Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Komunikační systémy v regionu Poličky a jejich sídelní kontext
Název práce v češtině: Komunikační systémy v regionu Poličky a jejich sídelní kontext
Název v anglickém jazyce: The communications systems of Polička region and its settlement context
Klíčová slova: Komunikační systémy, osídlení, Polička, Svojanov, terénní prospekce
Klíčová slova anglicky: communication systems, settlement, Polička, Svojanov, field prospecting
Akademický rok vypsání: 2009/2010
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav pro archeologii (21-UPRAV)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Jan Klápště, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 11.05.2010
Datum zadání: 11.05.2010
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum a čas obhajoby: 06.02.2012 10:00
Datum odevzdání elektronické podoby:16.01.2012
Datum proběhlé obhajoby: 06.02.2012
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. PhDr. Tomáš Klír, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: doc. PhDr. Tomáš Klír, Ph.D.
Zásady pro vypracování
1. Náplň, cíle a postup práce
Náplní práce bude systematické studium komunikačních sítí spojujících Čechy a Moravu v širším prostoru Poličky, a to se zřetelem k sídelním souvislostem. Základním postupem bude systematické vyhledávání, analytická dokumentace a interpretace povrchových reliktů, které se dodnes dochovaly v terénu. Dosažené výsledky budou integrovány do širšího sídelně historického studia.
Konkrétními kroky bude (1) vyhledávání reliktů dopravního pohybu ve studovaném regionu, (2) klasifikace a genetická interpretace jednotlivých povrchových tvarů, (3) rekonstrukce středověkých komunikačních sítí, (4) sídelně – historické studium, zvláště určení vazby a významu komunikací pro středověkou sídelní síť a její hierarchii.
Základem interpretace povrchových reliktů bude (1) geomorfologická analýza a klasifikace zjištěných povrchových tvarů, (2) studium vazby na reliéf, (3) lokální topografie a vyhodnocení specifických pomístních jmen.
Vlastní dokumentace bude spočívat v zaznamenání průběhu reliktů cest, které mají zpravidla podobu dlouhých liniových povrchových tvarů, ať zahloubených či zvýšených (úvozy, terasové zářezy atd.), pomocí přístrojů GIS přijímačů. Součástí terénních prací bude i vyhotovení fotografické dokumentace a slovního popisu. Zvlášť bude řešena metodika znázornění dosažených výsledků, a to buď způsobem map velkých měřítek, nebo pomocí speciálních kartogramů.
Ve vybraných transektech bude testována možnost využití systematického průzkumu detektorem kovů pro dataci jednotlivých komunikačních systémů a jejich větví.
Terénní studium povrchových reliktů bude doplněno o sídelně – historické studium, konkrétně o excerpci písemných pramenů, kartografického materiálu a inventarizací všech relevantních archeologických nálezů a situací.

2. Prostorové vymezení studovaného regionu
Povrchový terénní průzkum bude zaměřen na oblast mezi Poličkou a Svojanovem. Zjištěné výsledky budou dány do sídelně historického kontextu trasy mezi Poličkou a Litomyšlí, kde již byly relikty úvozových cest prozkoumány.
Seznam odborné literatury
Sborníky: Historická Geografie, Archeologia historica, Staré stezky
Denecke, Dietrich: Methodische Untersuchungen zur historisch-geographischen Wegenforschung im Raum zwischen Solling und Harz. Ein Beitrag zur Rekonstruktion der mittelalterlichen Kulturlandschaft (= Göttinger Geographische Abhandlungen 54). Göttingen 1969.
Denecke, Dietrich 1979: Mehoden und Ergebnisse der historisch-geographischen und archäologischen Untersuchung und Rekonstruktion mittelalterlicher Verkehrswege. In: H.
Jankuhn – R. Wenskus (Hrsg.), Geschichtswissenschaft und Archäologie (= Vorträge und Forschungen 22), Sigmaringen, 1979, S. 433-483.
Durdík, Tomáš 1999: Encyklopedie českých hradů. Praha.
Charvát, Petr: Z dějin Litomyšle do počátku 14. století. In: Litomyšl. Duchovní tvář českého města. Litomyšl, Městský úřad 1994, s. 9-27.
Líbal, Dobroslav – Reml, Lubomír 1962: Polička: historický a architektonický vývoj královského věnného města a okolí. Praha
Matějka, Ivan – Petříček, Václav 2007: Svojanovské letopisy. Praha.
Severin, Karel: Trstenickou stezkou cestou necestou. Pomezí Čech a Moravy 4, 2000, s. 353-388.
Severin, Karel 2007: Litomyšl, Benátky a Čistá: hradiště a středověké cesty, Archeologia historica 32, s. 269-282.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK