Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Jiří Pichl - novinář a politik (1872-1952)
Název práce v češtině: Jiří Pichl - novinář a politik (1872-1952)
Název v anglickém jazyce: Jiří Pichl-journalist and politician (1872-1952)
Klíčová slova: Jiří Pichl, novinář, politik, biografie, Česká strana národně sociální, České slovo, Syndikát československých novinářů, penzijní pojištění
Klíčová slova anglicky: Jiří Pichl, journalist, politician, biography, Česká strana národně sociální, České slovo, the Czechoslovak Journalists Syndicate, pension insurance
Akademický rok vypsání: 2009/2010
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Barbara Köpplová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 21.10.2010
Datum zadání: 21.10.2010
Datum a čas obhajoby: 20.06.2011 00:00
Místo konání obhajoby: FSV Praha
Datum odevzdání elektronické podoby:20.05.2011
Datum proběhlé obhajoby: 20.06.2011
Oponenti: Mgr. Martin Sekera, Ph.D.
 
 
 
Seznam odborné literatury
BERÁNKOVÁ, Milena. Dějiny československé žurnalistiky. Brno : Novinář, 1981.
Souhrnný materiál o vývoji českého periodického tisku do roku 1918. Podrobně se věnuje jednotlivým periodikům, které vycházely na českém území, charakterizuje i dějinné a politické souvislosti, které jsou s vývojem médií nedílně spjaty. V kontextu této diplomové práce bude podstatná část mapující začátek 20. století spojený se vznikem nových politických stran a s tím i stranického tisku.

BERÁNKOVÁ, Milena; KŘIVÁNKOVÁ, Alena; RUTTKAY, Fraňo. Dějiny československé žurnalistiky. Díl III. Brno : Novinář, 1988.
Publikace o vývoji českého a slovenského periodického tisku od vzniku Československé republiky v roce 1918 do konce druhé světové války. Sleduje vývoj politického tisku, jeho strukturu, profesní formování žurnalistů.

HALADA, Jan. Encyklopedie českých nakladatelství 1949 - 2006. Praha : Libri, 2007.
Encyklopedie je souborným slovníkem nakladatelství, která na českém území působila od roku 1949, řada z nich ale fungovala již na počátku 20. století. Kromě základních údajů o založení, majitelích a vydávaných titulech přidává také některé kmenové autory koncernů. V případě této práce je stěžejní historie nakladatelství Melantrich.

Kolektiv autorů. Dějiny českých médií v datech. Rozhlas, televize, mediální právo. Praha : Karolinum, 2003.
Souborný přehled o vývoji českých audiovizuálních médií a významných právních norem z oblasti mediálního práva od roku 1918 do roku 2002, které se zásadním způsobem podílely na formování médií.

Kolektiv autorů. Rozumět dějinám. Praha : Gallery, 2002.
Publikace o historii vztahů a soužití českého a německého národa.

KÁRNÍK, Zdeněk. České země v éře první republiky (1918 - 1938). Díl I. Praha : Libri, 2000.
Publikace shrnuje vývoj českého státu v období první republiky. Kromě politické situace země se věnuje také stránce hospodářské a sociální. Pro tuto práci bude významná také kapitola o médiích první republiky, vydavatelských koncernech a novinářích té doby.

ŠANTRŮČEK, Bohuslav. Šedesát let Jiřího Pichla. Praha : Melantrich, 1932.
Sborník vzpomínek a gratulací vydaný u příležitosti šedesátých narozenin Jiřího Pichla. Blahopřání k jubileu a vzpomínky na společná setkání sepsali Pichlovi známí, bývalí kolegové či přátelé. Na základě těchto vzpomínek lze sestavit obraz Jiřího Pichla tak, jak ho vnímali jeho blízcí. Součástí sbírky je i stručný životopis, fotografie a karikatury Jiřího Pichla.

Kolektiv autorů. Slovník odpovědných redaktorů a šéfredaktorů legálního českého denního tisku v letech 1939 - 1945. Praha : Matfyzpress, 2007.
Jedná se o slovník s životopisy a medailonky významných novinářů českých deníků v období druhé světové války. Jeho součástí je mimo jiné stručně zpracovaný životopis (zejména profesní) Jiřího Pichla.

Národní archiv
- výstřižkový archiv
České noviny (1895)
Česká demokracie (1901 - 1908)
České slovo (1907 - 1923)

Předběžná náplň práce
Práce o Jiřím Pichlovi se zaměří na jeho působení v redakcích novin, v přední novinářské organizaci i na jeho funkce politické. Kromě životopisné části se zaměří na jeho práci a přínos novinářské profesi – zejména pak činnost v listu České strany národně socialistické a práci v čele Syndikátu českých novinářů.
Cílem práce je také zobrazit na pozadí života a činnosti tohoto významného novináře také atmosféru doby před první světovou válkou a v době první republiky a zejména pak postavení tehdejších novinářů. Na příkladu Jiřího Pichla je patrné, že byli považováni za váženou profesi, jedná se o období vzniku prvních novinářských spolků a organizací, období novel tiskového zákona a také o období persekuce stran německé policie.
Tato diplomová práce bude dobovou vizitkou českého novináře.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis will represent the first complete biography of Jiří Pichl, a journalist and politician who was born in 1872 in Česká Třebová. Pichl started writing for a regional newspaper after finishing high school, in the times of progressive movement that was calling for a change in the status of Czech lands within the Austrian-Hungarian Empire, and expansion of voting rights.
In the beginning of the 20th century he became the reporter in charge with a Czech National Social Party newspaper in Prague. He was also working with several papers published by the Melantrich publishing house. His journalism career peeked when he became a chair of the Czechoslovak Journalists Syndicate where he achieved pension insurance for journalists.
During the First Republic, Pichl also started his political career. He became the first mayor of Královské (Royal) Vinohrady after the political overturn. Later he also became a senator of the National Assembly. As a politician he was also looking after the interests of journalists. He was very vocal in calling for a new press law. For many years, he was also a chair of the Central Workers’ School. He lost all of his functions during the World War II as he never collaborated with the Nazi regime.
This thesis will introduce him in the context of national self-realization, new emergings state and the changing professionalism of the journalism career.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK