Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Rodičovství jako právní problém
Název práce v češtině: Rodičovství jako právní problém
Název v anglickém jazyce: Parenthood as the legal problem
Klíčová slova: Dítě, rodič, rodina, rodičovství, mateřství, asistovaná reprodukce, surogační mateřství, otcovství
Klíčová slova anglicky: Child, Parent, Family, Parenthood, Maternity, Assisted Reproductive Techniques, Surrogacy, Paternity
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra občanského práva (22-KOP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Senta Radvanová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 22.11.2010
Datum zadání: 22.11.2010
Datum potvrzení stud. oddělením: 30.09.2014
Datum a čas obhajoby: 29.09.2014 16:00
Místo konání obhajoby: 132
Datum odevzdání elektronické podoby:25.06.2014
Datum proběhlé obhajoby: 29.09.2014
Oponenti: doc. JUDr. Ondřej Frinta, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem diplomové práce je obsahově vymezit jednotlivé aspekty rodičovství tak, jak jsou aktuálně vnímány a upraveny v právním řádu České republiky. Téma je v práci reflektováno s ohledem na jeho historický právní vývoj včetně reflexe současné české právní úpravy. Zmiňována je také právní úprava z hlediska mezinárodního práva. Ta mnohdy představuje směr právní úpravy české. Hlavní myšlenkou tuzemské právní úpravy rodičovství je zájem dítěte a ochrana jeho základních lidských práv. Dítě je vnímáno jako specifický subjekt právních norem se všemi svými zvláštnostmi a zvýšenou potřebou právní ochrany a s ohledem na jeho postavení ve společnosti. Pro současnou společnost, která je pedocentrická, tedy na dítě zaměřená, jsou otázky spojené s právy dítěte a jeho statusovým postavením významné a je na místě řešit je ve vztahu k dítěti co možná nejpodrobněji a nejdůsledněji.
Úvodní část práce je věnována historicko-právním aspektům, které jsou spojeny s problematikou rodičovství. Jsou diskutovány základní pojmy, jako je dítě, rodičovství a rodina. Základní obsahy a významy těchto pojmů jsou nazírány s ohledem na jejich interdisciplinární přesah.
Jádrem práce, kterému je věnováno nejvíce pozornosti, je problematika mateřství. Tato problematika, která je často nesprávně vnímána jako jasná a jednotná, je těžištěm práce. V rámci výkladu mateřství je poukázáno na problémy, které jsou spojeny s právní i společenskou praxí tohoto institutu. Doplněn je výklad pojednávající aktuální právní úpravu utajených a anonymních porodů. V rámci obsahu dané části je věnována pozornost úpravě otázek hmotného i procesního práva.
Návaznou rozsáhlou část pak tvoří problematika asistované reprodukce a surogačního mateřství. Jedná se o aktuální a významné instituty, který jsou v běžné praxi často využívány a jsou přímo spojeny s otázkami reprodukční medicíny. Celá tato kapitola je zakončena krátkou podkapitolou týkající se aktuálních statistických údajů.
Závěr práce je věnován určování a popírání otcovství. Problematika otcovství je pojímána zejména s ohledem na zákonnou úpravu v části druhé občanského zákoníku. Nakonec je zohledněno téma týkající se práva dítěte znát svůj genetický původ. Toto téma je řazeno až v samém závěru práce, a to z toho důvodu, že prostupuje v různých intencích celou právní úpravou rodičovství. Zaujímá významné místo v odborné literatuře i praxi.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of the thesis is to define content of various aspects of parenthood as they are currently perceived and treated in the legal order of the Czech Republic. The theme is reflected in the work with regard to its historical legal developments, including the reflection of the current Czech legislation. Mentioned is also legislation in terms of international law. It often represents the direction of Czech legislation. The main idea of the domestic legislation parenthood child's interest and the protection of basic human rights. The child is seen as a specific body of legal rules with all its peculiarities and increased need for legal protection with regard to their position in society. For contemporary society, which is child-centered, that is child-centered, are issues related to the rights of the child and his relevant status and position is important to be dealt with in relation to the child as possible and thoroughly as possible.
The first part is devoted to the historical and legal aspects that are associated with parenthood issues. They discussed the basic concepts, such as a child, parenthood and family. Basic contents and meanings of these terms are viewed with regard to their interdisciplinary overlap.
The core of the work, which is the most attention is the issue of motherhood. This issue, which is often wrongly perceived as a clear and united, is the heart of the work. In the interpretation of motherhood shows the problems that are associated with the legal and social practices of this institution. Supplemented is dealing with the interpretation of current legislation secret and anonymous births. As part of the contents of this chapter is given to the adjustment of questions of substantive and procedural law.
A related large part comprises the issue of assisted reproduction and surrogate motherhood. This is a timely and important institutions, which are common practice often used and are directly linked to issues of reproductive medicine. This whole chapter is concluded by a short subchapter relating to current statistics.
Conclusion of diploma work is devoted to identifying and denial of paternity. The issue of paternity is conceived especially with regard to the statutory provisions in Part Two of the Civil Code. Finally, the theme is reflected on the rights of children to know their genetic origin. This topic is ranked near the very end of the work, and for this reason, that permeates the various intentions of the whole legislation parenthood. It occupies an important place in literature and practice.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK