Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 385)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Teoretický model nově založené komunity pro sociálně potřebné lidi
Název práce v češtině: Teoretický model nově založené komunity pro sociálně potřebné lidi
Název v anglickém jazyce: The theoretical model of newly established community for people in need
Akademický rok vypsání: 2009/2010
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav asijských studií (21-UAS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Jan Červenka, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 06.08.2010
Datum zadání: 06.08.2010
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum a čas obhajoby: 07.06.2011 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:24.05.2011
Datum proběhlé obhajoby: 07.06.2011
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná pracovníkem v zastoupení a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Markéta Hajská, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
I. Získávání zkušeností s podobnými komunitami z ciziny z literatury, z internetu či v ideálním případě z osobních konzultací.
II. Získávání teoretických a praktických informací nutných k popsání konkrétního modelu. Všechny sledované aspekty komunity budou konzultovány s odborníky na danou oblast (romisté, odborníci na sociální podnikání, duchovní, apod.) a budou čerpat z existující odborné literatury. Cílem bude popsat ideální teoretický model nové komunity. Bude se jednat o tyto aspekty/roviny modelu:
1. terénní výzkum u rodiny, jejíž situace v roce 2006 byla popsána v bakalářské práci autora. Tím se zjistí názor na samotnou myšlenku založení nové komunity a zájem o život v takové komunitě přímo u potenciální cílové skupiny. Též lze předpokládat zjištění nových informací o aktuální situaci rodiny, čímž diplomová významným způsobem naváže na bakalářskou práci.
2. získávání informací o sociálním podnikání jako možném způsobu obživy, který je schopen zajistit ekonomickou soběstačnost komunity.
3. získávání informací o možnostech duchovní podpory členů komunity, kterou autor považuje za důležitou součást funkčního společenství. Z důvodu omezení rozsahem práce a kvůli faktu, že v okolí vytipované lokality působí tři katolické řády, se autor zaměří pouze na vybrané představitele křesťanských církví působících v ČR. Pro tento účel bude rozeslán do katolických a evangelických farností v oblastech s vyšší koncentrací Romů dotazník, z něhož vyplyne zájem o modelovou komunitu.
4. získávání informací o dalších rovinách modelu – environmentální (projekt komunity jako šetrné vesnice zohledňující principy trvale udržitelného rozvoje) a historicko-symbolické (znovuoživení místa v oblasti bývalých Sudet, kde žili čeští Němci).
III. Po popsání ideálního modelu nastane jeho kritické zhodnocení, v němž budou analyzovány jeho rizikové faktory. Zvláštní důraz bude kladen na romistický rozbor, protože lze předpokládat, že velkou část členů komunity budou tvořit Romové. Součástí analýzy bude negativní vymezení toho, čím komunita nebude.
V závěru bude provedeno zhodnocení zjištěných údajů a reálnosti převedení teoretického modelu do praxe.
Seznam odborné literatury
HIRT, T., JAKOUBEK, M. (eds.). Romové v osidlech sociálního vyloučení. Plzeň: Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, s.r.o., 2006.
Kol. Romové v České republice. Praha: Socioklub, 1999.
SCHEFFEL, D., MUŠINKA, A. (eds.). Rómska marginalita. Prešov: Centrum antropologických výzkumov, 2004.
SMETANKA, M., LEDECKÝ, V. Obecné firmy – rozvoj zamestnanosti, podnikateľské aktivity a sociálne programy. Bratislava: Nadácia Milana Šimečku, 2007.
VAŠEČKA, m. (ed.). Čačipen pal o Roma. Bratislava: Inštitút pre verejné otázky, 2002.
Další zdroje:
Odborné časopisy: Sociální práce, apod.
Zprávy z různých institucí: MPSV, MV apod.
Internetové zdroje: webové stránky podobných komunit ve světě apod.
Předpokládá se, že v průběhu konzultací s odborníky autor získá doporučení na řadu konkrétních materiálů z různých oborů, které v práci použije.
Předběžná náplň práce
Práce navrhuje teoretický model nově založené komunity jako řešení složité situace lidí v nouzi. Model je popsán v několika významných rovinách (vzdělávací, ekonomická, duchovní, environmentální a historicko symbolická) a odkazuje jednak k osvědčeným příkladům zahraničních komunit pro různé cílové skupiny a dále k dotazníkovému výzkumu autora mezi vybranými křesťanskými církvemi v České republice. Teoretický model je zároveň podroben kritické reflexi zejména na základě určujících prvků tradiční romské kultury. Autor dochází zkoumáním teoretického modelu k závěru, že komunita může existovat v několika podobách, nicméně zamýšlený „ideální“ model je realizovatelný pouze za trvalé podpory duchovních, kteří by přímo v komunitě žili a s jejími obyvateli soustavně pracovali na jejich celkovém osobnostním rozvoji.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This thesis designs theoretical model of newly established community as a solution of difficult situation of people in need. The model is described through several important levels (educational, economical, clerical, environmental and historically-symbolical level) and refers to best practices of foreign communities for different target groups as well as to author´s questionnaire research among selected Christian churches in Czech republic. At the same time, the theoretical model is put through the critical reflextion based mainly on determining elements of Romani culture. As a result of analysis of the theoretical model, author finds, that there can exist several forms of the community, but the intended „ideal“ model can be implemented just with the permanent support of churchmen, who would live in the community and who would systematically work with their inhabitants on their overall personal progress.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK