Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
(Kdy) lze mučit?
Název práce v češtině: (Kdy) lze mučit?
Název v anglickém jazyce: (When) is it possible to torture?
Klíčová slova: mučení, terorismus, lidská práva
Klíčová slova anglicky: torture, terrorism, human right
Akademický rok vypsání: 2008/2009
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mezinárodního práva (22-KMP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. PhDr. Veronika Bílková, Ph.D., E.MA.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 09.01.2009
Datum zadání: 11.10.2010
Datum a čas obhajoby: 04.11.2010 12:30
Místo konání obhajoby: PF místnost č. 217
Datum odevzdání elektronické podoby:11.10.2010
Datum proběhlé obhajoby: 04.11.2010
Oponenti: prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Předmětem této diplomové práce jsou snahy o zmírnění zákazu mučení v mezinárodním právu veřejném, konkrétně argumenty, které se pokusily o prolomení tohoto zákazu legální cestou, a zároveň zhodnocení jejich úspěšnosti.
Tato práce se zabývá několika různými argumenty. Některé z nich byly použity v praxi, jiné zůstaly pouze v rovině teoretických diskusí. Z těch argumentů, které se v praxi skutečně objevily a kterými se tato práce zabývala, lze jmenovat různé přístupy k úrovni bolesti, která musí být způsobena oběti, aby bylo takové zacházení shledáno mučením; neaplikovatelnost ochrany mezinárodního práva na jednotlivé osoby; okolnosti vylučující protiprávnost v trestním právu; a použití důkazů získaných mučením, krutým, nelidským či ponižujícím zacházením, nebo hrozbou takovým zacházením. Soudní oprávnění / torture warrants jsou jediným konceptem, kterým se tato práce zabývala, a který zároveň nebyl v praxi použit.
Protože zákaz mučení je jedním z nejdůležitějších pravidel mezinárodního práva a protože pokusy o prolomení tohoto pravidla právní cestou se objevily v několika posledních dekádách, cílem této práce bylo zjistit, zda se některému z těchto argumentů podařilo tento nederogovatelný zákaz prolomit a obhájit tuto pozici právní argumentací.
V této práci byly postupně vyloučeny všechny argumenty s výjimkou jediného. Tímto přeživším argumentem je různá interpretace úrovně bolesti nutná k označení určitého zacházení coby mučení. Ačkoliv některé snahy o zvýšení hranice bolesti byly vyvráceny, zůstává možností, že jiné orgány by takovou argumentaci přijaly (koneckonců i některá minulá rozhodnutí jsou s dnešním přístupem v rozporu). Proto odpovědí na otázku ?(Kdy) lze mučit??, která je názvem samotné práce, je, že nikdy, ale záleží na tom, co je za mučení považováno a to se s postupem času neustále mění.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The subject of this graduation thesis is the relaxation of prohibition of torture in international law, in particular the arguments used to break through this prohibition in a legal way and evaluation of whether any of them succeeded.
The thesis discussed several different arguments. Some of them were used in practice; some remained only in the scholarly discussion. Those that were used are different approaches as to the level of severity of pain that must be imposed upon the victim so that the act could be considered to be torturous; non-applicability of international law protection on particular people; defences against criminal liability; and use of evidence gained by torture, cruel, inhuman, or degrading treatment or by the threat of use of those practices. Torture warrants are the only argument that was also discussed by this graduation thesis and was never tried in practice by any of the states that this thesis has focused on.
Because the prohibition of torture is a highly important rule of the international law and also because attempt to defend the violation of this rule legally appeared in several last decades, the main topic of this graduation thesis was to find out whether any of them had succeeded in breaking through the non-derogable prohibition of torture.
During the discussion all but one argument have been disproven. The only surviving one is the various interpretation of level of severity of treatment necessary to label the treatment as torture. Even though some of the attempts to higher the level were also disproven, it is possible that other bodies would accept such interpretation (after all interpretation of the past decisions is not always the same as today?s approach). That?s why the answer to the basic question ?(When) is it possible to torture?? is that is not but it also depends on what do we accept as torture. Thus the answer depends on interpretation of the definitions of torture and that interpretation changes over time.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK