Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Ochranné známky a hospodářská soutěž
Název práce v češtině: Ochranné známky a hospodářská soutěž
Název v anglickém jazyce: Trade marks and business competition
Klíčová slova: ochranná známka, hospodářská soutěž, nekalá soutěž
Klíčová slova anglicky: trade mark, business competition, unfair competition
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Vít Horáček, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.11.2010
Datum zadání: 05.02.2013
Datum potvrzení stud. oddělením: 21.05.2013
Datum a čas obhajoby: 20.05.2013 17:30
Místo konání obhajoby: místnost č. 211
Datum odevzdání elektronické podoby:12.03.2013
Datum proběhlé obhajoby: 20.05.2013
Oponenti: JUDr. Tomáš Horáček, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem této diplomové práce je pojednání o institutu ochranných známek a následně o možnostech jeho využití v rámci hospodářské soutěže. Institut ochranných známek je v hospodářském styku hojně využíván, proto velmi často dochází k prolínání obou jinak na sobě nezávislých právních institutů.
Diplomová práce je rozdělena do sedmi kapitol. První kapitola se věnuje zařazení známkového práva do komplexu práv k duševnímu vlastnictví.
V následující kapitole je vymezen pojem ochranných známek a prameny právní úpravy standardně rozdělené do trojstupňové soustavy na mezinárodní, evropské a národní. Dále kapitola pojednává o rozdělení ochranných známek a o vymezení jejich funkcí. Závěr kapitoly je věnován důvodům pro odmítnutí právní ochrany, jež jsou rozděleny na absolutní a relativní.
Třetí kapitola se zabývá vnikem práva k ochranné známce. K tomuto vzniku dochází zásadně na základě registračního principu s výjimkou všeobecně známé ochranné známky, která požívá ochrany navzdory skutečnosti, že nebyla řádně zaregistrována. Kapitola je rozdělena na tři části, jež se postupně zabývají registračním postupem na úrovni národní, evropské a mezinárodní. Naproti tomu čtvrtá kapitola pojednává o možnostech zániku práva k ochranné známce.
Princip vlastnictví ochranné známky, jako i práva a povinnosti s ním spojené, je popsán v kapitole páté. Zejména je v ní vymezen pojem licenční smlouvy. Vedle samotných práv vyplývajících z vlastnictví ochranné známky se kapitola zabývá jejich omezením a vyčerpáním.
Stěžejní šestá kapitola, jež je jádrem této práce, reflektuje praktické využití ochranných známek v hospodářské soutěži. Hlavní význam ochranných známek spatřuje autorka v nekalé soutěži, ale současně upozorňuje na jistý vliv ochranných známek i v právu proti omezování hospodářské soutěže jako takové. V části kapitoly je také krátce porovnána stávající úprava nekalé soutěže s úpravou po rekodifikaci soukromého práva. Konec kapitoly je věnován kolizním situacím ochranné známky s obchodní firmou nebo doménovým jménem.
Poslední kapitola jen doplňuje úpravu soukromoprávní o příslušnou ochranu ochranných známek poskytovanou veřejnoprávními předpisy.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of this thesis is to examine trademarks and the possibilities of their application and use in the context of business competition. Trademarks are used widely in business and form part of an important and independent branch of the law.
The thesis is divided into seven chapters. The first deals with the inclusion of trademark law into the broader area of intellectual property law.
The following chapter describes the concepts of trademarks and legal sources. The law of trademarks is divided into a three level jurisdictional system - international, European and domestic law. The chapter also discusses the division of trademarks and describes their function. The conclusion of the chapter is devoted to the reasons for the refusal of registration of trademarks – namely absolute and relative.
The third chapter focuses on the ways how trademark law is established. The establishment of trademarks is fundamentally based on the principle of registration. The exception is well known trademarks, which enjoy legal protection despite not being registered. The chapter is divided into three parts dealing with the registration procedure at the domestic, European and international level. In contrast, the fourth chapter contains circumstances under which trademarks lapse and are no longer in effect.
The principle of ownership of trademarks is highlighted in the fifth chapter as well as the rights and obligations associated with ownership. In particular, licence agreements are defined. The chapter also discusses limitations and the lapsing of trademarks rights.
The pivotal sixth chapter, which is the core of thesis, reflects the practical use of trademarks in the context of business competition. The author identifies the importance of trademarks as protection against unfair competition. Also highlighted are acts which seeks to evade restraints on competition. This chapter further compares the systems of unfair competition after amendments to private law. The end of the chapter is devoted to conflict of trademark law with trade and domain names.
The last chapter discusses trademark protection provided by current, applicable public law.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK