a ve veřejné politice s cílem zajistit uspokojení zákonů jedince i společnosti, byť za cenu omezení možností výběru. Libertariánský paternalismus je politickou doktrínou obsahující behaviorální ekonomii ve smyslu zkoumání reálného chování reálných subjektů v reálných situacích. Libertariánský paternalismus v podání Thalera a Sunsteina označuje usměrňování preferovaného výběru neakademicky znějícím termínem „šťouch“, příp. „pošťouchnutí". „Architekt výběru“ (ať už zákonodárce, nebo konkrétní subjekt v konkrétní situaci) doporučuje určité dlouhodobě výhodné řešení příjemci normy (případně příjemci sdělení, služby). Libertariánský paternalismus umožňuje pohled, který v sobě syntetizuje jak zmíněnou behaviorální ekonomii v podobě chování subjektů, které nemusí být vždy zcela racionální, jak by si přáli příznivci klasické ekonomie, a dlouhodobé preference a cíle jedince i společnosti. Práce má za cíl představit koncepci na příkladu českého soukromého práva, které se od 1.1.2014 řídí liberálnějšími pravidly, představit znaky, poukázat na výhody, ale i potenciální problémy užití libertariánsky paternalistické optiky. Práce se bude opírat také o popis již aplikovaných případů v zahraničí, zejména ve Velké Británii a USA.

V první části se zaměřím na koncepci a ideová východiska libertariánského paternalismu, porovnám jej s koncepcí paternalistického státu, paternalistického konzervatismu v právu a poukáži na přínosy a kritiku koncepce. V praktické části se zaměřím na zmíněný základ rekodifikovaného soukromého práva, zejména pak NOZ, z pohledu libertariánského paternalismu, a to jak v ideovém základu, tak v podobě konkrétních ustanovení.

Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The master thesis The concept of libertarian paternalism in the recodification of Czech private law introduces a concept that works as an efficient synthesis of two different approaches to the relationship between the individual and the state: liberalism and paternalism. Libertarian paternalism deals mainly with the default system setting and setting of the recommendations and mechanism that are helpful in the decision making process of an individual as well as the whole society. The master thesis defines this concept, its main attributes and its tradition in the behavioral economics as well as its means and limits. The thesis shows how the use of this concept provides cheap and effective tools for nudging human decisions and behavior. The libertarian paternalistic approach in the law regulation is demonstrated in the new civil recodification, especially Civil Code 2012 as the fundamental act of civil law. The master thesis uses interdisciplinary approach to the topic, applying the perspectives of philosophy of law, economy, psychology and sociology.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK