Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Zhášení singletního kyslíku antioxidanty v pivu a vínu
Název práce v češtině: Zhášení singletního kyslíku antioxidanty v pivu a vínu
Název v anglickém jazyce: Singlet Oxygen Quenching by Antioxidants in Beer and Wine
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra chemické fyziky a optiky (32-KCHFO)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Roman Dědic, Ph.D.
Řešitel:
Konzultanti: RNDr. Miroslav Dienstbier
RNDr. Petr Gabriel, Ph.D.
Ing. Alexandr Mikyška
Zásady pro vypracování
1. seznámení se se vznikem, působením a deaktivací reaktivních forem kyslíku
2. seznámení se s prací na aparatuře pro časově a spektrálně rozlišenou fosforescenci fotosensibilizátorů a singletního kyslíku
3. rešerše dosud publikovaných výsledků
4. měření kinetik luminiscence singletního kyslíku v pivu a vínu
5. měření zhášecích konstant vybraných polyfenolů v modelových systémech
Seznam odborné literatury
[1] GILBERT, D. L. - COLTON, C. A. (Ed.). Reactive Oxygen Species in Biological Systems: An Interdisciplinary Approach. New York : Kluwer Academic Publishers, 2002.
[2] NEPRAŠ, M. - TITZ, M. Základy teorie elektronových spekter. Praha : SNTL - Nakladatelství technické literatury, 1983.
[3] LAKOWICZ, J. R. Principles of Fluorescence Spectroscopy. Berlin : Springer, third edition, 2006. ISBN 978-0387-31278-1.
[4] VANDERHAEGEN, B. et al. The chemistry of beer aging: a critical review. Food Chemistry. April 2006, 95, 3, s. 357-381.
[5] BACK, W. - FRANZ, O. - NAKAMURA, T. Antioxidative Potential of Beer: Significance for beer quality and nutritional-physiological properties compared to other beverages. Brauwelt International. 2002, 5, s. 270-279.
Předběžná náplň práce
V řadě biochemických pochodů hrají destruktivní roli reaktivní formy kyslíku, především singletní kyslík a kyslíkové radikály. Pivo a víno jsou velice složitými soustavami obsahujícími až několik stovek komponent, mezi nimi i širokou skupinu polyfenolů, které mohou být velice účinnými přírodní mi antioxidanty. Předmětem práce bude studium generace a mechanismů antioxidačního působení polyfenolů v pivu, vínu a odpovídajících modelových soustavách. Pro studium bude využito především přímé časově rozlišené měření slabé fosforescence singletního kyslíku na unikátní infračervené luminiscenční aparatuře. Práce bude prováděna ve spolupráci s Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským v Praze, který bude poskytovat vzorky a případná referenční měření pro stanovení antioxidační kapacity (ESR, DPPH a další).
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK