Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 381)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Historický vývoj sociálního zabezpečení a jeho modelů
Název práce v češtině: Historický vývoj sociálního zabezpečení a jeho modelů
Název v anglickém jazyce: Historical Evolution of Social Security and its Types
Klíčová slova: Historie, sociální, zabezpečení
Klíčová slova anglicky: History, social, security
Akademický rok vypsání: 2009/2010
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pracovního práva a práva sociálního zabezpečení (22-KPP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Věra Štangová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.11.2009
Datum zadání: 28.06.2011
Datum potvrzení stud. oddělením: 27.09.2011
Datum a čas obhajoby: 26.09.2011 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:29.06.2011
Datum proběhlé obhajoby: 26.09.2011
Oponenti: doc. JUDr. Margerita Vysokajová, CSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Má práce s názvem „Historický vývoj sociálního zabezpečení a jeho modelů“ se člení do tří hlavních částí. První se věnuje pouze pojmu sociálního zabezpečení – jeho historii a obsahu – a zásadám, na kterých sociální zabezpečení stojí v současnosti. Již výše jsem poukázal na eventuální nejasnosti v těchto základních věcech, proto jsem považoval za vhodné vyhradit tomuto samostatnou kapitolu.
Druhá část popisuje vlastní historický vývoj instituce sociálního zabezpečení a měla by i hlouběji, v souvislostech a s odkazem na první kapitolu, objasnit cesty, kterými se došlo k pojmosloví a zásadám uznávaným v dnešních dnech. Tato druhá kapitola je tedy stěžejní a nejrozsáhlejší částí diplomové práce. Obsahový důraz je v ní kladen především na období vzniku a rozvoje sociálního pojištění, jelikož se domnívám, že i dnes je tato forma jednou z nejvýznamnějších a z principiálního hlediska nebyla ještě překonána.
Třetí a poslední kapitola je psána se záměrem načrtnout předpokládané směřování fenoménu sociálního zabezpečení a odvodit některé nově převládající trendy. Přes často se měnící politický kurz a neexistující koncepci změn, u které by panovala širší shoda, se zdají některé cíle jako nevyhnutelné. Vyvstává však otázka, jakými prostředky k nim dospět. Závěrečná kapitola by tedy měla objasnit možnosti a dotvořit tak ucelený obraz vývoje sociálního zabezpečení.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The topic of the thesis is “Historical Evolution of Social Security and its Types” and its main purpose is to describe how social security works during different eras and also to analyze how particular points of view have changed. Various approaches occurred in more than three thousand-year history of social security. Some of them are up-to-date even today and another are useless for practical implementation into contemporary social security systems. This comparison is also one goal of the study.
I have chosen the topic because every individual is interested in its living standard in case of getting ill, becoming disabled, old age etc. but there are only few studies examining social security from legal angles.
The paper is divided into three main chapters. First chapter is introductory and composes of three parts. Part One defines basic terminology used in the paper e.g. social security and its special Czech equivalent "sociální zabezbečení" as well as social services and social welfare. Part Two explain aims and aspects of social security. And finally Part Three presents basic principles which create some sort of ideological background.
Second chapter is subdivided into six parts and each of them has from three to six subparts. The whole chapter focuses on the actual historical evolution of social security from its oldest roots to social and political changes in early 90’s and makes an outline of the most important legislation on social security especially in Europe.
The last chapter is the shortest and it's not subdivided. It illustrates tendencies in social security and their progress. It also tries to explore the future orientation of social security and predict necessary changes which have to be implemented.
The outcomes of the thesis are drawn in the Conclusion. The most common type of social security - social insurance - originated in 19th century but everything indicates that it isn't outdated yet, even though The World Bank has expressed another opinion.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK